Autotalissa on sähköt

Autotalli jossa ei lämmitystä , betonilattia ei vesipistettä ei lattiakaivoa.
Onko märkä tila, tuleeko kosteen vai kuivantilan kalusteet.

Mielestäni kuivatila koska ei vesipistettä.
11218
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Kyllä tuommoisseen talliin pitää, jo mekaanisen kestävyyden vuoksi, laittaa kostean tilan kalusteet.

Äänestä

Ei vaadita, vaikkakin tosin tapana on autotalleihin laittaa IP44-kalusteet. Jaa, että "mekaaninen kestävyys"? Mitenhän se läppäkantinen pistorasia tai valokytkin, jossa on joku tiiviste välissä, kestää mekaanisesti paremmin kuin IP21 vastaavat?

Äänestä
  • "Mitenhän se läppäkantinen pistorasia tai valokytkin, jossa on joku tiiviste välissä, kestää mekaanisesti paremmin kuin IP21 vastaavat?"

    Otappas pieni vasara käteesi, ja suorita empiiristä tutkimusta, niin havaitset.

    Äänestä

  • 10+ kirjoitti:

    "Mitenhän se läppäkantinen pistorasia tai valokytkin, jossa on joku tiiviste välissä, kestää mekaanisesti paremmin kuin IP21 vastaavat?"

    Otappas pieni vasara käteesi, ja suorita empiiristä tutkimusta, niin havaitset.

    Tuleehan niitä tallissa usein suutuksissaan ja muutenkin vasaralla hakattua, joten on ne syytä olla IP44 jotka sen kestävät.

    Äänestä

Ja vesipistekään ei tee tilasta märkätilaa. Vai onko sinun keittiösi märkätila? Sen sijaan lattiakaivo tilassa usein tulkitaan märkätilaksi, tosin ei sekään absoluuttinen märkätilan määritelmä ole.

Äänestä

No tuossa meidän talonyhtiön autotallirakennuksessa ei ole mitään lattiakaivoja eikä vesipisteitä, ja siinä on kostean tilan kalusteet. Ja kyseisessä tallissa ei ole mitään lämmitystä. Joten kyllä ne kostean tilan kalusteet pitää varmaan olla, jos rakennuksessa ei ole mitään lämmitystä.

Äänestä
  • Että kun "jossain on", niin sillä perusteella ne myös PITÄÄ olla?

    Äänestä

Eiköhän se sähkäri tiedä millaiset rasiat sinne tulee niin mitä siitäkin paskaa jauhamaan suomi24 palstalla...

Äänestä

Autotallia ei kannata rakentaa ilman lattiakaivoa. Talvella autosta putoava lumi sulaa muuten lattialle.

Äänestä
  • Miten se lattiakaivo estää lumen sulamisen lattialle ?

    Äänestä

  • istiv kirjoitti:

    Miten se lattiakaivo estää lumen sulamisen lattialle ?

    Autotallin lattiakaivossa pitää olla öljynerotin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


vesipiste kirjoitti:

Autotalli jossa ei lämmitystä , betonilattia ei vesipistettä ei lattiakaivoa.
Onko märkä tila, tuleeko kosteen vai kuivantilan kalusteet.

Mielestäni kuivatila koska ei vesipistettä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu