Synnit anteeksi vain Jeesuksessa Kristuksessa.

Jeesus ei koskaan antanut valtaa opetuslapsille saarnata syntejä anteeksi muutoin kuin Jeesuksen Kristuksen nimissä. Tämä sulkee ehdottomasti monopolivallan sanoa, että ainoastaan "vain me" ja antaa täyden vallan sanoa "VAIN JEESUKSESSA KRISTUKSESSA!"
12122
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Amen!

Äänestä
  • Eläpä aamentele siinä senkin helluntailainen. Tämä ei ole hellarihihhuli foorumi.

    Äänestä

*vain me"

Eikö tuo ole melperi sun oma keksimä juttu, keksit tuon termin laestadiuslaisille?

Äänestä

Sofian lailla olisi tosiaan kiva löytää Raamatusta kohtia, jossa ihminen antaa toiselle ihmiselle synnit anteeksi. Nyt en tarkoita niitä sadan denarin velkoja, vaan suurempia velkoja, ei rikkomuksia toista ihmistä, vaan Jumalaa vastaan.

Äänestä
  • Jotenkin siitä asiasta on vanhoilla kirkkokunnilla (katolinen ja ortodoksinen) ja luterilaisilla se yhteinen käsitys, että sellainen valta on avainten vallan perusteella. Siitä kuka on se, jolla on se valta, on kaiksi eri tulkintaa vihitty pappi vanhojen kirkkojen opin mukaa ja luterilaisilla Pyhän Hengen pappuden kautta uskovainen ihminen on tämä pappi kuninkaallista sukua.

    1. Piet. 2:9
    Mutta te olette "valittu suku, kuninkaallinen papisto, pyhä heimo, omaisuuskansa, julistaaksenne sen jaloja tekoja", joka on pimeydestä kutsunut teidät ihmeelliseen valkeuteensa;

    Äänestä

Vl-puhujat opettavat saatanallista Oulussa keksittyä VALHEOPPIA.

Äänestä

Jeesus antaessaan syntejä anteeksi paransi sairaita. "Te tulette tekemään näitä samoja tekoja kuin minä. Vieläpä suurempia kuin ne ovat". Jos ei saa anteeksi, sairaus pitää elää lävitse. Se ei ole armahdettuna syntisenä olemista.

Äänestä

""Jeesus antaessaan syntejä anteeksi paransi sairaita. "Te tulette tekemään näitä samoja tekoja kuin minä. Vieläpä suurempia kuin ne ovat".""

Näitä paranemisia ei tapahdu vanhoillislestadiolaisuudessa, eikä vielä suurempia tekoja, niin on suuri syy epäillä, että he pystyisivät antamaan syntejä anteeksi. Onneksi meillä on tänä päivänä sama Jeesus Kristus kuin silloin 2000 vuotta sitten, jolla on edelleen kaikki valta taivaassa ja maan päällä ja saamme turvautua Häneen syntien anteeksisaamiseksi.

Äänestä
  • """Näitä paranemisia ei tapahdu vanhoillislestadiolaisuudessa"""

    Vanhoillislestadiolaisuudessa tapahtuu lähinnä Nortin polttamista ja lasten raiskaamisia.

    Äänestä

""Näitä paranemisia ei tapahdu vanhoillislestadiolaisuudessa""

Olen huomannut!

Äänestä
  • Aika monet ovat viimeaikoina parantuneet SRKlestadiolaisuudesta.

    Äänestä

""Tämä sulkee ehdottomasti monopolivallan sanoa, että ainoastaan "vain me" ja antaa täyden vallan sanoa "VAIN JEESUKSESSA KRISTUKSESSA!" "

Hienosti oivallettu! Ylistys HÄNELLE!

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Sofia Sammalvuo kirjoitti:

Jeesus ei koskaan antanut valtaa opetuslapsille saarnata syntejä anteeksi muutoin kuin Jeesuksen Kristuksen nimissä. Tämä sulkee ehdottomasti monopolivallan sanoa, että ainoastaan "vain me" ja antaa täyden vallan sanoa "VAIN JEESUKSESSA KRISTUKSESSA!"

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu