Mutka ja mäki

pölyssä

Onko mitään mahdollisuutta saada valtion apuja yksityisen tien paikan vaihtoon?
Kohdallamme on mäki ja mutka, tie kulkee asunnon ja ulkorakennuksen välistä.
Noin 100 autoa ajaa päivittäin ohitsemme ja pölyä riittää. Tien voisi siirtää mäen ala puolelta minun maani kautta, jos vaan maksaja löytyisi.

8

266

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mäentasaaja

      Jos tien kunnossapitoon saa muutenkin valtionavustusta, tuollainen siirtokin voi olla avustettavissa. Tosin rahat ovat tällä hetkellä erityisen tiukassa ja omaakin hilloa tarvitaan varmasti. Ehdotus vain tiekunnan käsittelyyn ja siitä se lähtee, jos muitakin halukkaita on kuin sinä.

    • Idylli.

      Eikä vastustamaan tarvita kuin yksi helsinkiläinen kesämökkiläinen.
      Siihen kaatuu haaveesi.

      • pölyssä

        Jaa.Riittääköhän yksiköt hänellä siihen? Yksiköitten mukaanhan sitä kait äänestetään vai miten se menee.


    • Yks tiekunnan pj

      Vie esitys tiekunnan käsittelyyn; tiekunnalla on yleensä toimitsija tai hoitokunta, puhu heille ensin. Senjälkeen tiekunta yleisessä kokouksessa päättää tehtävästä parannuksesta, ja tuohan on selvä perusparannusasia - jo turvallisuussyistä. Kokous voi päättää hankkeeseen ryhtymisestä esimerkiksi ehdollisena, mikäli valtion- ja kunnan avustukset saadaan. Tien hoitokunta lähtee käymään neuvotteluja kunnan teknisen toimen kanssa - ja niin homma lähtee etenemään. Kokouksen päätöksestä on olemassa valitusaika, muistaakseni 14vrk.

      • 1mäki

        Niinpä, mutta kun ei mukamas valtion apuja saa, niin sitten ei lähde kuntakaan mukaan. Olen puhunut toimitsijalle.


      • Kylmä kuin Ryssässä

      • Yks tiekunnan pj
        1mäki kirjoitti:

        Niinpä, mutta kun ei mukamas valtion apuja saa, niin sitten ei lähde kuntakaan mukaan. Olen puhunut toimitsijalle.

        Kannattaa tutkia, miten tiekunnan tien saisi täyttämään valtionapuun oikeuttavaksi. Ellei saa, seuraava vaihtoehto olisi jokin muu maaseudun kehittämishanke. Sitä asiaa ajamaan tarvittaisiin jokin yleishyödyllinen rekisteröity yhdistys..


      • ffff3
        Yks tiekunnan pj kirjoitti:

        Kannattaa tutkia, miten tiekunnan tien saisi täyttämään valtionapuun oikeuttavaksi. Ellei saa, seuraava vaihtoehto olisi jokin muu maaseudun kehittämishanke. Sitä asiaa ajamaan tarvittaisiin jokin yleishyödyllinen rekisteröity yhdistys..

        Oliskos asiaa suolata asutuksen kohdalla kulkeva tieosuus?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluatko että unohdan sinut kokonaan

      Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j
      Ikävä
      81
      1233
    2. Millä nimellä

      kutsut kaivattuasi omassa mielessäsi?
      Ikävä
      42
      824
    3. Haapaveden upea kurvikuningatar

      No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga
      Haapavesi
      72
      719
    4. Pisa-tulokset.....

      Tuoreen tutkimuksen mukaan suomalaisten osaaminen on edelleen OECD-maiden keskitasoa parempaa. Kantaväestön oppilaiden
      Maailman menoa
      240
      717
    5. Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin

      Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.
      Ikävä
      35
      591
    6. Sinulle viestiä

      Me sitten oikeasti tutustutaan ensin!!
      Ikävä
      46
      575
    7. Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää

      WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️
      Ikävä
      77
      560
    8. 37
      512
    9. Tiedät että on

      Tunteita yhä ja edelleen. Ehkä molemmin puolin.
      Ikävä
      24
      505
    10. Jos ajattelit että

      Annan anteeksi niin en anna.
      Ikävä
      26
      482
    Aihe