Kuolema on Jumalasta

Jumala on ankara

Jumala on säätänyt ihmisille rangaistukseksi synnistä kuoleman. Kuolema on siis Jumalan aivoitus ihmisille.

Kuolemaa edeltävät monet kiroukset: leivän hankkimisen ongelmat, sairaudet, vammat, onnettomuudet (luonnonkatastrofit ja muut vahingot),...

Jumala on hyvin ankara, koska on säätänyt näin paljon kärsimystä ihmiskunnalle ensimmäisen ihmisen tekemien syntien vuoksi (ja rangaistuksena Adamin jälkeen syntyneiden ihmisten tekemistä synneistä).

7

71

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jumala on ankara

      Jumala on ankarampi kuin ihmiset tuomitessaan syntisiä. Hän lyö sairaudella ja taudeilla, iskee meihin vammoja ja antaa onnettomuuksin kohdata meitä. Kuka ihminen istuttaisi rikoksen tehneeseen sairauksia aiheuttavia viruksia ja bakteereja tai löisi häntä muilla vaivoilla, kiduttaisi ihmistä ennen surmaamista? Sellaisiakin ihmisiä ehkä löytyy, mutta että Jumala, meidän isämme, on sellainen: sitä ei kovin moni ole tullut ajatelleeksi. Silti he uskovat, että Jumala antaisi syntisten ihmisten elää ja kitua ikuisesti tulisessa järvessä, jota he helvetiksi kutsuvat.

      Onneksemme Jumala ei ole sentään niin ankara ja hirviömäinen sadisti: ikuisen piinahelvetin uskomukset ovat peräisin pakanauskonnoista, eivät Raamatun ilmoittaman Jumalan säätämä rangaistus.

    • hellari...

      Mutta jos ihminen olisi saanut lankeemuksen jälkeen syödä veilä elämän puusta niin hän olisi saanut elää lankeemuksen ja synnin kirouksessa iankaikkisesti. Sittenkin ruumiillinen kuolema yhteys Jeesuksen kuolemaan ja ylösnousemukseen takaa meille uuden alun ja saattaa meidät Jumalan alkuperäiseen suunnitelmaan ennen lankeemusta. Sittenkin kuolema onkin uusi alku ja mahdollisuus.
      En minä ainkaan haluaisi elää edes tyhaa vuotta tässä kirotussa olotilassa ja on armoa että elämämme täällä korkeintaan sata vuotta.

      • Jumala on ankara

        hellari...

        Olet oikeassa: Jumala ajoi ihmisen pois Edenin puutarhasta, että ihmiset eivät eläisi ikuisesti syntisessä tilassaan ja joutuisi siten kärsimään loputtomasti synnistä.

        En minäkään tahdo elää ikuisesti syntisenä ja kärsiä synnistä. Vanhurskaana ja vanhurskaudessa ehkä ikuisesti elää tahdon... (vaikea sanoa varmasti, kun ei pääse kunnolla kokemaan sitä, millaista on elää ilman syntiä)


    • asdfghijkl

      Apostolit eivät kuitenkaan toitottaneet(korostaneet) tuollaista vaan julistivat pelastusta uskon kautta Jeesukseen Kristukseen!

    • ,,,,,,,,

      Ikävä kyllä elämänhalua on enemmän pahiksilla.
      Kauhukuva yli 80-vuotiaista mummoista, no en halua itse olla heidän housuissaan.
      Kyllä kai Jumalaan turvaavat selviävät lyhyemmällä kärsimyksellä.

    • ps12

      ANTAISITKO itse lapsesi tehdä vaan PAHAA jatkuvasti tekemättä mitään estääksesi sitä???????????????? TUSKIN!!! Jos sun oma lapsesi tekee koko ajan pahaa niin annatko vaan olla vai kuritako tai rankaisetko lastasi??? Siinä sulle aloittaja kysymys mietittäväksesi??

      Oletko koskaan tullut miettineeksi että sairaudet ovat ehkä Jumalan tapa pysäyttää sinut. Joskus sairastut kun esim teet liikaa töitä, näin ollen saat lepoa! onko tämä siis niin paha asia?
      Jos teet jatkuvasti pahaa läheisillesi, valehtelemalla, pettämällä, paskaa puhumalla jne niin onko SE OIKEIN??? Mikä sinä olet syyttämään JUMALAA? Jos itse elät pahoissa teoissasi niin etkö sillon ansaitse niistä rangaistusta??

      Jos oikein ajattelet asiaa niin eikö esim joku sairaus ole hyvä pysäytyskeino. ISÄSI ei voi tulla sinua vastaan ja sanoa että poikani/tyttäreni, olet menossa väärää tietä niin hän antaa jonkun sairauden tms pysäyttääksesi sinut..'

      Itse olen työnarkomaani, ennen treenasin ihan hulluna, pienikään flunssa ei pysäyttänyt minua ja tein paljon muutakin pahaa... Olin jatkuvasti kipeä, sain vatsahaavan jne.. Onko se kuitenkaan loppujenlopuksi niin paha asia.. Sain vatsahaavan jotta osaisin lopettaa stressaamisen. Olin jatkuvasti kipeä jotta en menisi treenaamaan, sain muitakin sairauksia oman tyhmyyteni hidastamiseksi... SEHÄN on vaan oman taivaallisen isäni tapa pysäyttää minut..

      OLETHAN SINÄKIN ANKARA OMILLE LAPSILLESI, rakkaudessasi jotta lapsesi onnistuisivat parhaalla tavalla elämässään, eikös niin ja oppisivat hyvät tavat, moraalit jne... MITÄ pahaa siinä on jos uudessa testamentissa sanotaan että rakasta toista niinkuin itseäsi, tee toiselle niinkuin toivoisit toisen tekevän itsellesi...? Jumala on kyllä ankara, mutta tottelevaiselle lempeä :D

    • Totta puhut, mutta ankaruus ei ole Raamatun Jumalan ainoa merkillepantava ominaisuus.

      Silti ankaruuden havaitseminen on tärkeää, sillä "Herran pelko on viisauden alku".
      Mutta - se on vasta alku.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      117
      6186
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      62
      5131
    3. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      65
      4252
    4. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      97
      3831
    5. Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?

      Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost
      Maailman menoa
      12
      3611
    6. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      120
      3168
    7. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      52
      2546
    8. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      35
      2479
    9. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      66
      2232
    10. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      26
      1583
    Aihe