Liiton raha + yrittäjyys?

Jäin nyt omista syistäni opois palkkatyöstä eikä tarkoitus ole hakea työttömyyskorvausta, vaan yrittää elää yrittäjänä, varmastikin vähillä tuloilla.
Mutta, aloin miettiä: entäs jos silti ilmoittautuisin työkkäriin ja nostaisin 500 pv liiton rahaa SAMALLA kun tekisin pienimuotoista yrityshommaani. Jos ja kun tulot eivät ole pitkään aikaan ALV-rajaa lähelläkään, eihän liitto saisi mitenkään tietää, että olen samalla yrittäjä?
Petoshan tuo kai olisi, enkä siihen ole lähdössä, mutta aloin ajatusleikkinä miettiä, että millaisetkiinnijäämistodennäköisyydet tuossa olisi ja miten jäisin kiinni? Tarksitaako joku jotain tilejä tms? Jos vaikka yrityksen tili olisi eri kuin se, jolle korvaus tulee..?
10514
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Kun rekisteröit yrityksesi, samalla tieto on Kelassa ja työkkärissä ja työttömyyskorvauksesi laukeaa siihen.

Äänestä
  • Entäs jos toiminimi on jo pystyssä ja sitten ilmoittautuisi työkkäriin? mistä ne sen tiedon silloin saisi?

    Äänestä

Voit harkita yrittämistä osuuskunnan kautta, mutta esim. isot osuuskunnat kuten Eezy, ovat olleet esteenä päivärahan saannille. (Jostain tämän luin, anteeksi Eezy.)
Muutoin yrittäjän rekisteröityessä päiväraha katkeaa automaattisesti, tai ainakin rapsujen kanssa sitten myöhemmin. Ja saa myös maksaa ne rahat takaisin:)
Harkitse yritystä ja kurssittaudu päivärahan aikana, toiminnan aloitat vasta kun päivät on käytetty.

Äänestä

Jos sinulla on jo toiminimi, työkkäri näkee kyllä sen. Eli et saa päikkärirahaa.

Äänestä

Ihme trolleja tämäkin palsta on täynnä.

Itselläni on ollut vuodesta 2004 asti toiminimi kokoaika käytössä, vaikka olen ollut toisella palkkatöissä. Vuosi sitten jäin ansiosidonnaiselle ja ilmoitin verottajalle, että toiminimi ON käytössä, mutta arvio vuoden tuloista on 0 euroa.

Olen siis te-keskuksessa kirjoilla työttömänä työnhakijana, saan ansiosidonnaista 1500e/kk käteen ja pidän toiminimen käynnissä. JOS jotain keikkaa tulisi, niin siitä tehtäisiin vain ilmoitus vuoden lopussa liittoon ja työkkäriin.

Koska pärjään enemmän kuin hyvin 1500eurolla / kk, niin mitään päivän tai kahden keikkoja on turha ottaa toiminimen kautta. Vähintään kuukauden mittainen laskutus riittäisi korvaamaan menetetyn ansiosidonnaisen.

Äänestä

Ennen työttömäksi työnhakijaksi ilmoittautumista olemassaoleva liiketoiminta voidaan katsoa sivutoimiseksi eikä sillä ole välttämättä vaikutusta ansiopäivärahaan, mutta työttömänä ollessa aloitettu liiketoiminta katsotaan aina päätoimiseksi. Tästä on turha edes valittaa.

Tulikinta mikä on sivutoimista ja mikä päätoimista yrittäjyyttä kulkee tapauskohtaisesti, mutta YEL-vakuuttamisvelvollisuutta voi pitää rajana. Jos et ole velvolline ottamaan YEL-vakuutusta niin olet myös sivutoiminen yrittäjä TE-keskuksen silmissä.

Äänestä
  • Mistä tiedän, olenko YEL-vakuuttamisvelvollinen? Jos tuloja on (varmaan vielä pitkään) vain muutamia tuhansia vuodessa, on tulot kyllä todella alhaiset. Siten kai siis voisi kai ilmoittautua työkkäriin ja nostaa liiton rahaa (?). Tosin silloinhan napsahtanee se nakki, että jos työkkäri tarjoaa töitä, niitä pitää ottaa vastaan ja jos sanoo, että en ota, kun olen yrittäjä, niin liiton raha katoaa....?

    Äänestä

Olen ollut työttömänä työnhakijana viimeisen 20 vuoden aikana yli 5 vuotta ja ikinä ei ole osoitettu työpaikkaa työkkärin kautta, vaikka on 2 ammattitutkintoa suoritettuna. Jos kerta toiminimesi tulot ovat vähäiset niin miksi et tee niitä yksityishenkilönä ja veroehdotukseen laitat vähennykset ja maksat verot "tienatuista" tuloistasi.

Äänestä

Ei työkkäristä osoiteta kenellekään työpaikkoja.
Ja miten se liittyy yrittämiseen? Kun tekee ns. yksityishenkilönä omaan laskuunsa töitä, on käytännössä eli teoriassa yrittäjä. Viimesitään silloin, kun maksaa tuloistaan veron.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kqwert kirjoitti:

Jäin nyt omista syistäni opois palkkatyöstä eikä tarkoitus ole hakea työttömyyskorvausta, vaan yrittää elää yrittäjänä, varmastikin vähillä tuloilla.
Mutta, aloin miettiä: entäs jos silti ilmoittautuisin työkkäriin ja nostaisin 500 pv liiton rahaa SAMALLA kun tekisin pienimuotoista yrityshommaani. Jos ja kun tulot eivät ole pitkään aikaan ALV-rajaa lähelläkään, eihän liitto saisi mitenkään tietää, että olen samalla yrittäjä?
Petoshan tuo kai olisi, enkä siihen ole lähdössä, mutta aloin ajatusleikkinä miettiä, että millaisetkiinnijäämistodennäköisyydet tuossa olisi ja miten jäisin kiinni? Tarksitaako joku jotain tilejä tms? Jos vaikka yrityksen tili olisi eri kuin se, jolle korvaus tulee..?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu