.... niin mitä luulette, jatkuuko tämä järkyttävä ja jokaista osapuolta raastava ja törkeä ja vahingoittava etenkin lapsille, eli ollaan ja ei olla leikki yhä vaan?
Tätä olla, ei olla, olla, ei olla shittiä on Martina vääntänyt Stefun kanssa kaksi ja puoli vuotta. Suurimman osan ajasta ollaan oltu ei olla tilassa.
Sitten taas Martina panikoi, mistä rahat vuokraan, ja tekee mitä vain jotta Stefu ottaisi takaisin.
Mahtaako Martina taas rukoilla takaisin vai ottaneeko uuden miehen (joskin ihmettelen kuka huolisi enää). Vai jopa Esko takaisin?
Tätä olla, ei olla, olla, ei olla shittiä on Martina vääntänyt Stefun kanssa kaksi ja puoli vuotta. Suurimman osan ajasta ollaan oltu ei olla tilassa.
Sitten taas Martina panikoi, mistä rahat vuokraan, ja tekee mitä vain jotta Stefu ottaisi takaisin.
Mahtaako Martina taas rukoilla takaisin vai ottaneeko uuden miehen (joskin ihmettelen kuka huolisi enää). Vai jopa Esko takaisin?
Vastaukset 20
Vanhimmat
En usko ovat juuri nyt beronneet. Martina on blogissaan ja instassa viestittänyt erittäin onnellisia fiiliksiä. Ovatkohan menneet Stefun kanssa kihloihin?
Mistä tämä tieto on peräisin, että Trattina myöntäisi eron tulleen? Hän on ollut Stefun kanssa suhteessa olleessaan yhtä paljon erossa kuin yhdessäkin. On luultavasti henkisesti paljon raskaampaa tuollainen soutaminen ja huopaaminen kuin tehdä päätös suuntaan tai toiseen ja pysyä siinä. On se kauheaa, kun nainen vuonna 2013 on kykenemätön ottamaan elämäänsä omiin käsiinsä. Ei kukaan muu kuin Trattina itse voi elämäänsä järjestää. Todella säälittävää.
No voi hemmetti, ettekö lukeneet täältä ketjua, onko se poistettu????
Martina itse on päivittänyt, oli ainakin eilen, näin, omalle Martina Aitolehti faceensa että on SINKKU! Eli oli muuttanut parisuhdestatuksensa joka aina ennen oli PARISUHTEESSA niin nyt on SINKKU:
Isabellaa hoitaa suurimman osan ajasta Martinan äiti, joka jo fb:ssä huokailee väsymystään. Ei ole Isabellasta enää mitään hyötyä Martinalle, eikä sitä nyt niin kovin innolla jaksaisi hoitaa enää kukaan. Ja kuka 50vuotias jaksaisi käytännössä olla äiti lapsenlapselleen?
Anne ei ole ollut mikään hyvä' esimerkki äitinä olosta omille lapsilleen, on tuo silti väärin kuormittaa pikkuvauvalla tuon ikäistä ihmistä. Ja tuleeko se vauva edes kunnolla hoidettua, kun Martinan äiti on väsynyt, Martinalla on niin paljon "töitä", Stefania ei kiinnosta vauva, jota hän ei edes olllut suunnitellut, Eskonkaa tehtävä ei ole hoitaa vieraan miehen vauvaa.
Tilanne on tuolla ihan järkyttävä ja kaikki johtuu Martinan itsekeskeisistä valinnoista.
Se, että Martinan äiti ihan julkisesti kaikkien näkyville laittaa fb-merkinnän väsymyksestään hoitaa koko ajan vauvaa, kuulostaa jo kyllä hyvin pitkälle avunhuudolta. Normaalisti mummi pyytäisi tuossa vaiheessa lapsen/lasten vanhempia hoitamaan velvollisuutensa. Mutta, minkäs se tekee, kun Martina eikä Stefan kumpikaan halua olla vauvan kanssa.
Missäköhän se vauva tulee tulevaisuudessa olemaan. Tarpeeton vauva, kun ei toiminutkaan ansana Stefulle. Ihan kuin koko vauva joutaisi nyt roskakoriin.
Joskus ajattelin, että Victorialla on kova kohtalo, kun kaikki sen tekemiset kuvattiin vähintäänkin Martinan blogiin. Mutta Isabellan kohtalo näyttääkin olevan vielä rankempi. Koska Martina ei saa tuoda sitä julkisuuteen, eikä se toiminutkaan tavalla saada Stefan itselleen, vauvaa ei tarvita. Vauva on tehty Martinan tarpeisiin, ei niin että vanhemmat olisivat olleet valmiita vauvan tarpeisiin.
Oksettaa koko touhu. Ja ei liene hyvät välit Martinalla olevan äitiinsäkään, kun Martinan äiti ei enää kehukaan "SUPERTYTÄRTÄÄN" ja hehkuta tyttärensä "menestymistä. Martinalle pitäisi tehdä pakkosterilisaatio. Loppuisi tuo vauvojen tehtailu muiden hoidettavaksi ja aborttejakaan ei tarvitsisi enää tehdä.
Kyllä Anne-mummon on hyvä hoitaa lapsenlastaan, että tyttärellä on aikaa tehdä töitä ja menestyä elämässään. Olisi kohtuutonta, että Martina joutuisi jättämään projekteja väliin vauvan takia, joka oli hänellekin ylläripylläri. Ei yllätysvauva saa olla este äidin aktiiviselle elämälle. Lapsikin voi paremmin, kun äiti on onnellinen toteuttaessaan itseään.
Kotona nyhräävät loppuunpalaneet kotiäidit eivät varmasti pysty tarjoamaan vauvoillensa parasta laatuaikaa. Kun äiti voi hyvin, on lapsellakin hyvä olla. Mummot rakastavat lapsenlapsiaan yleensä yli kaiken.
mummon sen sijaan pitää väsyneenä tyttärensä vauvaa. onko se vauvalle parasta?
Etkö ymmärtänyt viestin sarkasmia? Siinähän nimenomaan vittuillaan Maralle...
Martinalla on jo uusi mies kiikarissa!! Uskokaa huviksenne!!!
Muistan lukeneeni lehdistä,kun Martsa odotti ensimmäistään jo kätilön neuvolassa sanoneen suoraan Martsulle suoraan,ettei tästä ole äidiksi! Kuinka oikeassa ammatti-ihminen olikaan! Näki varmasti jo silloin Martsun epävakaan persoonallisuuden,niinkuin näillä kaikilla Suomen tyrkkyjulkkiksilla on.Reppanoita,jotka eivät kykene normaaliin elämään,vaan epätoivoisesti yrittävät tunkea julkisuuteen ilman minkäänlaisia avuja.Kun sitten arki kuitenkin maksaa ajaudutaan velkavankilaan ja kun ei mitään toivoa suoriutua maksuista,annetaan mennä velkojen perintään ja sen jälkeen ei edes kannata mennä ns normaaliin duuniin,koska velkojat vievät suurimman osan suoraan palkasta.
No en sääli näitä aikuisia ihmisiä pätkän vertaa,mutta kun ne onnettomat rahan hajun perään tekevät lapsia kärsimään töppäilyistään! Onpa kiva lapsen olla koulussa,kun toiset lapset ilkkuvat,et sun mutsi oli alasti lehtikuvassa tai sun iskä ajoi kännissä autoa ym lapsen mieltä ylentävää! Voi että kun ihmisille tulis järki samaan aikaan kun lapsen saavat!!!
Namskis kerää nyt muutaman kuukauden voimia ja alkaa sitten pommittaa taas Stefua mieheni, rakkaimpani -postauksilla blogissaan ja Seiska Livessä.
Onko tämän kesän veneilyt luxus-paatilla peruttu? Martini on ilmoittanut rakastavansa merta ja veneilyä. Jos ei Stepheni vie vesille, niin kenen veneeseen tuo ihailtu kaunotar kapuaa? Onko seiska enää ollenkaana ajan tasalla, kun ei ole näitä kuvia julkaissut?
Kiikarissa, mutta ei vällyjen alla.
Martina!!!
Mä ymmärrän jotenkin sua. Pakkohan sun on töitä tehdä, kun niitä riittää, ja rahaa on saatava. Mä uskon aidosti että sä tykkäät sun tytöistä. Älä siis välitä' tästä paskasta joka nyt lentää sun osoitteeseen kun tuksuista ei ole just päivitettyä vihaamista. Yritä kestää. Ja halit tytöille.
Tehdä *töitä*??!!?
Koneella siis vahtia chatteja.
Hahaa... KUKA siitä maksaa?
Ajatellisipa Trattina niitäkin *tyttöjä*, joille:
a) on velkaa
b) on huijannut
Get a life! Ihan oma sellainen. Vaikka pienikin. Säälittävää.
Martinalla on upea ja jännittävä elämä. Kaikki ei ole materialisteja ja Martina voi köyhyydestään huolimatta tarjota lapsilleen monipuolisen elämän. Kun suunnittelee ostoksensa, hakee avustuksia Hurstilta ja sosiaalitoimistosta pystyy Martinan kaltaiset vähäosaisetkin asumaan ja elämään helsingissä. Kun keikkoja on vähän jää Martinalla enemmän aikaa sille tärkeimmälle eli perheelleen ja itselleen.
Ja merelle pääsee veneilemään, kun hyppää Suomenlinnan lauttaan. Bussilipun hinnalla. Ja rattaiden kanssahan ainakin bussiin pääsee ilmaiseksi.
Ei se aina ole rahasta kiinni nuo elämän ihanat asiat.
Ja lapset eivät tarvitse tietokoneita tai telkkua - he voivat lukea äitinsä mahaa.
Oppivat samalla virheellistä englantia.
Eikö se ole hyvä kun Annemummo rakastaa lapsenlapsiaan ja hoitaa heitä kun martina on keikkailemassa.,,,, hoítto ku kaikesta pitää aina valittaa. kautta maailman sivi mummot ovat lapsenpalsiaan klaitsenneet. menkää töihin niin ei tarvitse täällä stalkata knuniallisia imhisiä