2016 alusta se sit astuu voimaan

bootsi1

Mutta monta mutkaa ja töyssyä on viellä edessä. ...Pieni vinkki niille jotka on tällähetkellä myymässä tai meinaa myydä. Käykää jo nyt hakemassa papereihin merkintä eli maksakaa 40-60e muutoskatsastus jos jotain keulakulmaa tai palikkaa olette mopoo vaihtanu. Viellä sen saatte loppujen lopuksi helposti hoidettua. Esim nettimotossa on paljon vehkeitä mitä ei ole muutoskatsastettu ja ei mene sen takia kaupaksi. Jengi ei uskalla ostaa kun pelkää kiitos EU:n olevan 2016 jälkee kusessa niiden kanssa. Päivittäkää mopon tiedot ni homma rulla. Tos viel hyvä juttu katsastajan näkökulmasta.

http://yle.fi/uutiset/moottoripyorien_katsastuspakko_hirvittaa_katsastajaa__ongelmat_ovat_mopoissa/6716805

15

937

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • bootsit1

      Pieni lisäys...eli "mopo" sanalla viittasin moottoripyörät ;) HD HONDA KAWA jne jne...tuossa jutussakin mainittiin suurimmaks ongelmaksi mopojen virittely. Mut esim ne kulmamuutokset ja muut sellaiset koskee iisojapyöriä. Hoitakaa muutoskatsastus nyt jo kun katsastushenkilökunta ei ole viellä niin "koulutettua" :) pääsette helpommin ja ei tarvi sit ruuhkassa viettää aikaa kun 2016 240000 pärrää ryökäsee konttorille.

    • tasa vero

      Open pipes - ja nyt tuli katsastus !!!!

      Tasa-vero moottoripyörille !!!!

    • TheIrön

      Pieni vinkki sinulle parahin aloittaja:
      -Muutoskatsastusvelvollisuus on jo olemassa, oli vuosikatsastusta tai ei
      -Muutoskatsastuksen vaikein kohta tähän asti on ollut juuri kouluttamaton henkilökunta, joka pelkää Trafia enemmän kuin kuolemaa, ja hylkää mieluummin kuin hyväksyy muutokset pyörässä, kun ei asiasta tiedä tuon taivaallista.
      - 40-60 euroa ei riitä jousitustyypin muutoksen vaatimaan jarrutestiin, joka ko.- muutoksen yhteydessä katsastuksessa vaaditaan. Nolla perään.

      Tarkoitat varmasti hyvää noilla horinoillasi, mutta sisältö on syötyä ravintoa joka on jo ruoansulatuskanavasta ulos puristettu.

    • Kynnet syyhyää jo.

      Mikä siinä katastuksessa nyt niin ahdistaa, kaikillahan on lailliset pyörät, vai?

    • kurin palautus.

      HD "miehiä" tuleva katsastus ahistaa, ja se on ihan oikein! Normaaleja motoristeja ei hetkauta mitenkään. Arvatkaas mistä mahtaa johtua?

      • Jos päästäis samalla

        muutamasta HooDeeroistosta eroon tosin eipä noita juurikaan tienpäällä näe ajelemassa niin taitaa olla turha toivo.


    • kuusakoskeen

      Hyviä pointteja:D

    • 15+15

      Onneksi älysin lopettaa koko moottoripyörätouhun jo vuosia sitten, ei vain enää jaksanut pulata kaikenmaailman byrokraattien kanssa.

      Eivät taida nuo sopulimotoristit muovisukkuloineen edes tietää mitä on vapaus. Se on sitä kun itse rakentamallaan pyörällä ajaa auringonlaskuun, noo.... haaveillahan aina saa.

      • 299 km/h

        Onneksi lopetit moottoripyöräilyn, kukaan ei jää kaipaamaan. Terveisin enimmäkseen yksin ajava vapaa motoristi.


    • hallitus vaihtoon !

      tää on häirintää !

    • HarleyHarley
    • maotse

      Mitä vi..tua se kirjoittelu nyt yht äkkiä loppui,hah hah ha haa...per...een peelot

    • crystallball

      Selvännäkijöiltä tais hajota kristallipallo..........

      • Carbon shuttle

        Kyllä saisi tulla tuo katsastuspakko myös Suomeen, ehkä vähän karsisi pommeja liikenteestä. Varsinkin Harrikat, paljon melua tyhjästä.


      • Raaka Harley
        Carbon shuttle kirjoitti:

        Kyllä saisi tulla tuo katsastuspakko myös Suomeen, ehkä vähän karsisi pommeja liikenteestä. Varsinkin Harrikat, paljon melua tyhjästä.

        Ja näin inisi "mies" joka ei ole koskaan edes varsinaisella mopolla ajanut.....


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      83
      4503
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      26
      3304
    3. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      41
      2926
    4. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      18
      2857
    5. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      117
      2747
    6. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      44
      2617
    7. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      17
      2559
    8. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      113
      2295
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2105
    10. Vornanen ja oulainen

      Voi voi Ville mihin sekaannuit🥶
      Oulainen
      7
      1751
    Aihe