Mutta monta mutkaa ja töyssyä on viellä edessä. ...Pieni vinkki niille jotka on tällähetkellä myymässä tai meinaa myydä. Käykää jo nyt hakemassa papereihin merkintä eli maksakaa 40-60e muutoskatsastus jos jotain keulakulmaa tai palikkaa olette mopoo vaihtanu. Viellä sen saatte loppujen lopuksi helposti hoidettua. Esim nettimotossa on paljon vehkeitä mitä ei ole muutoskatsastettu ja ei mene sen takia kaupaksi. Jengi ei uskalla ostaa kun pelkää kiitos EU:n olevan 2016 jälkee kusessa niiden kanssa. Päivittäkää mopon tiedot ni homma rulla. Tos viel hyvä juttu katsastajan näkökulmasta.
http://yle.fi/uutiset/moottoripyorien_katsastuspakko_hirvittaa_katsastajaa__ongelmat_ovat_mopoissa/6716805
2016 alusta se sit astuu voimaan
15
969
Vastaukset 15
- bootsit1
Pieni lisäys...eli "mopo" sanalla viittasin moottoripyörät ;) HD HONDA KAWA jne jne...tuossa jutussakin mainittiin suurimmaks ongelmaksi mopojen virittely. Mut esim ne kulmamuutokset ja muut sellaiset koskee iisojapyöriä. Hoitakaa muutoskatsastus nyt jo kun katsastushenkilökunta ei ole viellä niin "koulutettua" :) pääsette helpommin ja ei tarvi sit ruuhkassa viettää aikaa kun 2016 240000 pärrää ryökäsee konttorille.
- tasa vero
Open pipes - ja nyt tuli katsastus !!!!
Tasa-vero moottoripyörille !!!! - TheIrön
Pieni vinkki sinulle parahin aloittaja:
-Muutoskatsastusvelvollisuus on jo olemassa, oli vuosikatsastusta tai ei
-Muutoskatsastuksen vaikein kohta tähän asti on ollut juuri kouluttamaton henkilökunta, joka pelkää Trafia enemmän kuin kuolemaa, ja hylkää mieluummin kuin hyväksyy muutokset pyörässä, kun ei asiasta tiedä tuon taivaallista.
- 40-60 euroa ei riitä jousitustyypin muutoksen vaatimaan jarrutestiin, joka ko.- muutoksen yhteydessä katsastuksessa vaaditaan. Nolla perään.
Tarkoitat varmasti hyvää noilla horinoillasi, mutta sisältö on syötyä ravintoa joka on jo ruoansulatuskanavasta ulos puristettu. - Kynnet syyhyää jo.
Mikä siinä katastuksessa nyt niin ahdistaa, kaikillahan on lailliset pyörät, vai?
- kurin palautus.
HD "miehiä" tuleva katsastus ahistaa, ja se on ihan oikein! Normaaleja motoristeja ei hetkauta mitenkään. Arvatkaas mistä mahtaa johtua?
- Jos päästäis samalla
muutamasta HooDeeroistosta eroon tosin eipä noita juurikaan tienpäällä näe ajelemassa niin taitaa olla turha toivo.
- kuusakoskeen
Hyviä pointteja:D
- 15+15
Onneksi älysin lopettaa koko moottoripyörätouhun jo vuosia sitten, ei vain enää jaksanut pulata kaikenmaailman byrokraattien kanssa.
Eivät taida nuo sopulimotoristit muovisukkuloineen edes tietää mitä on vapaus. Se on sitä kun itse rakentamallaan pyörällä ajaa auringonlaskuun, noo.... haaveillahan aina saa.- 299 km/h
Onneksi lopetit moottoripyöräilyn, kukaan ei jää kaipaamaan. Terveisin enimmäkseen yksin ajava vapaa motoristi.
- hallitus vaihtoon !
tää on häirintää !
- HarleyHarley
Eipäs tulekkaan katsastusta :))) Nyt asialle on tehty lopullinen päätös :))
http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/65833-varmistui-hetki-sitten-moottoripyorien-katsastuspakko-ei-tule-suomeen - maotse
Mitä vi..tua se kirjoittelu nyt yht äkkiä loppui,hah hah ha haa...per...een peelot
- crystallball
Selvännäkijöiltä tais hajota kristallipallo..........
- Carbon shuttle
Kyllä saisi tulla tuo katsastuspakko myös Suomeen, ehkä vähän karsisi pommeja liikenteestä. Varsinkin Harrikat, paljon melua tyhjästä.
- Raaka Harley
Carbon shuttle kirjoitti:
Kyllä saisi tulla tuo katsastuspakko myös Suomeen, ehkä vähän karsisi pommeja liikenteestä. Varsinkin Harrikat, paljon melua tyhjästä.
Ja näin inisi "mies" joka ei ole koskaan edes varsinaisella mopolla ajanut.....
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 52994
- 98984
Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."
Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i20837- 134792
Anteeksi J-mies
Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t121766Olet nainen ollut vaikein rasti
Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔41695- 45656
Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle
Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke23628Minä muistan
Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol45610- 19596
- 40591
- 46578
- 34552
Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille
Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.72548Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa
Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka137526Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen
Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok117518Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen
Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast44516- 47505
- 25502
Pahkalassa tapahtuu
Mitäs on tapahtunut yöllä pahkalan kerrostaloilla.oli poliisia ja ambulanssia taas vaihteeksi8495