Milloin kotivakuutus kannattaa ottaa?

kotivakkari

Hei,

milloin kotivakuutus kannattaa hommata? Jos on sellainen tilanne, että on vuokrakämppä, jossa kotivakuutus ei ole pakollinen ja vuokrasopimus alkaa ennen kuin pystyy muuttamaan asuntoon. Kannattaako kotivakuutus ottaa ennen muuttoa vai alkaen siitä päivästä, kun virallisesti alkaa asua asunnossa?

Kysyin vakuutusyhtiöstäkin, mutta eivät kertoneet :O

5

1338

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • oidjcodsjcc

      Ei varmaan maksa montaa euroa, huonon tuurin sattuessa voi olla kallista.

    • uhsoaduvgasduohv

      Kotivakuutus maksaa yleensä alle 100€/vuosi joten on melko yhdentekevää otatko sen vakuutuksen parikin viikkoa ennen muuttopäivää.

      Olet kuitenkin vastuussa siitä asunnosta siitä päivästä alkaen kun vuokrasopimus alkaa vaikket siellä asuisikaan.

    • Vastuu on sinun

      Heti kun on mahdollista, että asunnossa tapahtuu jokin vahinko, josta voit joutua vastaamaan. Eli silloin, kun saat vuokraisännältä avaimet.

    • Vinkki2

      viimeistään samana päivänä, jolloin vuokrasopimus on allekirjoitetaan, koska muuten oikeusturvavakuutukseen tulee 2 vuoden karenssi liittyen vuokra-asuntoon liittyviin riita-asioihin (olettaen ettei kotivakuutusta ole ollut voimassa edellisessä asunnossa, jossa olet asunut).

    • taassana

      Moi.

      Otappa selvää miten alkavat korjaan jos kotona sattuu vahinko? Itselle kävi näin, ukkonen hajoitti osittain sähköt talosta ja tietokone ym..laitetta. Nyt pitäis tuhansien edestä ostaa tavaroita tilalle ja hakea korvausta vakuutusyhtiöstä, ei riittäny että sähköliike kävi arvioimassa vahingon määrän paljonko tulee maksaan, itse pitää korjaus maksaa ensin, mutta tulee se ikävähennys talosta, niin siinä voidaan jäädä itse maksajaksi. Kannattaa tehdä jokin esimerkki esim. sähköistä ja lvi töistä jos rikkoontuu kuka korvaa ja mitä. Iffi on nykyinen ja kohta entinen vakuutusyhtiö meillä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      60
      7502
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      123
      2936
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      142
      1776
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      65
      1649
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      115
      1458
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      167
      1404
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      131
      1153
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      75
      842
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      47
      802
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      52
      745
    Aihe