Masennus ei hellitä

Olen vuosia syönyt mielialalääkkeitä. Etupäässä Mirtazapinia. Joitain aikoja myös Levozina, Seronilia ja Lyricaa. Nyt on käytössä 10 mg Escitalopram, Voxra ollut kaksi viikkoa, nyt menee 300 mg. Uni on aina ollut suuri ongelma. Siihen nyt käytössä Ketipinor 300 mg. Näitä kolmea siis syön tällä hetkellä. Kärsin unettomuudesta. Nämä eivät siihen toimi. Siihenkin on kokeiltu vaikka mitä. Ehkä vieläkin pahempaa on jatkuva masennus, alakuloisuus ja vetämättömyys. Poikanikin (13 v.) huomauttelee, että miksi olen niin surullinen. Joten en höpise omiani. Luulisi jo noiden lääkkeidenkin kohottavan mielialaani, vaan ei. Lenkillekään ei kiinnosta lähteä, vaikka tiedän sen piristävän vaikutuksen.

5

200

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sosiaalinen ihminen

      Eikän ne lääkkeet useinkan sairauden syitä ja oireita paranna: turruttavat vain. Lääkkeet parantavat vain jos syynä on ihan aivojen toiminnallinen häiriö. Oleko eläkkeellä ja oletko saanut koskaan muuta hoitoa?
      Sinulla on perhettä, ja varmaan vaimokin. Onko ketään jonka kanssa jutella ja "parannella maailmaa" tai ainakin jakaa elämisen ja arjen tuskaa. Monia helpottaa kun voi päivitellä ja lausua ääneen sisäistä turhautuneisuuttaan. Mieheille se taitaa olla veilä vaikeampaa.
      Kirjoittele enemmän tilanteestasi. Onhan tällainenkin ajatusten vaihtoa. ihminen kaipaa yhteyttä toiseen ihmiseen.

    • En ole eläkkeellä. Etsin turhautumiseen asti töitä. Perhe ja lapset asuvat minusta erillään. Näen heitä onneksi joka päivä. Terapiaa olen saanut yli kolme kuukautta. Ei auta sekään. Tämänhetkinen masennus on ihan poikkeuksellisen kovaa. Alkoi perjantaina. En ymmärrä syytä. Lyrican lopetin kolmisen viikkoa sitten. Tuskin enää iskee sen viekkareita?

    • Kävin yksityisellä lääkärillä, kun kunnan psykiatri ei ota kantaa masentuneisuuteni lisääntymiseen. Sain Diapamia helottamaan oloani. Tämä huono jaksoni ajoittuu juuri Voxran käytön aloitukseen. Joskus olen sitä kokeillut ja luopunut jostain syystä. Silloin 300 mg annos vei yöunet, muuta en ole kirjannut. Uskon vahvaasti, että Voxra on pahan oloni takana. Pitänee soittaa psykiatrille ja kertoa totuus. Hän jostain syystä pitää sitä ihmelääkkeenä.

    • Oikeastiko olet mase

      Luultavasti et ole masentunut vaan kärsit valtavan lääkearsenaalin haittavaikutuksista.

      Kauhistuttaa kun luin lääkepois-lääkepäälle- lääkettälisää.... sahaamisesta. Ei sitä kestä minkään elimistö sairastumatta.

      Mielestäni olet oikeilla jäljillä kun hoksasit tuon Voxran vaikutuksen huonoon oloosi.
      Lyrica tekee kuulema joillekin järkyttäviä vieroitusoiteita, joten nekin saattavat olla vielä päällä viikkojakin, nuo muut lääkkeet vain saattavat pitkittää vieroituksesta toipumista.

      Kuinka mahdat kestää vieroitusoireet kun joskus alat vähentää tai lopettaa lääkearsenaaliasia? Ei elimistösi kestä kovin pitkään tuollaista määrää kun tulee täydellinen romahtaminen (fyysinenenkin). Mielialan kohoamista ei kannata odottaa.
      Varo laittamasta itseäsi vielä lisäksi diapam koukkuun.

    • 6 vuotta sairastelua

      Mulla taas Voxra 150mg on ainut joka on auttanut. Kaikki mahdolliset kokeiltu 6 vuoden aikana. Ketipinor isoina annoksina oletettavasti lamaannutti ja väsytti totaalisesti minut, nyt nukkumiseen menee vain 25mg illalla. Ketipinor laskettiin alas tosi hitaasti - lääkärin vastustuksesta huolimatta.
      Mutta vointi ei oo palautunut normaaliski 6 vuoden aikana, sitä ihmettelen kuinka kauan työuupumuksesta/vakavasta masennuksesta toipuminen oikein kestää - siihen haluaisin toisten kokemuksia.
      Mieliala on parempi kuin edellisen noin 5-5,5 vuoden aikana, mutta saamattomuus, apaattisuus, kaikki pienetkin asiat tuntuu isoilta ponnistuksilta, ei oikein mikään kiinnosta isommin jne. ovat edelleen päällimmäosenä olotilassa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Korjaa toki jos...

      Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä
      Ikävä
      28
      2693
    2. Mitä aiot sanoa, kun ja jos tapaatte seuraavan kerran?

      Oletko päättänyt etukäteen?
      Ikävä
      91
      1034
    3. Koetko sä mitään

      Syyllisyyden tunteita siitä mitä teit mulle?
      Ikävä
      58
      901
    4. Mies muistatko kun näit

      Mut ensimmäisen kerran? Missä se oli? Hyvää yötä.
      Ikävä
      66
      875
    5. olet kaiken rakkauden arvoinen

      Olisinpa kertonut kuinka rakastuin sinuun. Kuinka hyvältä tunnuit siinä lähelläni, kunpa en olisi väistänyt vastapäätyy
      Ikävä
      26
      847
    6. Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu
      Suomalaiset julkkikset
      6
      817
    7. Olisi kiva

      Tietää, mitä oikein ajattelet minusta tai meistä? Mitä meidän välillä on? Salattua tykkäämistä, halua, himoa? Onhan tämä
      Ikävä
      37
      800
    8. Mikä koirarotu muistuttaa kaivattuasi eniten?

      Koirien piirteet muistuttavat usein ihmisten ja omistajiensa piirteitä.
      Ikävä
      65
      794
    9. Oot mun koko maailma

      Ei ole koskaan ollut ketään, joka olisi niin täydellinen minulle kuin sinä mies ❤️ Ikävöin sua🥹
      Ikävä
      75
      724
    10. Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa

      Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu
      Ikävä
      135
      708
    Aihe