http://www.tietoviikko.fi/kaikki_uutiset/oikeus valtionsalaisuudet eivat suojele nsata ja obaman hallintoa syytteilta/a913587
NSA on haastettu USA:ssa Kaliforniassa oikeuteen, oikeus totesi NSA:n olevan täysin syyttämiskelpoinen, eivätkä sotasalaisuudet estä syyttämistä. NSA saa syytteet televakoilusta ja Obaman hallinto saa vakoilujupakassa syytteet vakoilun sallimisesta.
Tästäö saisi Suomessakin hyvän oikeustapauksen kun joku haastaisi NSA:n Suomessa oikeuteen vastaamaan vakoilusyytteisiin.
NSA on haastettu USA:ssa Kaliforniassa oikeuteen, oikeus totesi NSA:n olevan täysin syyttämiskelpoinen, eivätkä sotasalaisuudet estä syyttämistä. NSA saa syytteet televakoilusta ja Obaman hallinto saa vakoilujupakassa syytteet vakoilun sallimisesta.
Tästäö saisi Suomessakin hyvän oikeustapauksen kun joku haastaisi NSA:n Suomessa oikeuteen vastaamaan vakoilusyytteisiin.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Amerikkalaiset eivät hyväksy mitä tahansa hallinnoltaan. NSA:n oikeuteen haastaminen osoittaa, että amerikkalaiset tuomitsevat vakoilun eivätkä sulata terrorismilla ratsastamista Obaman hallinnolta. Riittävän vahvat syytteet voivat horjuttaa Obaman alas Presidentin paikalta.
USA:n perustuslaki antaa kansalle vahvan mandaatin poistaa tyrannihallitus, tämä oikeus vallankumoukseen mainitaan mm. perustuslain 2. lisäyksessä, jossa todetaan, että jokaisella on oikeus kantaa asetta suojellakseen itseään, kotiaan ja kansalla on oikeus aseellisesti tarvittaessa kaataa tyrannia. Lakia voi tulkita niinkin, että tyrannihallinto voidaan kaataa oikeusteitse tarpeen vaatiessa.
Snowden herätti amerikkalaiset huomaamaan mihin terrorismin vastainen sota on johtanut: maahan, jossa amerikkalaiset eivät itsekään viihdy vakoiltavina. Nyt tulee muutos kun vakoilu kielletään.
http://www.mikropc.net/kaikki_uutiset/eu harkitsee keskeyttavansa matkustajatietojen antamisen yhdysvalloille quotkaikki vivut kaytossaquot/a913411
Myös Eurooppa ottaa kovat keinot käyttööön vakoilulle vastalauseena. Matkustajaluovutus USA:lle voidaan keskeyttää täysin.
Sadun avulla suomen kansa voi saada vapauden vakoiljoiden toimilta.
http://jpoli.blogspot.fi/2013/07/vakoilun-salliminen-poliittinen-valinta.html
Kylläpä ne jaksaakin vakoilla minun tubutintani ja selaimen avulla vielä.....kele....!
Operaan liittyy tosiaan vakoilun riski, koska se tulee maasta joka on NATO-maa ja aktiivinen USA:n ystävä. Ei ole kaukaa haettu teoria, että Operassa on NSA-takaportti. Riski on olemassa, sen hyväksyminen on jokaisen omassa harkinnassa. Operaa ei kannata ainakaan käyttää laittomuuksiin netissä.