Berctesgaden & Königssee vai Kotkanpesä

-kummassa vierailla?

Hei! Olen heinäkuun loppupuolella lähdössä lomalle Salzburgiin, josta ajattelin tehdä pienen opastetun retken Saksan puolelle. Kumpaa suosittelisitte, retkeä Berctesgadenin ja Königsseen (kuulemma kauniisiin) maisemiin vai retkeä, jossa käydään pelkästään Hitlerin Kotkanpesällä? Jos sää on pilvinen, niin Kotkanpesä ei varmaankaan kannata, mutta kumman valita, jos sää on hyvä? Kauniit maisemat ja pikkukylät kiinnostavat siinä missä historian havinakin.

Kiitos!

P.S. Tässä on matkanjärjestäjän kuvaus matkoista:

http://www.salzburg-sightseeingtours.at/rundfahrten_detail.php?tourid=90&lang=1

http://www.salzburg-sightseeingtours.at/rundfahrten_detail.php?tourid=25&lang=1

6

766

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 16+16

      Jos sulla ei ole erityistä syytä käyttää valmiita matkoja niin mene omatoimisesti. Homma hoituu suunnilleen näin kun tällä sivustolla on kerrottu http://www.bigboytravel.com/germany/berchtesgaden/gettingtoberchtesgaden Pointtina siis on se että voit itse valita mitä nähdä ja millä aikataululla.

      Kotkanpesään ei kannata mennä jos on täysin pilvistä -> ei näe maisemia eikä itse paikkaakaan kunnolla.

    • alppifani

      16 16 - sama huono sää koskee myös Königsseetä, sateella ympäröivät vuoret katoavat näkyvistä. Mutta kauniilla säällä vallan lumoavaa, etenkin kun menee laivalla järvelle - rantahan on varsinainen turistirysä kojuineen. Suosittelen kuitenkin tätä enemmän kuin Kotkanpesää, joka ei itse asiassa ole edes kovin korkealla eikä se ole kuin tyyris ravinteli tänä päivänä. Ennemmin menee gondolilla Jennerille maisemia ihailemaan ilman kauheaa turistilaumaa, saa kierrellä ja katsella rauhassa upeita maisemia. Ja onhan noilla nurkilla vaikka mitä muuta kivaa, on kesäkelkkarataa, sadesäällä kannattaa viettää aikaa suolakaivoksessa, jossa sielläkin huisi liuku alas, upea luonnonpuisto houkuttaa sekin patikoimaan jne. Nettisivulla on läjäpäin hyviä vinkkejä. Eli suosittelen ihan omatoimista liikkumista ;)

    • 16+16

      ^Mä nyt lähinnä tarkoitin sitä että kun on Kotkanpesässä täysin pilvisellä säällä niin on itsekin niiden pilvien sisällä ja näkyvyys on sen mukainen.

      Kotkanpesässä ehkä enneminkin käydään sen historian takia kuin pelkästään maisemien jotka tietysti ovat iso plus kokemukselle. Jos historia kiinnostaa enemmänkin niin http://www.obersalzberg.de/obersalzberg-home.html?&L=1 on aivan siinä kohdilla josta lähtee bussit kipuamaan Kotkanpesään.

    • Jos tykkää.

      Aatu ei itsekään käynyt kovin mielellään Kotkanpesällä.

    • Aadolf suuri

      Mene Kotkanpesään oli keli mikä tahansa niin käymisen arvoinen paikka se on kultaisine hisseineen, ja vaikkei aatu nyt siellä maalitauluna paljoa viittinyt olla, niin rinteiltähän löytyy muiden pamppujen huviloita, aatun huvilahan pantiin matalaksi.
      Itse kyläkin on todella kaunis vuoristikylä johon kannattaa tutustua.

    • Pientä hiontaa !

      No ehkä kannatais ensin selvittää mikä on kotkanpesä ja mikä on Berchtesgaden.
      Viimeksi mainittua ei pidä sekoittaaa kotkanpesään, joka on korkeammalla. Hiltunen ei käynyt kuin 6 kertaa kotkanpesässä.

      Kaikki filmit pääsääntöisesti kuvattu alempana Berchtesgadenissa jossa kuuluisa maisemaikkuna.
      Aatun talon jäännökset ovat kyllä nähtävissä metsässä. Keltaiset taulut kieltävät vierailut metsässä. Talon jäännökset kyllä löytyy metsän siimeksestä !
      Rohkeasti patikoimaan Hotelli Zum Türkenin takaa>>>>

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4448
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      153
      3303
    3. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      57
      2602
    4. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      49
      2564
    5. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      112
      2335
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1903
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      24
      1691
    8. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1636
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      169
      1550
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      36
      1275
    Aihe