Hei! Olen heinäkuun loppupuolella lähdössä lomalle Salzburgiin, josta ajattelin tehdä pienen opastetun retken Saksan puolelle. Kumpaa suosittelisitte, retkeä Berctesgadenin ja Königsseen (kuulemma kauniisiin) maisemiin vai retkeä, jossa käydään pelkästään Hitlerin Kotkanpesällä? Jos sää on pilvinen, niin Kotkanpesä ei varmaankaan kannata, mutta kumman valita, jos sää on hyvä? Kauniit maisemat ja pikkukylät kiinnostavat siinä missä historian havinakin.
Kiitos!
P.S. Tässä on matkanjärjestäjän kuvaus matkoista:
http://www.salzburg-sightseeingtours.at/rundfahrten_detail.php?tourid=90&lang=1
http://www.salzburg-sightseeingtours.at/rundfahrten_detail.php?tourid=25&lang=1
Berctesgaden & Königssee vai Kotkanpesä
6
855
Vastaukset
- 16+16
Jos sulla ei ole erityistä syytä käyttää valmiita matkoja niin mene omatoimisesti. Homma hoituu suunnilleen näin kun tällä sivustolla on kerrottu http://www.bigboytravel.com/germany/berchtesgaden/gettingtoberchtesgaden Pointtina siis on se että voit itse valita mitä nähdä ja millä aikataululla.
Kotkanpesään ei kannata mennä jos on täysin pilvistä -> ei näe maisemia eikä itse paikkaakaan kunnolla. - alppifani
16 16 - sama huono sää koskee myös Königsseetä, sateella ympäröivät vuoret katoavat näkyvistä. Mutta kauniilla säällä vallan lumoavaa, etenkin kun menee laivalla järvelle - rantahan on varsinainen turistirysä kojuineen. Suosittelen kuitenkin tätä enemmän kuin Kotkanpesää, joka ei itse asiassa ole edes kovin korkealla eikä se ole kuin tyyris ravinteli tänä päivänä. Ennemmin menee gondolilla Jennerille maisemia ihailemaan ilman kauheaa turistilaumaa, saa kierrellä ja katsella rauhassa upeita maisemia. Ja onhan noilla nurkilla vaikka mitä muuta kivaa, on kesäkelkkarataa, sadesäällä kannattaa viettää aikaa suolakaivoksessa, jossa sielläkin huisi liuku alas, upea luonnonpuisto houkuttaa sekin patikoimaan jne. Nettisivulla on läjäpäin hyviä vinkkejä. Eli suosittelen ihan omatoimista liikkumista ;)
- 16+16
^Mä nyt lähinnä tarkoitin sitä että kun on Kotkanpesässä täysin pilvisellä säällä niin on itsekin niiden pilvien sisällä ja näkyvyys on sen mukainen.
Kotkanpesässä ehkä enneminkin käydään sen historian takia kuin pelkästään maisemien jotka tietysti ovat iso plus kokemukselle. Jos historia kiinnostaa enemmänkin niin http://www.obersalzberg.de/obersalzberg-home.html?&L=1 on aivan siinä kohdilla josta lähtee bussit kipuamaan Kotkanpesään. - Jos tykkää.
Aatu ei itsekään käynyt kovin mielellään Kotkanpesällä.
- Aadolf suuri
Mene Kotkanpesään oli keli mikä tahansa niin käymisen arvoinen paikka se on kultaisine hisseineen, ja vaikkei aatu nyt siellä maalitauluna paljoa viittinyt olla, niin rinteiltähän löytyy muiden pamppujen huviloita, aatun huvilahan pantiin matalaksi.
Itse kyläkin on todella kaunis vuoristikylä johon kannattaa tutustua. - Pientä hiontaa !
No ehkä kannatais ensin selvittää mikä on kotkanpesä ja mikä on Berchtesgaden.
Viimeksi mainittua ei pidä sekoittaaa kotkanpesään, joka on korkeammalla. Hiltunen ei käynyt kuin 6 kertaa kotkanpesässä.
Kaikki filmit pääsääntöisesti kuvattu alempana Berchtesgadenissa jossa kuuluisa maisemaikkuna.
Aatun talon jäännökset ovat kyllä nähtävissä metsässä. Keltaiset taulut kieltävät vierailut metsässä. Talon jäännökset kyllä löytyy metsän siimeksestä !
Rohkeasti patikoimaan Hotelli Zum Türkenin takaa>>>>
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa3689780Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat916161Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur3765801SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden1464221Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä
Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä33542Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien803126Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal783070Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä
Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,62856Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr72788- 1142768