Olen 27-vuotias nainen, sairastanut syömishäiriöitä yhteensä yli 10 vuoden ajan, eka pari vuotta anoreksiaa ja nyt reilut 8 vuotta bulimiaa. Bulimia-aikani oon ollu normaalipainonen, lievästi ylipainoinenkin välillä. Oksensin bulimian alkuvaiheessa useamman vuoden ajan päivittäin, yleensä useita kertoja päivässä. Nyt viimeiset 2-4 vuotta ollu vähä "rauhallisempia" ja oksentelu ollu epäsäännöllisempää. Joskus voi mennä useampi viikko oksentamatta, mut esim. nyt taas kausi et oksentelu päivittäistä. Väsyttää. Töissä pystyn käymää, ja hoitamaan opiskeluni, ja arkielämä sujuu, mutta..
Haluaisin apua parantumiseen, mut avun hakeminen pelottaa. Pelkään, miten tästä sairaudesta kertominen vaikuttaa esim. opiskeluun, työhön jne. Että laitetaanko väkisin saikulle, työkyvyttömyyseläkkeelle tms vai mitä tapahtuu? Kertokaa omia kokemuksianne te, jotka ootte suunnillee saman ikäsinä hakenu apua..
Help mii!
Aikuisiällä avun hakeminen bulimiaan ja avun saaminen??
4
258
Vastaukset
- lolaa
Hienoa, että olet jaksanut pitää kiinni työstä ja opiskelusta! Avun hakeminen alkaa omalta terveysasemalta. Pyydät lääkärille ajan ja kerrot rehellisesti tilanteesi ja käsket tekemään lähetteen alueesi psykiatrian poliklinikalle. Missä päin mahdat asua? Helsingissä esimerkiksi psykiatrian poliklinikoiden ohella toimii pelkästään syömishäiriöiden hoitoon keskittyvä poliklinikka. Erikoissairaanhoidon piiriin tarvitset aina lähetteen eli terveysasema on kuitenkin se ensimmäinen askel.
Peloistasi: kukaan ei voi pakottaa ketään väkisin sairauslomalle. Työkyvyttömyyseläkeelle ei päästä. Tai sinne pääseminen on on todella vaikeaa. Eli tällaiset turhat pelot pois. - lolaa
Tässä ihan hyvä linkki: http://www.etelansyli.fi/2010/07/29/sairastaville/
- lkhlggfiku
Pelokas123: Olisitko halukas kirjottelemaan toisen pitkään sairastaneen kanssa? Ihan anonyymin mailien kautta?
Nim. 15vuotta takana eikä valitettavasti loppua näy.. - Qwerty098765
http://www.mindfood.fi/ käy tutustumassa tuolla. Toivottavasti saat pian apua!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 424410
Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen
Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot1464160- 643786
- 1233752
Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti
Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans413600Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"
Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe763429- 953002
- 542865
- 252676
Korjaamo suositus
Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p142384