Eli siis isi suuttu sille. Se otti sen hiuksist kiinni ja heitti maahan. Janilta (mun pikkuveljeltä, 10v) tuli mustelma polvee ja lonkka kipee, Se lähti paniikissa juoksee ulos metsää. Ilman kenkii tai takkii. Se ei oo vielkää tullu kotii. Näin sen tuol meijän pihal ja se itkee ja sitä pelottaa :( Mua ärsyttää ku isi on niin väkivaltanen. Pliis asiallisia juttuja mitä teen ja miten saan tän loppuu.
Vastaukset 11
- pelkoja
Iskosiskolle.
Pystytkö mennä pikkuveljesi luokse. Mene lohduttamaan ja pyydä häntä tulemaan kotiin ja sano, ettei ole kiva ilman pikkuveljeä tuolla kotona. - ?????
Joo mut saako isit tukistaa ja heittää maahan???
- Ajatteleppa
No, mitäs itse luulet?
- isälläsi on ongelma
Kerrot opettajalla, terveydenhoitajalle, kaverin isälle tai äidille tai muulle perheen ulkopuoliselle aikuiselle, miten isä teitä kohtelee ja pyydä, että hän auttaa teitä.
Lapsia ei saa tukistaa ja heitellä.
Isälläsi on ongelma. Te ette aiheuta hänen väkivaltaisuuttaan. Se on hänessä, Häntä ei voi auttaa ymmärtämällä ja peittelemällä hänen käytöstään. Ainoa, mikä auttaa on, että asia nostetaan pöydälle, eli vedetään mukaan perheen ulkopuolisia tahoja. Vain silloin isäsi lähtee hakemaan apua. Ei ole väärin hakea apua perheenne tilanteeseen. Sinä ja veljesi olette vain lapsia, ei ole oikein. että teitä pelottaa kotona. Aikuisten, vanhempien homma on suojella lapsia ja tehdä heille turvallinen olo. Teidän kotona ei hommat mene nyt oikein, mutta ne voivat korjaantua, jos haet apua.
Toimi ennenkuin hän satuttaa jotakuta todella pahasti. - Huolestunut isosisko
Minulla on pikkusisko 3,5v ja isi on lyönyt sitä hevosraipalla koska pikkusiskoni leikki illalla eikä isi saanut unta. Ei varottanut tai mitään. Isi on sitä mieltä että lapsia pitää kurittaa että lapset oppii. Muakin lyötiin remmillä kun olin pieni. En koskaan unohda sitä hetkeä.
- drft
Mitä mieltä äitisi on isäsi käytöksestä? Tietääkö hän, hyväksyykö, eikö uskalla puuttua?
Voit soittaa lasten ja nuorten auttavaan puhelimeen. Sitä kautta varmasti saatte apua ja neuvoja.
Isälläsi on ongelma ja siihen pitää puuttua ennen kuin jotain pahempaa sattuu.
- Huolestunut sisko!!;
No siis koko perhe tietää!! Vanhemmat on jotai uskovaisia ja
raamatussa sanotaan että;
"se joka lapsiaan kurittaa, se niitä rakastaa ja se kuka vitsaa säästää, se lapsiaan vihaa."
Ite en usko jumalaan enkä todellakaan ole aikuisena samanlainen.
Sanoin kerran isille; "Jos et lopeta tota lyömistä, soitan poliisille!"
Isi vaa vastas; "Raamatussa sanotaan että lapsia pitää kurittaa, ja jos kerrot kenellekään, niin takaisin kotiin ei ole tulemista!"
En tiedä missä muualla asua kun olen vielä nuori mutta mitä tekisin??- lastensuojeluilmoitu
Ilmoita asiasta lastensuojeluviranomaisille. he voivat auttaa koko perhettäsi.
Isäsi tarvitsee psykoterapeuttista apua, siis keskusteluterapiaa esim. psykologin kanssa.
Lastensuojeluviranomaiset voivat auttaa teidän perhettänne eheytymään!
- huono isosisko:(
mun pikkuveli lyö ja puree sillä ei ole käytöstapoja ja se joutu tänään ulos arestiin. Ei ole kivaa olla sen isosisko.
- Anonyymi
Kerro aikuiselle !!!
- Anonyymi
Niin kerronkin
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1102311Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???231014- 71912
- 103906
Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha583855- 48845
- 82738
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76670- 68641
Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik30627