lämminveriset

tietämätön

Eli oon ostamas hevosta ja kiinnostaa lämminveriset. nii minkä lainen on rakenne ja koulutaso ja este?

4

187

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mörrinkäinen

      Ööö... Siis lämppärit on kevytrakenteisia hevosia, mutta koulu- ja estetasot riippuu siitä kuinka pitkälle ne on koulutettu. Pelkkä rotu ei tee hevosesta taitavaa siinä, tässä tai tuossa asiassa vaan kaikki pitää kouluttaa.

    • katherine

      Puhutko nyt lämminverisestä ravihevosesta vai lämminverisestä ratsuhevosesta (eli puoliverisestä)? Nämä on kaksi täysin eri asiaa.

      Ravuri lämppäri on luonnollisesti ravurin rakenteinen. Ravurin voi kouluttaa ratsuksi, mutta hyvin hyvin harva ravuri on koskaan edes keskivertopuoliverisen tasoinen.
      Toki tähän vaikuttaa ravurin rotu: amerikan ravurit on hyvin pitkälle ravuriksi jalostettuja ja niillä harvoin on edes kolmitahtista laukkaa. Orlovit ja ranskan ravurit taas on usein ratsuina vähän parempia.

      Koulutustaso ravurirotuisilla on yleensä aika huono. Suurin osa ratsu-ravureista on harrastelijoiden kouluttamia, joten useimmilla taso jää siihen HeB-tasolle. Toki monelle tämäkin on ihan riittävä taso.


      Puoliveriset on ratsukäyttöön jalostettu, joten luonnollisesti niiden kyvyt on siihen huomattavasti paremmat. Puoliverisiä on ihan laidasta laitaan ja toisilla parempi rakenne, toisilla huonompi. Koulutustaso vaihtelee kouluttamattomasta puskapollesta sinne GP-tason ratsuun.

    • mörrinkäinen

      Hyvä tarkennus, Katherine! :)

      • 4+♥♥♥

        Ois upeeta harrastaa ratsastusta oldenburgilaisella.lamminverisella.doninhevosella.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka jytkytti naftan hinnan jo yli 2,3 euroon

      Sannan aikaan esimerkiksi dieseliä selvästi kalliimpaa bensaakin sai 1,3 eurolla. https://www.is.fi/autot/art-200001188
      Maailman menoa
      231
      4580
    2. Päivän Sanna: Suomi maailman onnellisin maa

      Sanna muutti Suomen maailman onnellisimmaksi maaksi. Hänen pyyteetön työnsä maailmalla tuottaa edelleen tulosta.
      Maailman menoa
      133
      3807
    3. Vasemmiston feministinaiset puolustavat islamia

      mikä on täysin järjenvastaista, mutta eihän femakoilla paljon järkeä olekkaan, leijuvat siellä omassa kuplassaan. Myös
      Maailman menoa
      323
      3410
    4. Taisi kolahtaa....

      Joku kysyi, että miksi S24 sallii kirjoittelun tänne venäläisiltä alustoilta, juttu poistui. Täällähän tosiaan välillä
      Maailman menoa
      20
      2138
    5. Vain puolet SDP:n kannattajista luottaa puoluejohtoon häirintäkohussa

      Ja SDP on ilmoittanut, että ainoa rangaistus häirintään syyllistyneille kansanedustajille on puhuttelu - aina sama. Eli
      Maailman menoa
      70
      1755
    6. Suomi edelleen maailman onnellisin maa

      Olemme hyvällä tiellä. Laitetaan nyt talous kuntoon.
      Maailman menoa
      200
      1631
    7. Kuvaa kaivattuasi

      Yhdellä kivalla yhdyssanalla. 🥹
      Ikävä
      83
      1461
    8. Moni islamilainen maa on jo kieltänyt burkat ja nigabit

      mm. Marokko, Tunisia ja Turkki. Miksi he ovat sen tehneet? No perusteet ovat selkeät ja yhteneväiset: turvallisuus, yhte
      Maailman menoa
      16
      1439
    9. Huomasitko? Tämä "viinin läträys" hämmästytti Yökylässä

      Yökylässä-sarjassa Maria Veitola vieraili Christel ja Jori Roosbergin kotona. Tunnelma oli mukava ja puitteet hulppeat.
      Suomalaiset julkkikset
      36
      1352
    10. Lopetan Keskipohjanmaan tilaamisen

      Vasemmistolaisen ja kristinuskovastaisen pääkirjoituksen vuoksi. Suomen kouluissa on nykyisellään hyvä uskonnonopetus.
      Kokkola
      86
      1184
    Aihe