lämminveriset

tietämätön

Eli oon ostamas hevosta ja kiinnostaa lämminveriset. nii minkä lainen on rakenne ja koulutaso ja este?

4

112

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mörrinkäinen

      Ööö... Siis lämppärit on kevytrakenteisia hevosia, mutta koulu- ja estetasot riippuu siitä kuinka pitkälle ne on koulutettu. Pelkkä rotu ei tee hevosesta taitavaa siinä, tässä tai tuossa asiassa vaan kaikki pitää kouluttaa.

    • katherine

      Puhutko nyt lämminverisestä ravihevosesta vai lämminverisestä ratsuhevosesta (eli puoliverisestä)? Nämä on kaksi täysin eri asiaa.

      Ravuri lämppäri on luonnollisesti ravurin rakenteinen. Ravurin voi kouluttaa ratsuksi, mutta hyvin hyvin harva ravuri on koskaan edes keskivertopuoliverisen tasoinen.
      Toki tähän vaikuttaa ravurin rotu: amerikan ravurit on hyvin pitkälle ravuriksi jalostettuja ja niillä harvoin on edes kolmitahtista laukkaa. Orlovit ja ranskan ravurit taas on usein ratsuina vähän parempia.

      Koulutustaso ravurirotuisilla on yleensä aika huono. Suurin osa ratsu-ravureista on harrastelijoiden kouluttamia, joten useimmilla taso jää siihen HeB-tasolle. Toki monelle tämäkin on ihan riittävä taso.


      Puoliveriset on ratsukäyttöön jalostettu, joten luonnollisesti niiden kyvyt on siihen huomattavasti paremmat. Puoliverisiä on ihan laidasta laitaan ja toisilla parempi rakenne, toisilla huonompi. Koulutustaso vaihtelee kouluttamattomasta puskapollesta sinne GP-tason ratsuun.

    • mörrinkäinen

      Hyvä tarkennus, Katherine! :)

      • 4+♥♥♥

        Ois upeeta harrastaa ratsastusta oldenburgilaisella.lamminverisella.doninhevosella.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      117
      2294
    2. 130
      1835
    3. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      63
      1216
    4. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      96
      1168
    5. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      72
      1060
    6. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      1050
    7. Tykkäsit nainen

      Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.
      Ikävä
      43
      1013
    8. Kerroppas nyt

      M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉
      Ikävä
      77
      975
    9. HESARI: Kahden Pasin pankki OmaSp

      Toinen entinen työntekijä sanoi, että Turtio oli organisaatiossa “Jumalasta seuraava, ylöspäin” https://www.hs.fi/visio
      Seinäjoki
      23
      955
    10. Helppo selvittää onko oma täällä

      Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse
      Ikävä
      56
      932
    Aihe