Tampereen alueet

Millaista asuinpaikkaa ovat Epilä (nahkatehtaankatu) ja Multisilta?
Olen muuttamassa Tampereelle opiskelemaan. Paikat eivät ole lainkaan tuttuja, siksi kysynkin, ettei tule pettymyksiä :)
Mitä paikkoja kannattaa välttää? Minne ei siis kannata muuttaa? Kiitos!
10230
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Epilä ja Multisilta ihan hyviä kumpikin,kummastakin noista pääsee liikkuun hyvin.Hörhöjä Tampereen alueella joka paikassa.Itse asun MUltisillassa 12 vuotta eikä mitään ongelmia.
Tesomalle en itse muuttaisi mutta sitten Rahola-Kalkku kyllä menis.

Äänestä

Toi nahkatehtaankatu ihan ok....

Äänestä

Tesoma ok, Multisilta ei.

Äänestä

Valitse sen mukaan miten pääset parhaiten liikkumaan opinahjoosi. Helposti joutuu 'kahden bussin loukkuun' ja se ei välttämättä sovi kaikille.

Äänestä

Nahkatehtaankatu ok, Multisilta ghetto. Toki näillä palstoilla käy aina näitä multisiltalaisia yms. puolustelemassa omaa kaupunginosaansa.

Joka tapauksessa Multisilta, Tesoma, Nekala ja osittain myös Herwood kannattaa kiertää. Riippuen toki siitä, millaiseen seuraan tahtoo muuttaa. Ainakin välttelisin niitä multisiltalaisia säätiömuotoisia taloja, joissa viidesosan asukkaista on oltava säätiön ohjeiden mukaisesti vapautuvia vankeja tai mamuja.

Äänestä

Ei Tampere oo vaarallinen paikka miltään alueelta. Juoppoja ja jurpojahan on joka kylässä. Epilän Nahkatehtaankatu on yleisesti ottaen kalliimpaa seutua vuokrahinnoissa, mutta ei tavallaan ihme kun Tampereen puhdasvetisin järvi on heti rannassa:) ...eli tosi hienoo ja rauhallista aluetta on about 100 bussia kulkee ohi tunnin aikana kohti keskustaa. Ite asunu ihan nurkilla pari vuotta ja en kyllä löydä huonoja puolia. Multsu eli Multisilta on taas aikanaan saanu vähän pahaa mainetta halpojen vuokratalojen ja niiden tuomien hanujen ja örveltäjien mukaan mut kai sieläkin nykyään asuu pääasiassa lapsiperheitä. Ei muuta kun kamat kasaan ja tervetuloo Tampereelle, et pety:)

Äänestä

Kiitos kaikille vastauksista! :) Entäs Tampella Esplanadi? Nyt olis siellä kämppä tarjolla, millasta paikkaa?

Äänestä
  • Parhain mahdollinen alue, ota ihmeessä! Katu on tampereen kallein asuntojen hinnoiltaan, eli jos saat halvalla vuokra-asunnon niin ota! Keskusta ihan vieressä ja todella rauhallinen alue. Suosittelen eli tervetuloa.

    Äänestä

En muuttais Tampellan slummeihin. Esplanadilla kova melutaso liikenteen takia ja onhan se sellainen pussinperä ilman palveluja. Keskustaan on matkaa ja porukat enempi sellaista laitapuolen kulkijaa. Kaleva olisi parempi, jos lähiöelämää halajaa, siell' on sentään uimahalli.

Äänestä

me muutettiin tänä kesänä tampereen hervantaan,lapsiperhe ollaan. hyvä paikka asua,ei ole ollut moitetta mistään, kokemusta vain hervannassa asumisesta joten voin suositella vain tätä :).

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Turusta Tampereelle kirjoitti:

Millaista asuinpaikkaa ovat Epilä (nahkatehtaankatu) ja Multisilta?
Olen muuttamassa Tampereelle opiskelemaan. Paikat eivät ole lainkaan tuttuja, siksi kysynkin, ettei tule pettymyksiä :)
Mitä paikkoja kannattaa välttää? Minne ei siis kannata muuttaa? Kiitos!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu