Olen miettinyt Skoda Octavian ostamista. Yksi moottorin jäähdytykseen liittyvä kysymys askarruttaa. Käyttääkö Skoda vielä nykyään ilmajäähdytystä?
Onko Octavian moottori muuten edessä vai takana?
Onko Octavian moottori muuten edessä vai takana?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Siis ilmajäähdytys on antiikkia Skodissakin.
Nykyään kaikki Skodan koneet on Vw-audi konernin tuotteita, siis löytytvät myös Vw:n Audin ja Seatin keulalta.
Taitaapa kyllä olla niin, että volkkarin perästä ne ilmajäähdytteiset ovat löytyneet. Skoda ei sellaisiin ole sekaantunut pitkän historiansa aikana. Btw, jos tänne kirjoittelevat pennut olisivat osanneet lukea jo -80 -luvulla, he olisivat saattaneet törmätä sellaiseen autouutiseen, jossa kerrottiin volkkarin suunnittelevan Skodan tehtaiden ostamista saadakseen tietotaitoa alumiinilohkojen valmistamisesta. Mistäs materiaalista ne nykyään muuten tehdään?
Siis ilmajäähdytys on antiikkia Skodissakin.
Nykyään kaikki Skodan koneet on Vw-audi konernin tuotteita, siis löytytvät myös Vw:n Audin ja Seatin keulalta.
- Viime kädessä ilmahan sen syylärissa kiertävän veden jäähdyttää, kuten lähes kaikissa muissakin automerkeissä, joten kysymykseesi voisi todeta, että Skoda käyttää nykyäänkin ilmajäähdytystä.
- Mistä moottorista mahdat kaivata sijaintitietoja? Ainakin takalasinpyyhkijän moottori sijaitsee takana.
Onko takalasinpyyhkijän moottorissa nestekiertojäähdytys syylärin kautta?
Da, da, Skodan sisarmallissa Tatra V8:ssa on edelleen moottori takana ja ilmajäähdytys. Löytyy näämmä Tsekeissä vielä joitain perinteisen autonrakentamisen päälle ymmärtäviä!
Tule meille ens lauantaina saunomaan. Olutta riittää ja eukko laitta syötävää. Voit pannakin eukkoa, jos kiinnostaa. Ei mikään missi mutta antaa kohtuulliset kyydit. Annan taksirahankin kotimatkalle. Ainiin yks juttu vielä. Me hakataankin sut naapurin Unton kanssa ihan mielellään.
"Onko Octavian moottori muuten edessä vai takana?"
Riippuu siitä miten päin turvaistuimesi on asennettu. Jos istut selkä menosuuntaan on moottori takana. Jos istut kasvot menosuuntaan on moottori edessä.
Kyllä tätä palstaa on välillä niin hauska lukea. Saa nauraa, että vesi valuu silmistä! Tsemppiä!
Mukavia ajokilsoja vaan kaikille!!! Huh huu!!