Kaksoset tulossa!

Hämmentynyt!!

Voiiii eeeiiii paniikki!! En koskaan ole ajatellut saavani kaksosia, en koskaan! Ja nyt se tapahtuu :O Raskaus on alussa rv 9. Voiko käydä vielä niin että toinen keskeytyy? En nyt tietenkään sitä toivo, tunteet hyppivät laidasta laitaan. Voiko meistä yhtäkkiä olla kahden vauvan vanhemmiksi, kahden pienen? Lapsia kotona on mut ovat tulleet yksi kerrallaan! Uskomatonta! :)

7

517

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jjdfdjd

      voi valitetavasti mennä kesken kun viikojakin on niin vähän viellä. onnea kuitenkin :)

    • onnekas85

      Hui!!
      Onnea! Aika hurjaa. Olen itse viikolla 6 vasta, toivon kovasti, että ultrassa näkyisi edes Jotain, varmaan uskomatonta olisi, jos niitä olisikin kaksi.
      Yritä olla ajattelematta keskenmenoa, kaikki menee niin kuin menee! Tsemppiä teille!! Kuinka mones raskaus sulla on jo menossa? Minulla vasta ensimmäinen, meinaan seota onnesta ja jännityksestä!! :D

    • Tasan ei käy...

      Itse aina toivoin kaksosia, muttei tullut kuin yksitellen lapsia.

    • huhtimamma92

      Moi! Mullakin näkyi viime viikolla ultrassa kaksoset! Oon vieläkin ihan puulla päähän lyöty! :D Muttasiis nyt alku"järkytyksen" jälkeen tosi hieno juttu ! Nyt menossa rv14 ja olen alkanut liikkeitä tuntemaan. :)

      Onnea kaksosista ja toivotaan et kaikki menee hyvin ! :)

      • nuorimamma

        Joo minä oon vasta 18 vuotias.. ja kaksoset tulossa! Olihan se aluks 'pieni' järkytys mutta nyt oon ihan tosi ilonen asiasta :) ja näillä näkymin kaikki on kunnossa. Heidän pitäis tulla maailmaan 3 vko:n päästö.. ja nyt jännittäää hurjasti. Tsemppiä kaikille muille :)


    • Didigeminit

      Minä odotin pitkään raskautta ja tunne oli aivan ihana kun menin heti alkuraskaudesta yksityiselle ultraan. Kaksi pientä ihmisenalkua siinä! Itku siinä tuli onnesta :) Nyt pojat on 4kk. Terveitä ja kasvaa kovaa vauhtia. Niin olen minäkin kuullut että joskus toinen sikiö voi alussa kuolla. Jos on sama istukka, voi toinen kuulemma varastaa toisen sapuskat. Hyvä on jos on omat istukat :)

      Onnea paljon tuplaraskaudesta!

    • Duppelit vm-11

      Onnea tuplasti!
      Meillä on nyt reilu 2v kaksoset. Erimunaiset kaksoset ja myöskin oli omat istukat silloin.. Syntyivät 2kk ennen laskettua aikaa sektiolla ja olivat keskolassa laskettuun aikaan saakka. Meilläkin oli entuudestaan lapsia ja kyllä kesti että siihen ajatukseen oikeesti tottui. Mutta, niin ihania ovat! Itsekin mietin että miten oikein sitten pärjään. No, kaikki tehdään vain kaksi kertaa. Rankin vaihe on se kun oppivat kiikkumaan ja riitelemään. Sitten kuulemma helpottaa :D Sitä odotellessa!

      Sulla on tosiaan viikkoja vielä vähän. Toivon ettet saa keskenmenoa! ;) Tuplat on rikkaus.Keskenmenossa on riskinsä. Olen menettänyt tuplaraskauden aiemmissa raskauksissa. Toinen on pysynyt matkassa. Kerran meni molemmat. :( Rankka kokemus. En suosittele kumpaakaan edes ajattelemaan! Kyllä sinä selviät! Vaatii vain vähän järjestelyjä joita ei kannata siirtää kovin myöhäiseen vaiheeseen. Puolivälissä alat jo laitteleen valmiiksi
      Hyvää vointia ja Onnea raskauteen!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Herkkyydestä

      Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l
      Sinkut
      271
      900
    2. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      45
      692
    3. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      67
      665
    4. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      34
      558
    5. Mikä minussa sitten

      Kiihottaa enemmän kuin muissa?
      Ikävä
      52
      544
    6. Olen kiinnostunut sinusta, en seksistä

      Vihjailuja toiseen suuntaan on tullut niin paljon, että asia on korjattava. En näe sinua esineenä, vaan hienona persoona
      Ikävä
      30
      476
    7. Mies.. rehellisesti

      Mitä haluat nyt sun elämään?
      Ikävä
      48
      467
    8. Taidan lähettää kaveripyynnön

      Sulle nainen. Otan vaan rohkaisuryypyn ensin.
      Ikävä
      38
      450
    9. Onko meillä

      Kaikki hyvin? 🤨 Miehelle
      Ikävä
      30
      444
    10. En pyytele enää koskaan anteeksi mitään sinulta

      Olet ollut kohtuuttoman kylmä ja tyly tilanteeseen nähden.
      Ikävä
      45
      437
    Aihe