Kummille kutsu häihin?

Tuulia.,--

Kummilapseni on jo aikuinen. Olemme mieheni kanssa muistaneet häntä aina syntymäpäivä- ym. juhlina hänen ollessaan lapsi, muutoinkin vieraililmme ja pidimme yhteyttä häneen. Hän aikuistui, löysi miehen ja perusti perheen eli sai lapsia. AIna kun tapasimme kutsuin häntä kylään ja kerran pari hän kävikin. Nyt kuulin, että hän oli mennyt puolisonsa kanssa naimisiin. Jotenkin loukkaannuin, kun meitä kummeja ei kutsutta häihin.

Onko nykyään tapana kutsua kummeja häihin vai miten nykymaailmassa toimitaan? Omat kummini olivat häissäni 80-luvulla vaikken ollut heitä nähnyt vuosikymmeniin.

5

1705

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • säätäri

      Minä olen aina kutsunut ensimmäisenä lasten kummit kaikkiin mahdollisiin juhliin, joita on lapsille järjestetty. Olen jättänyt aina kummin päätettäväksi tuleeko vai ei paikalle. Toiset kummit käyvät ahkerammin, toiset ei, mutta se on ollut heidän oma päätöksensä.
      Häitä ei vielä ole meidän perheessä vietetty, mutta varmasti kaikki kummit saavat kutsun, jos sinne vieraita kutsutaan.
      Olen eronnut ja minulla on mieheni kanssa yksi yhteinen kummilapsi. Hän pääsi ripelle tänä vuonna, ja minut ja minun kanssa asuvat serkut jätettiin käskemättä rippijuhliin.Minusta se oli hyvin loukkaavaa, vaikka kummilahjat kyllä ovat kelvanneet, niin heidän mielestään emme olleet tervetulleita edes kirkkoon. Jotenkin tuntui, etten ole enään ihmisenäkään kelvollinen, kun olen eronnut. En laittanut tällä kertaa sitä lahjaakaan kerran en saanut sinne kirkkoonkaan kutsua.

    • puuhpööh

      Mitä itse olen häihin osallistunut niin kummit ovat olleet kutsuttujen listalla sekä pienissä että isommissa häissä. Aloittajan viestistä ei kyllä käy ilmi, onko järjestetty hääjuhla vai onko naimisiin menty vain parin todistajan läsnäollessa. Toiset kutsuvat vain perheensä, toiset koko suvun ja kaverit, kolmannet siltä välitä.

    • dougello

      Alkuperäisen aloittajan tapauksessa ottaisin nokkiini, jos kyseessä ovat olleet isot häät, joihin on kutsuttu sukua serkkuja myöten sekä kavereita, työkavereita jne.

      Nykypäivänä häiden pitäminen on kuitenkin todella kallista. Rahaa saa ainakin pääkaupunkiseudulla uppoamaan lähes väkisinkin yli kymppitonnin, jos summaan laskee sormukset, puvut, ruokailut, tilavuokrat jne. Siinä mielessä moni miettii, että keitä kaikkia kutsuu. Meillä kaikilla kun ei ole rikkaita vanhempia, jotka hääjuhlaa rahoittaisivat, vaan ainakin meillä maksoimme 100 %:sesti itse häät säästämällä rahat niihin etukäteen.

      Jos häihin on kutsuttu vain lähimmät (esim. vanhemmat, sisarukset ja ehkä paras kaveri), niin silloin en loukkaantuisi asiasta.

    • Sinikummi

      Kummilapset aikuistuvat, se on totta ja suhde heihin muuttuu.Kirjoituksesi on haastava ja myös omalla tavallaan virkistävä. Itse olen käynyt kummilasten tärkeissä juhlissa, joista rippijuhlia pidin tärkeimpinä "aikuisuuden aikana". Toki ymmärsin heidän erotilanteensa, vaikka" 2 häissä" muistin muuten.Kirjoituksesta huomaa yhden tärkeän asian. Tarkoitan myös "kummilapsen" vierailua sinulla. Itse vähän olen ihmetellyt sitä opetusta miten tärkeä kummilapsen tulee olla olla kummille, mutta sitten toisin päin.Lasten tärkeimpiä "huvituksia" ei mielestäni kannattaisi laittaa vierailun vastakohdaksi. Eikä ihan joka asiaa tarvitse kummille kertoa, silloin unohtuu vastavuoroisuuden merkitys.Kuka kehtaa kertoa, että kummin merkkipäiväkortti sisältää "omat tärkeät menotiedot", niin ystävällistä kun se on kummilasten vanhempien lähettää. Itse en pitäisi suinkaan ihan "kynnyskysymyksenä" häihin kutsua, varsinkin jos ne ovat pienet. Silti kummin arvostus voi olla korkeampi kuin kutsuttujen.Kummius on mielestäni löytänyt "uudet tuulet kummilasten kannalta", mutta entä kummien vastausten salliminen.

    • rrrr4445

      jos aikuisena ette ole olleet oikeasti läheisiä niin että esim. soittelisitte toisillenne usein, niin ymmärrän ettei hän ole kutsunut sinua. Ja jos ovat esim. köyhiä ja vain pienet häät. Mutta miksi et tiennyt etukäteen häistään, et ehkä ole puheväleissä vanhempiinsa jotta he olisi kertoneet?
      Itse jos menisin naimisiin nyt , niin voisin harkita toisen kummini kutsumista , toista ehkä en. Eka tapaus on aktiivisessa yhteydessä sekä minuun että vanhempaani, mutta toista en ole nähnyt useisiin vuosiin.Ei tässä muuta syytä ole, eikä pidä loukkaantua, usein kysymyksenä on rahapula ja joukon karsiminen taloudellisista syistä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      129
      2188
    2. Ajattelen sinua nyt

      Ajattelen sinua hyvin todennäköisesti myös huomenna. Sitten voi mennä viikko, että ajattelen sinua vain iltaisin ja aamu
      Ikävä
      26
      1788
    3. Vaistoan ettei sulla kaikki hyvin

      Odotatko että se loppuu kokonaan ja avaat vasta linjan. Niin monen asian pitäisi muuttua että menisi loppu elämä kivasti
      Ikävä
      12
      1339
    4. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      70
      1211
    5. Yritys Kannus

      Mää vaan ihmettelen, julkijuopottelua. Eikö tosiaan oo parempaa hommaa, koittas saada oikeasti jotain aikaiseksi. Hävett
      Kannus
      12
      1197
    6. Oletko täällä mies?

      Mitä mietit? ❤️ varmistan vielä, että onhan kaikki ok meidän välillä?
      Ikävä
      88
      1002
    7. Mies kadonnut

      Kukas siellä kolarissa on kadonnut
      Kolari
      17
      877
    8. Eikö ole jo ihan sama luovuttaa

      Meidän suhde ei ikinä toimisi.
      Ikävä
      83
      876
    9. Kuin sonnilauma

      Taas on Virkatiellä kova meteli keskellä päivää. Ei siinä kyllä toisia asukkaita yhtään ajatella. Tullaan yhden asuntoon
      Kuhmo
      16
      771
    10. Syrjintäskandaali Lieksan kaupungin johdossa

      Ylen valpas toimittaja kirjoittaa: Lieksan kaupunki kieltäytyi hyväksymästä Vihreiden venäläistaustaista ehdokasta Lieks
      Lieksa
      107
      701
    Aihe