Olen viettänyt kait jo useamman vuoden viikonlopun lähinnä yksin kotona. Nytkin on sellainen tiedossa. Liikuntaa tuli tänään vähän harrastettua, mutta ei taida jaksaa enää. Itsemurha pyörii mielessä. Joku viikko sitten laitoin jo kännykän kalenteriin itsemurhan, mutta en saa sitäkään aikaiseksi. Aiemmin turrutin oloani oluella, mutta siitä olen pysynyt jo muutaman kuukauden erossa. Mitään hyötyä raittiudesta ei kuitenkaan tunnu olevan.
Taas surkea viikonloppu
5
193
Vastaukset
- lyhyt elämämme ..
On meitä muitakin yksineläviä: No älä suunnittele itsemurhaa: Ei sinau olet tänne sitä varten synnytetty. Kyllä elämä on elettäväksi tarkoitetty: et vain ole vielä löytänyt perusjujua olemassaoloosi.
Ja ei kannata alhoholiin turvautua. Oletko työelämässä . Oletan että olet nuori ihminen.
Kyllä elämä aikanamme on sittenkin helpompaa kuin 1800-luvulla savupirtissä ja ei silloinkaan ihmiset turvautuneet itsemurhiin.- Dystyy Mikko
Kiitos vastauksesta! En ole vuoteen ollut työelämässä lukuun ottamatta osa-aikaista työkokeilua. En ole enää ihan nuori, lähemmäs 40-vuotias.
sos-kriisikeskus vastaa:
Hei,
Hyvä että päätit kirjoittaa tilanteestasi tänne. Joskus jo pelkkä ajatusten kirjoittaminen voi helpottaa oloa. Toivottomalta tuntuvan elämäntilanteen pohtiminen yksin on kuitenkin raskasta. Tällaisessa tilanteessa ulkopuolinen tuki on tärkeä voimavara. Asioista keskusteleminen auttaa jäsentämään omia ajatuksia ja tarjoaa uusia näkökulmia, mikä usein helpottaa jaksamista.
Jos haluat keskustella tilanteestasi puhelimitse, voit aina soittaa Valtakunnalliseen kriisipuhelimeen. Puhelun voi soittaa nimettömänä ja se maksaa operaattorin veloittaman puhelumaksun verran. Valtakunnallisen kriisipuhelimen numero on 010 195 202. Puhelin päivystää arkisin klo 9-06, lauantaisin ja juhlapyhinä 15-06, sunnuntaisin 15-22.
Jos taas haluat jutella kasvotusten, ympäri Suomea toimii kriisikeskuksia, joihin voit varata ajan ja tulla keskustelemaan paikan päälle. Kriisikeskusten yhteystiedot löytyvät osoitteesta:
http://www.mielenterveysseura.fi/sos-kriisikeskus/kriisikeskusverkosto/alueelliset_kriisikeskukset.
Käynnit eivät maksa mitään.
Jos haluat mielummin kertoa ajatuksistasi ja tuntemuksistasi lisää kirjoittamalla, voit ottaa meihin yhteyttä Tukinetin kautta (www.tukinet.net). Tukinetissä pääset keskustelemaan kahdenkesken tukihenkilön kanssa. Tukinet -live päivystää joka arkipäivä 15-19. Tukinetissä on myös foorumeita, joista on mahdollista löytää vertaistukea ihmisiltä, jotka ymmärtävät tilannettasi oman kokemuksensa kautta.
Kiireellisessä tilanteessa voit ottaa yhteyttä paikkakuntasi psykiatriseen päivystykseen. Lähimmän psykiatrinen poliklinikan yhteystiedot löydät etsimällä netistä hakusanalla "psykiatrinen päivystys paikkakuntasi" tai "psykiatrinen poliklinikka paikkakuntasi".
terveisin,
sos-kriisikeskus/pekka- Dystyy Mikko
Paljon kiitoksia kriisikeskukselle vastauksesta! Olen MTT:n asiakas, mutta käyntejä on kovin harvoin. Usein on ollut mielessä kriisipuhelimeen soittaminen, mutten ole rohjennut. Tunnen kuitenkin, että monella muulla asiat ovat vielä huonommin ja vien resursseja muilta.
- Keissa
Ei kannata jäädä ajattelemaan noin. Kun apua tarvitsee niin silloin on oikea hetki hoitaa itseään. Tsemppiä Mikolle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1911330
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän138893- 85842
- 51748
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?51730Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t252622Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä311597Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk55579- 53574
Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,7570