Jumalan pojat

uskova2

Raamatussa 1 Mooseksen kirjassa luku 6:2 sanotaan:
" huomasivat Jumalan pojat ihmisten tyttäret ihaniksi ja ottivat vaimoikseen kaikki, jotka he parhaiksi katsoivat."

Mitä sanalla "Jumalan pojat" tarkoitetaan ja keitä ne lestadiolaisten mielestä olivat?

Olin vl-kokouksessa jossa viiattiin tähän ensimmäisenä Nooan ajan vedenpaisumuksen syynä.

9

109

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • etsivä-xx

      Ensinnäkin on eroja eri raamatunkäännösten välillä niin että merkitys siinä kyllä muuttuu:

      Biblia
      2 Niin Jumalan pojat näkivät ihmisten tyttäret kauniiksi, ja ottivat emänniksensä kaikesta kuin he valitsivat.

      1933738
      2 huomasivat Jumalan pojat ihmisten tyttäret ihaniksi ja ottivat vaimoikseen kaikki, jotka he parhaiksi katsoivat.

      mutta sitten kokonaan toisessa merkityksessä
      1992
      2 jumalien pojat huomasivat, että ihmisten tyttäret olivat kauniita, ja he ottivat näistä vaimoikseen keitä halusivat. [2. Piet. 2:4; Juud. 1:6]
      ja viitataan 2. piet.2
      4 Ei Jumala säästänyt enkeleitäkään, jotka olivat tehneet syntiä, vaan syöksi heidät kahleissa manalan pimentoihin odottamaan tuomion toteutumista. [Juud. 1:6; Ilm. 12:7,8]
      ja Juud. 1:6
      6 Ja niitä enkeleitä, jotka eivät pitäneet kiinni korkeasta asemastaan vaan hylkäsivät omat asuinsijansa, hän pitää pimeydessä ikuisissa kahleissa suurta tuomion päivää varten. [2. Piet. 2:4]

      Tämä viittaus 2. Piet. 2 sitoo sen kuitenkin vanhojen käännösten tulkintaan.

      Sitten ollaankin kysymyksen osalta sellaiseslla alueella että referoi tähän vastausta sley:n sivuilta. Vl tulkintaa mistään asiasta ei vastaavalla tavalla ole missään, kuten juuri muistakaan asioita.
      http://sley.fi/pulmakirja/TOP/Ilmoitus/YksittaisiaVT.htm
      "Perinteisesti kohta on käsitetty niin, että kyseessä on Jumala eikä jumalat ja että "Jumalan pojat" tarkoittaa henkiolentoja eli enkeleitä (vrt. Job 1-2)."
      "Kysymykset liittyvät kohtaan 1. Moos. 6 ja siihen liittyviin vastauksiin. Myöhempi juutalaisuus piti Nooan sukupolvea kaikkein syntisimpänä, koska se sytytti Jumalan vihan ja aiheutti vedenpaisumuksen. Juuri tämä kuvattu tapahtuma oli ilmeisesti synnin huippu. Jumalan laissa pyritään yleensäkin pitämään erilaiset erikseen, ihmiset, eläimet ja ennen kaikkea kai siis henkiolennot. Eli se oli lankeemus, joka oli mahdollinen, mutta joka ymmärtääksemme ei toistu."


      Minäkin jään nyt siitten innolla odottamaan ilmaantuuko vl selitys tälle asialle, vai tyydymmekö tähän.

      • olen vl

        Jumalan pojilla tarkoitetaan yksinkertaisesti uskovaisia miehiä, mutta heidän synnikseen tuli kun ottivat epäuskoisia vaimoikseen. Näin se tässä kristillisyydessä on nähty.


      • poika ja tytär
        olen vl kirjoitti:

        Jumalan pojilla tarkoitetaan yksinkertaisesti uskovaisia miehiä, mutta heidän synnikseen tuli kun ottivat epäuskoisia vaimoikseen. Näin se tässä kristillisyydessä on nähty.

        Aha. Olen mennyt naimisiin. Kun minusta sittemmin tuli vl-uskovainen parannuksen armon saamisen kautta, teinkö parannusta myös vaimostani? Eroon ei käsittääkseni ole kehotettu, ei riidan lietsomiseen eikä avioliiton rikkomiseen?

        Kun sanot "näin se tässä kristillisyydessä on nähty", olisiko sinulla näkemysten lisäksi tällaiseen avioliittoon konkreettisia elämänohjeita, reseptejä, rinnalla kulkemista niin etteivät näkemykset jäisi vain sanoiksi, jotka eivät paljon lohtua ja lämpöä tuo?


      • Neuvon sanoja
        poika ja tytär kirjoitti:

        Aha. Olen mennyt naimisiin. Kun minusta sittemmin tuli vl-uskovainen parannuksen armon saamisen kautta, teinkö parannusta myös vaimostani? Eroon ei käsittääkseni ole kehotettu, ei riidan lietsomiseen eikä avioliiton rikkomiseen?

        Kun sanot "näin se tässä kristillisyydessä on nähty", olisiko sinulla näkemysten lisäksi tällaiseen avioliittoon konkreettisia elämänohjeita, reseptejä, rinnalla kulkemista niin etteivät näkemykset jäisi vain sanoiksi, jotka eivät paljon lohtua ja lämpöä tuo?

        oletko nyt tosissasi tuon kysymyksesi kanssa en tiedä? Mutta oletin sinun ymmärtävän, että on eri asia avioitua epäuskoisena epäuskoisen kanssa kuin että jo uskomassa oleva menee naimisiin epäuskoisen kanssa. ja ei tietenkään ole nyt kyse siitä, ettetkö jatkaisi edelleen avioliittoasi vaimos ikanssa, mutta nyt hänellä on lähellä esirukoilija, että vaimosikin saisi päästä osalliseksi siitä suuresta Jumalan armosta, mitä elävä usko sen saajalle antaa. Ota yhteyttä oman siioninsi saattomiehiin, toivottavasti Jumala on sellaiset sinulle osoittanut ja voit vapaasti keskustella omista tunnoistasi heidän kanssaan.


      • Nykyään nähdään näin
        olen vl kirjoitti:

        Jumalan pojilla tarkoitetaan yksinkertaisesti uskovaisia miehiä, mutta heidän synnikseen tuli kun ottivat epäuskoisia vaimoikseen. Näin se tässä kristillisyydessä on nähty.

        Ulkopuolisen kanssa aviotumis-synti tuli SRKlaiseen lestadiolaisuuteen vasta 70luvulla, josta lähtien onkin sitten ollut paljon vapaita naisia ry:llä.


    • Kun lukua

      luetaan pidemmälle, saadaan selville, mitä jumalien pojilla tarkoitetaan:

      4 Siihen aikaan ja myöhemminkin oli maan päällä jättiläisiä, kun jumalien pojat yhtyivät ihmisten tyttäriin ja nämä synnyttivät heille lapsia. Juuri näitä olivat muinaisajan kuuluisat sankarit. [4. Moos. 13:33; Bar. 3:26]

      Jumalien pojat olivat siis avaruusolentoja.

    • uskova2

      Nykyinen käänös on vkäänetty väärin.

    • Kuultu ja todettu

      Vl tulkinta Jumalan pojista on Raamatun rienaamista ja Jumalan pilkkaa. Heidän pyhä henki on Srk tekoinen eikä se jonka Jeesus puhalsi opetuslapsilleen. Tämä Srk henki on suoraan saa.tanasta. Vl puhujat väittävät että he puhuvat Totuuden hengen sanoja, he pilkkaavat myös Jumalaa, vai oliko pedofiileilla eri henki kun puhuivat yli seurakunnan, ei ollut koska seurakuntakin on väärähenkinen. Vl puhujat puhuvat omiaan, sen kuuli taas suviseuroissa kun samaa mantraa toistelivat. Pyhä henki ei erehdy, on hirveää kun nämä omavanhurskaat erehdyttävät ihmisiä lahkoonsa epäjumalan palvontaan.

    • Enkelit eivät henki olentoina nai, eikä mene miehelle.

      Mark.12:25. "Sillä kun kuolleista noustaan, ei naida eikä mennä miehelle; vaan he ovat niinkuin enkelit taivaissa".

      Jättiläiset ovat vain suurikokoisia ihmisiä!! 4 Moos 13: 34
      Anakin jälkeläiset ovat meitä voimakkaampia jae 32
      kts jae 29.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      193
      1462
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      138
      923
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      85
      882
    4. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      57
      873
    5. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      53
      806
    6. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      255
      693
    7. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      10
      690
    8. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      58
      654
    9. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      333
      651
    10. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      73
      621
    Aihe