syökö tulilisko neontetroja, jos ei niin voiko tuliliskon laittaa pariksi viikoksi samaan akvaarioon mustatetrojen, täplämonnisten, neontetrojen, miekkapyrstöjen, ja miljoonakalojen kaa samaan akvaarioon vai pitääkö mun pistää se alle 20 litraseen "kalojen poikas akvaarioon" jossa ei oo vielä ees suodatinta (vaan pariks viikoks) kun oon hankkimassa uutta akvaarioo mut ei oo löytyny vielä sopivaa mut tulilisko tulee jo ens viikolla....... kertoisitteko vielä vähän tuliliskoista (tiedän kyllä perus asiat)
Vastaukset 6
- Natu
Tuliliskot ei tartte puhdistinta yms...
Minkä kokoinen tuliliskosi on?
Jos se on pieni niin uskaltaisin sen laittaa samaan kuin kalatkin 2 viikoksi,mutta siinä tapauksessa luulisin että se menisi myös siinä poikas-altaassakin ne pari viikkoa.
Jos se on iso tulilisko niin se voi pian syödä sun kalat, ja se poikas-allas on liian pieni.
Toivottavasti joku viisaampi osaa vastata paremmin =)- FISU
Laitoitpa sitten kumpaan vaan niin muista tukkia kaikki kansilasin kulmat hyvin. Mul oli 2 liskoa jotka karkas ihan uskomattomista raoista.Söivät neontetrat ja partamonnin pojat.
- Zuuls
Ei laiteta kalojen kanssa samaan. Palstalla olevan "lajien sekoittamisesta" alta löydät minun laittaman linkin asiasta ja se selventää myös asiaa miksi ei.
Lyhyesti jo pelkkä tulilisko uloste on liian vahvaa kaloille, myrkyllisyys jne.
Tulari pärjää kyllä sen max 2 viikkoa noinkin pienessä, kun rakennat sinne maa-alueen esim. korkinpalasta ja laitat jonkun pienen suodattimen (esim Fluval 1 on aika pieni yms.) ja et ruoki liikaa.
Jopa noin pieni tila ihan väliaikaisena ja pakollisena menee sen 2 viikkoa paremmin, kuin kalojen kanssa.
Tässä lyhyesti minun mielipiteeni ja vastaukseni.
Lajien sekoittamisesta tosiaan löytyy lisää syitä miksi lajeja ei saisi sekoitella. :)- abcdefg...
Nyt mä sit sain sen tuliliskon, laitoin sen siihen "pikkuseen altaaseen". Se on sellanen n.10cm pitkä, kuinkahan isoks se vielä kasvaa?
- Zuuls
abcdefg... kirjoitti:
Nyt mä sit sain sen tuliliskon, laitoin sen siihen "pikkuseen altaaseen". Se on sellanen n.10cm pitkä, kuinkahan isoks se vielä kasvaa?
Cynops Orientalis jää tuohon n.8cm ja voi olla sen 10cm:kin vielä, mutta ei se yleensä yleisesti yli mene.
Mitä lajia tuliliskosi on niin voi ennustaa koon?
Käsite "tulilisko" kattaa aika monta lajia. :) Eli siksi lajin oikeanimitys olisi hyvä tietää.. - abcdefg...
Zuuls kirjoitti:
Cynops Orientalis jää tuohon n.8cm ja voi olla sen 10cm:kin vielä, mutta ei se yleensä yleisesti yli mene.
Mitä lajia tuliliskosi on niin voi ennustaa koon?
Käsite "tulilisko" kattaa aika monta lajia. :) Eli siksi lajin oikeanimitys olisi hyvä tietää..joo kyllä se on Cynops Orientalis
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 168996
- 86790
- 58782
Mitä luulet
Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?72727- 46643
- 62589
Vielä hyvinvointitalosta
Suurin osa pyhäjärvisistä on sivistynyttä fiksua porukkaa ja on täysin hankkeen kannalla. Nyt vain pieni äänekäs joukko71566Luule ja ajattele minusta
mitä tykkäät nainen, olet ajat sitten antanut itsestäsi ihan omanlaisen kuvan.. 😅46559- 28555
Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa
ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su35555