Kuinka kauan Viro vielä on Suomen elättinä?

Helsinkiläinekin

Kuinka kauan Viro vielä on Suomen ja suomaisten elättinä? Eikö maa voisi pikku-hiljaa alkaa tulla toimeen omillaan!? Eihän Suomikaan ole muiden valtioiden elättinä.

12

246

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • niin5

      kauan kuin haluamme

      • nooh noooh

        Ei nyt noinkaan. EU tutkii airbalticin ja Estonian Airin saamia hämäriä avustuksia. Ainoastaan ajan kysymys milloin Merkel täti laittaa teiltä luusereilta rahahanat kiinni.


    • ei kauaa

      Viina ja naiset alkaa loppumaan90-luvulla tapahtuneen väestökato ansiosta.

    • Ei syytä huoleen

      Turhaa parjausta.
      Virolaiset tietävät tilanteensa ja parantavat talouttaan koko ajan. Geopoliittinen asema on tietenkin vähintään yhtä vaikea kuin meillä, mutta hyvin ovat saaneet yhteyksiä läntisiin naapureihinsa ja EU:n koneistoihin.
      Itse olen liikkunut aika paljon monenlaisten ihmisten joukossa Baltian maissa. Heidän selviytyskokemuksensa ja perinteensä auttavat tulevaisuudessakin.
      Lennart Meri totesi vaikeasta sosialismin ja miehityksen ajasta, että päivisin piti tietenkin elää järjestelmän sääntöjen mukaan, mutta iltaisin kotona elettiin omien perinnetapojen mukaan. Ja ne sopivat nykyiseen markkinatalouteen, sopeutettuina nykyajan muutoksiin.

      • hoohhhe

        Kerro siiten miksi se on EU:n SUURIN NETTOSAAJA asukasta kohden. Sitä kun on taloustietoa luettu siellä Pärnun slummissasi.


      • oikea expertti
        hoohhhe kirjoitti:

        Kerro siiten miksi se on EU:n SUURIN NETTOSAAJA asukasta kohden. Sitä kun on taloustietoa luettu siellä Pärnun slummissasi.

        Tähän vielä Suomelta tulevat rahat. Esimerkiksi virolaisten vankien ylläpito aiheuttaa jo monen miljoonan euron lisälaskun. Suomen neljästäsadasta vangista muistaakseni ainakin 140 on Virosta ja Venäjältä.


    • ei kauaa

      Läävän väkiluku laskee onneksi kymmenentuhannen vuosivauhtia.

    • virolainen3

      Mä ihmettelen sitä,että tällä löytyy niin useita suomalaisia,jolla on käsitys,että virolaiset on syy miksi suomella menee viime aikoina huonosti. Mutta fakta,että NL jälkeen suomalaiset yrittäjät ostivat viron yrityksiä tosi halvalla (NL:sta johtuen virolaisilla itsellä ei ollut rahaa siihen) ,saavat isoja tuloja ja siitä huolimatta maksavat huonoja palkkoja.Lisäksi siirretään suomen yrityksiä viroon koska siellä ei tarvitse maksaa norm.plakkaa ja yrityksille on verot 0% ja siitä rahasta ei jää mitään viroon.Mitä te itse tekisitte kun niissä yrityksissä maksetaan palkkaa 500eur brutto ja sulla on perhe kotona.Ainoa vaihtoehto on olla rakennusmies tai siivoja Suomessa.Vähän miettimistä...

      • niimpä niin

        Ehkä siksi koska itäeurooppalaiset komeilevat niissä negatiivisissa tilastoissa. Ainahan se on hyvä syyttää uhria sillä käänteispsykologia tempulla, "Suomalaiset vain etsivät syntipukkia" ja muuta tyypillistä paskaa.


    • 3ssa maassa töissä

      Eihän Suomikaan tule omillaan toimeen. Tai jos yrittäisi niin kovin köyhää olisi elämämme.
      Onneksi olemme saaneet rauhassa kehittää talouttamme vuosikymmeniä, olemme päässeet täysivaltaiseksi jäseneksi EU:hun, olemme parantanee maamme imagoa niin että saamme kaupaksi muutakin kuin sellua, paperia ja puutavaraa. Yritämme myydä kalliilla ja ostaa tuontitavaroita mistä halvalla saamme. Tosin emme voi mitään ylimääräisille kustannuksille, jotka johtuvat surkeasta asemastamme kartalla.
      Viro tekee samaa kehitystyötä, myy tavaroitaan ja palveluksiaan ulos. Ihmisiä on ulkomaan töissä ihan niin kuin kaikkien muidenkin maiden kansalaisia, ei siinä mitään ihmeellistä ole, sehän on ihmisyksilön mahdollisuus, valita asuinpaikkansa.

      • mitä höpiset

        Kauppa itämaisten neuvostoliittolaisten mattokauppiaiden kanssa oli siis "rauhallista kehitystä". Tietysti voimme. Aina voimme erota EU:sta, sulkea rajat ja lopettaa avun maksamisen Venäjälle ja Virolle. Ruotsilta saamme riittävästi sotilaallista apua idän ihmisiä vastaan kunnes Amerikka pyrhältää paikalle. Viro muuta tee ku on käsi ojossa Suomeen ja Brysseliin päin.


      • Höpömies
        mitä höpiset kirjoitti:

        Kauppa itämaisten neuvostoliittolaisten mattokauppiaiden kanssa oli siis "rauhallista kehitystä". Tietysti voimme. Aina voimme erota EU:sta, sulkea rajat ja lopettaa avun maksamisen Venäjälle ja Virolle. Ruotsilta saamme riittävästi sotilaallista apua idän ihmisiä vastaan kunnes Amerikka pyrhältää paikalle. Viro muuta tee ku on käsi ojossa Suomeen ja Brysseliin päin.

        Älä vikise, paksu sika!


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      113
      2352
    2. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      38
      1949
    3. Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit

      https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen
      Maailman menoa
      30
      1887
    4. Mikä on sinun ja kaivattusi ikä

      💕💕💕💕
      Ikävä
      102
      1877
    5. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      48
      1876
    6. Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi (YLE Lahti 24.11.2025)

      Että näin sitten: Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi – valtuuston päätös nurin ja 50 000 la
      Sysmä
      58
      1159
    7. Onko sulla jotain

      Suunnitelmia?
      Ikävä
      110
      1056
    8. Poistettuun aloitukseen

      Ei se mulle ollut varmastikaan. En usko vaik sille tuntuukin että oisit voinut olla eräs. Mut niin mäkin pelkään. Ei
      Suhteet
      20
      933
    9. Vaikeneminen

      Tylsää kun nainen meni kuoreen 🫤
      Ikävä
      54
      880
    10. No miten meni?

      Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘
      Ikävä
      110
      857
    Aihe