Minulla on tilanne sellainen ettei voiteet auta ja terveyskeskuskirjoitti lähetteen keskussairaalaan ihotautilääkärille ja tk:n lääkäri sanoi että tulee tod. näk. tablettilääkkeet.
Mitkä tablettilääkkeet todennäköisesti tulee ja paljonko ne maksaa?
Tabletti psorilääkkeen hinnat?
11
476
Vastaukset
- Trexan
kympin/kk.
- Psori-vaan
Tabletteja on monenlaisia... Neotigason, Trexan ym. Lääkärin kanssa voi keskustella hinnoista :) Tsemppiä !
- ravinto kuntoon
Nujerra akne! (tehoaa hyvin myös atoopiaan ja psoriasikseen)
http://www.nujerraakne.fi/
Aknesta voi parantua!
https://www.booky.fi//tuote/varpu_tavi/aknesta_voi_parantua_/9789529993383?kb=1&gclid=CMCJuKHA1rgCFaV4cAodvDMAjg
Psoriasiksen ravitsemushoito! (tehoaa hyvin myös atoopiaan ja akneen)
http://www.raikasweb.com/psoriasis
VHH vai Lisää Korvaa ja Nauti!
http://www.raikasweb.com/vhh-vai-lkn - 3+8
Studio55.fi-lähetyksessä puhutaan Suomessa yhä yleisemmistä autoimmuunisairauksista lääkäri Olli Sovijärven kanssa. Autoimmuunisairauksiin kuuluu muun muassa kilpirauhasen tulehdus, haavainen paksusuolentulehdus, ykköstyypin diabetes, Crohnin tauti, nivelreuma, MS-tauti, psoriasis ja keliakia.
http://www.katsomo.fi/?progId=170109 (kesto 30min) - ravinto vaikuttaa
Viljat sekä riisi (n. 70% hiilihydraattia), sokeri (100% hiilihydraattia) ja peruna (peruna sisältää runsaasti tärkkelystä, joka on käytännössä pelkkää pakattua glukoosia, siis sokeria, joka hajoaa nopeasti suolistossa nostaen huomattavasti veren sokeritasoa) nostavat verensokerin nopeasti, jolloin haima alkaa tuottaa runsaasti insuliinia. Liiallinen insuliini veressä laskee verensokerin liian alas ja liian nopeasti. Tällöin ihminen on taas nälkäinen ja haluaa syödä. Lisäksi liiallinen insuliini poistaa lähes kaiken sokerin verenkierrosta ja aivot jäävät ilman energiaa, jolloin ihminen väsyy. Insuliinitason pysyessä vakaana elimistö polttaa rasvaa ja aivot saavat energiaa. Perunan, riisin ja viljat voi korvata muilla kasvikunnan tuotteilla, joissa on huomattavasti vähemmän hiilihydraattia, jolloin insuliinitaso pysyy vakaana ja ihminen virkeänä. Viljat ovat myös huono kuitujen lähde. Energiatiheyden suhteen vihanneksissa, juureksissa, marjoissa, hedelmissä ja kasviksissa on kahdeksan kertaa enemmän kuituja kuin viljassa. Viljat ovat myös huono vitamiinien lähde. Jauhatuksen jälkeen B-vitamiinit häviät nopeasti jauhoista. Eräiden arvioiden mukaan jopa 24 tunnin jälkeen jäljellä on vain puolet vitamiineista ja viikon jälkeen ei juuri lainkaan.
Eli yksinkertaistettuna: Aikuinen tarvitsee hyvää rasvaa ja proteiinia n. 80 grammaa päivässä sekä vähintään 500 grammaa kasvikunnan tuotteita (kasviksia, vihanneksia, juureksia, hedelmiä ja marjoja). Kaikissa kasvikunnan tuotteissa on kuituja ja hiilihydraatteja, joten sitä suomalaisten kansallisruokaa runsashiilihydraattista täysjyväleipää EI kukaan tarvitse kuidun takia.
Lisäksi C- ja D-vitamiinia tarvitaan purkista sekä magnesiumia ja kalaöljyä.
C- ja D-vitamiinin sekä magnesiumin ja Omega-3 rasvahappojen puute on mm. Suomalaisten yleisin ravitsemuksellinen puutos.
C-vitamiinia 500-1000mg / vrk (10–20% läntisestä väestöstä kärsii uusienkin tietojen mukaan yhä C-vitamiinin puutteesta, Suomessa luultavasti vielä useampi). C-vitamiinia kannattaa tankata joka päivä. C-vitamiinin puutos altistaa lukuisille eri sairauksille. Kun C-vitamiinia ei ole riittävästi, sitä ei riitä kaikkiin kehon soluihin ja kudoksiin.
D-vitamiinia 50-125µg / vrk
Magnesium (sitraattimuodossa) 200-400mg/vrk, kalsiumin ja magnesiumin suhde on 2:1 (joidenkin tutkimusten mukaan lähes 90 % ihmisistä kärsii magnesiumin puutteesta)
Pohjoismaiset terveysviranomaiset suosittelevat aikuisille Omega-3 rasvahappoja 1-2 grammaa päivässä eli esim. villiä lohta vähintään 150 grammaa päivässä. Eli käytännössä kaikkein tulisi syödä Omega-3 rasvahappoja lisäravinteena purkista. Raskauden aikana Omega-3 rasvahappojen tarve jopa tuplaantuu. Omega-3 rasvahapolla on tärkeä rooli mm. aivotoimintojen säätelyssä, tulehdusten ehkäisemisessä ja immuunijärjestelmässä.
Vuoden D-vitamiinit saa kympillä iHerbistä ja lähimarketistakin n. 50€:lla.
Muut saa todella edullisesti Citymarketin luontaistuotehyllystä. Eli kuukausihinnaksi tulee n. 5€.
Eli jos ette syö D-vitamiinilisää, aloittakaa nyt!
Kannattaa seurata D-vitamiiniasioita Lääkäri Matti Tolosen sivuilta, vaikka ei hänen mainostamiaan vitamiineja söisikään.
http://personal.inet.fi/koti/remeli/D3.htm - vettä janoon
Psorihan on allergiaa.
Ruokavalio kuntoon, niin pääsee oireista.- Suck my balls!
Silloinhan Psori olisi kaikilla ihmisillä eikös?
- että näin
Suck my balls! kirjoitti:
Silloinhan Psori olisi kaikilla ihmisillä eikös?
Ei kaikilla ole allergiaa, joka puhkeaa psorina?
- Suurin osa on
että näin kirjoitti:
Ei kaikilla ole allergiaa, joka puhkeaa psorina?
allergisia jollekin moni jollekin ruoka-aineelekin mutta vain harva saa silti psoria.
- leopold
onko psorin syy selvinnyt että se on allergiaa, minusta lääkärit on tutkineet useitavuosia psoria ja vieläkään ei tiedetä mistä se tuleelja mikä se oikein on , ja pupujussit voi mennä metsään
- GTFour
Minulla diagnosioitiin psoriasis tämän vuoden alussa, ja ihottuma oli todella agressiivinen ympäri kehoa hilseilyn kera.
Kävin 2 kuukautta valohoidoissa alkuvuodesta, tuli käytettyä varmaan 300 euroa reseptilääkevoiteisiin ja otin aurinkoa kotonakin niin paljon kuin mahdollista, ei niin mitään apua mistään näistä.
Viime kesäkuussa aloitin taas pyöräilyn, (n. 60-100km viikossa, parin tunnin lenkkejä sillointällöin) ja lihastreenin kotona (punnerruksia, käsipainoilla hauista yms.) Lisäksi ruokavaliooni liittyi maitorahka/jogurtti-välipalat proteiinin takia.
Heinäkuun aikana psoriasis teki todella huomattavan vetäytymisen, jotain pientä täplää jäljellä satunnaisesti.
Kuvia en tietenkään ole tajunnut edistymisestä ottaa mutta totta joka sana.
Tee kuten parhaaksi näet, sivuvaikutuksia lääkkeissähän tuppaa olemaan.
Voimia oireiden kanssa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun463210Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko5091942Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei171920Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia
jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si811781- 181522
Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo431418- 271344
Millainen kaivattusi luonne on?
Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?901319Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.
Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.1251208UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa
Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa1121160