Asuntolainaa luottotiedottomalle

Onko kellään kokemusta, myöntääkö pankki asuntolainaa luottotiedottomalle ?
Jos uudella lainalla maksaisi luottomerkintöjen velat pois?
124089
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Ethän sinä asuntolainalla tietenkään pysty maksamaan mitään muita velkoja! Asuntolainalla maksetaan ostettava asunto.

Äänestä

Saattaapa osoittautua vaikeaksi, ellet saa takaajaksi Antti Herliniä tai muuta vakavaraista tuttavaa. Se merkintä nimittäin painaa harkinnassa hyvin paljon.

Äänestä

Toivottavasti ei. Se todistas vaan sen, että pankeilla ei ole mitää kontrollia yleisestikkään luotonannossa.

Ja jos kerran luottotiedoton edes miettii tuota, ja tietää tilanteen, nii eikö kannattaa alkaa oikaisemaan omaa luottotietoisuuttaan ja osoittaa omaa tahtoaan.

Mistä nyt tuli kiire asuntolainalle, jos kerran asia ei ole kiinnostanut aiemmin.

Äänestä

Verotusteknisistä syistä asuntolainaa myönnetään vain asunnon hankintaan.

Maksuhäiriömerkintä ei automaattisesti estä lainan saantia pankista. Tiedän yksittäisiä tapauksia joissa luottotiedoton on saanut pankista lainaa (useimmiten ns. järjestelylainaa), mutta niissä on vaadittu tavallista enemmän takauksia/vakuuksia.

Äänestä

Onko omaa rahaa vähintään 10 % asunnon hinnasta?

Onko takaajia?

Onko lainaan nähden merkittävästi tuloja, eli tyyliin laina 50 000 ja tulot 3 tonnia kuussa?

Jos vastasit kyllä kaikkiin kohtiin, saattaa olla, että saatkin.

...eli et saa.

Äänestä
  • Perustuuko tuo johonkin tietoon, vai päättelyyn? Tarkoitan lähinnä sitä että 10% omarahoitus riittäisi, vaikka se on luotettavallekin asiakkaalle keskiarvoinen de facto omarahoitusosuus. Takaajistahan ei pidetä muutenkaan, ja ei liene kaukaahaettu oletus että luottotiedottomalle vaaditaan omaa omaisuutta vakuudeksi, tai 30% omarahoitus.

    Äänestä

  • KKHS kirjoitti:

    Perustuuko tuo johonkin tietoon, vai päättelyyn? Tarkoitan lähinnä sitä että 10% omarahoitus riittäisi, vaikka se on luotettavallekin asiakkaalle keskiarvoinen de facto omarahoitusosuus. Takaajistahan ei pidetä muutenkaan, ja ei liene kaukaahaettu oletus että luottotiedottomalle vaaditaan omaa omaisuutta vakuudeksi, tai 30% omarahoitus.

    Huomaa sanamuoto "saattaa olla, että saatkin". Tuo siis tilanteessa, jossa muuten maksukyky on merkittävä lainasummaan nähden.

    Todennäköisesti ei saisi silloinkaan.

    Mutta kunhan nyt listasin nimenomaan noita ihan perusasioita, joista mikään ei taida aloittajalla täyttyä.

    Äänestä

  • Hain lainaa 70 000 euron asuntoon (lainaa 50 000 e). Omia säästöjä 25 000, takaaja oli, tulot 3 700 e/kk, ei maksuhäiriöitä ( ei merkintää ja eikä myöhästyneitä laskuja). Nykyisellä työnantajalla olen ollut 3 vuotta töissä, mutta määräaikaisissa suhteissa, nykyinen suhde on vuoden 2014 loppuun. Lainaa ei myönnetty.

    Perusteina pankki piti sitä, että olen yksin elävä mies määräaikaisessa työsuhteessa. Täytyy jatkaa vuokralla kitkuttelua, muutin nyt pienempään asuntoon, jotta saisin joskus säästettyä kasaan koko asunnon hinnan.

    Äänestä

Totta kai saat, valitse pankki, Sinulle sopiva määrä (ota reilusti) ja valitse jokunen maksupäivä vuodessa. Helppoa. Ja kun rahat on tuhlattu uutta matoa koukkuun...

Äänestä

Kyllä on kokemusta..sain asuntolainan yksin hakijana..2 takaaja (vanhemmat) aina hoitanut asiat oman pankkini kanssa 2008 ylivelkaannuin juomisen ja pelaamisen kautta..nyt ei enää ulosottovelkaa kulutusta 25000e juuri samaan pankkiin josta sain asuntolainan..asunto toki vaatimaton 70neliön kolmio..velkaa nyt yhteensä noin 100000euroa..luottotiedot palautuvat 6kk kuluttua:)

Äänestä

Saa asuntolainaa vaikka on maksuhäiriömerkintöjä ja luottolukka välttävä...
Jos kaikki ulosotto on maksettu ja sulla vaki työ ja riittävä vakuus esim asunto-osake jonka vakuusarvo ylittää lainantarpeen niin yhdestä pankista ainakin saa, toki niille pitää esittää kanssa että olet parantanu tapasi

Äänestä

Mutta ei asuntolainaa saa kulutuslainojen järjestelyyn. Kun nostaa lainan tehdään yös samalla se asunnonosto, joloin panille siirtyy asunnon osaeet pantiksi. Toki jotain ylimääräistä voi saada remppaan muttei mitään suuria kulutuslainoja niillä makseta.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Känny kirjoitti:

Onko kellään kokemusta, myöntääkö pankki asuntolainaa luottotiedottomalle ?
Jos uudella lainalla maksaisi luottomerkintöjen velat pois?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu