Tarkoituksena mennä ensi viikolla Hangosta tai Jussaröstä Dirhamiin ja jatkaa siitä Viron rannikkoa itään. Pari kysymystä, joihin en foorumilta löytänyt vastauksia:
- Millainen kartta/korttisarja kannattaa hankkia?
- Rannikko näyttää kartalla todella kivikkoiselta, ja esim. Dirhamiin menevä väylä näyttää menevän suoraan kivien päältä. Ovatko nämä kivet kuitenkin selkeästi syvemmällä eli niiden päältä voi tosiaankin mennä? Muuten tuosta ei kyllä väylä voi kulkea.
- Onko Dirhamin ja Tallinnan välillä Lohusalun lisäksi muita satamia, joihin kannattaa/uskaltaa 2m syväyksellä ja perhemiehistöllä mennä?
Viron rannikko
9
2174
Vastaukset
- Vastauksii
Viron 1. ja 2. sarja. Lisäksi kannattaa printata Tallinnan lahden suositellut veneilijän kulkureitit. Tutustu Viron merenkulkulaitoksen sivuihin (Veeteede amet, vta.ee), myös englanniksi: http://www.vta.ee/atp/?lang=en
Dirhamin polttoainemyynnistä oli keskustelua tammikuussa 2010, ja siinä yhteydessä käsiteltiin tuota kivien merkintää kulkuväylien kohdalla. Vrt
http://keskustelu.suomi24.fi/node/8802465#comment-42309528
Ei ole, tosin Naissaaren nykytilasta en ole varma. Pari vuotta sitten satama oli muuttunut hiekan liikkumisen seurauksena liian matalaksi.
Hyvää matkaa. Voi olla aika täyttä, mutta yleensä satamakapteenit järjestelevät tilaa silloinkin kuin Suomessa ohjattaisiin muualle. Tämä johtuu juuri tuosta satamaverkon harvuuudesta. Siksi kannattaa pistää kännykkään valmiiksi satamien puhelinnumerot, tietysti VHF:kin on käytettävissä.- M.D.
Kiitos! Tässä tulikin kaikki oleellinen tarvitsemani lisätieto. Ja tosiaan, Navionicsin iPad -sovelluksessa näkee jokaisen kiven syvyyden erikseen kun avaa lisätiedot. Veneen plotteri vain ilmoittaa, että voi olla veden päällä tai alla. Toivottavasti Viron karttasarjassa on järkevämmät merkintätavat.
- kiven kautta uimalla
M.D. kirjoitti:
Kiitos! Tässä tulikin kaikki oleellinen tarvitsemani lisätieto. Ja tosiaan, Navionicsin iPad -sovelluksessa näkee jokaisen kiven syvyyden erikseen kun avaa lisätiedot. Veneen plotteri vain ilmoittaa, että voi olla veden päällä tai alla. Toivottavasti Viron karttasarjassa on järkevämmät merkintätavat.
Luota vaan siihen Navionicsiin, löydät toki perille, ehkä.
- M.D.
kiven kautta uimalla kirjoitti:
Luota vaan siihen Navionicsiin, löydät toki perille, ehkä.
En ikinä luota Navionicsiin tai veneen plotteriin. Ne ovat vain aputyökaluina. Navigoinnissa käytän paperikarttoja. Kyselin, koska en ollut vielä paperikarttoja hankkinut (alustavan reittisuunnittelun teen usein Navionicsilla). Nyt on hankittu, ja niissä lähestyminen näyttää loogisemmalta. Toivotaan, että viikonlopulle ennustetut tuulet eivät jatku pitkään. Ainakaan huomenna ei merelle ole mitään asiaa.
- Skiglari
Kannattaa myös katsoa Viron merenkulkulaitoksen merikartta apps: http://xgis.maaamet.ee/xGIS/XGis
- Sailor__
Naissaaren satama kuulemma juuri ruopattu ja kunnostettu EU:n tuella. Nyt pitäisi syvyyden riittää.
Tämä vain kuultua. Itse en ole vielä ennättänyt siellä käydä.- Ruopahattu
Käytiin Naissaren satamassa pari viikkoa sitten, kahden metrin syväyksellä ei ongelmia. Saari on muuten näkemisen arvoinen.....
- Hpdi
Ruopahattu kirjoitti:
Käytiin Naissaren satamassa pari viikkoa sitten, kahden metrin syväyksellä ei ongelmia. Saari on muuten näkemisen arvoinen.....
Totta. Tänään ulos ajaessa kaiku näytteli kolmea metriä, mutta laiturista liki kuutta. Lapsille hyvä hiekkaranta, mutta iskä jäi kaipaamaan kylmää olutta. Ravintola ilmeisesti avataan vain viikonlopuksi.
Hiidemmaan pohoisrannalta, jos sinne asti menet, löytyy Roograhun pieni satama. Sitä voin suositella. Hyvät palvelut ja meny.
- Hyvä satamaopa!
Täältä löytyy hyvät satamatiedot myös Viron rannikolta:
http://venenetti.fi/satamat
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad911487- 541033
Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että384877- 156859
- 56733
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän124727- 51668
- 57641
Naiselle Kuuleppa Tämä
Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä38635- 76632