Ajaminen autokoulun jälkeen.... ilman kolmiota....

takas pyörän selkään

....on ihan kamalaa. Kävin juuri äsken ajelemassa ensimmäisen kerran yksin - ilman puolisoa - ajokortin saamisen jälkeen, ja nyt päälimmäinen fiilis on lähinnä se, että en halua auton rattiin enää ollenkaan!

On raivostuttavaa, että kun itse ajaa nopeusrajoituksien mukaan (lue: en siis ali- eikä ylinopeutta) takana ajava tulee aivan takapuskuriin kiinni. Mutta eipä siinä kaikki - se, että saman reissun aikana sekä yksi rekka- että yksi taksikuski päättää lähteä ohittamaan minut 60 alueella, (JOSSA EI TOSIAANKAN OLE OHITUSKAISTAA JA VASTAAN TULEE JATKUVASTI LIIKENNETTÄ), on täysin pöyristyttävää. Huh, huh! Kehtaavatkin kutsua itseään ammattikuskeiksi! Mielestäni tuossa ei ollut mitään ammatillista ja muutenkin todella lapsellista tuollainen mielenosoittaminen.

Mielestäni olisi todella hyvä idea, jos vasta kortin saaneet kuskit voisivat käyttää ajessaan jotain varoituskolmion kaltaista merkkitarraa (ei nyt varoituskolmiota kuitenkaan :P). Siinä olisi ainakin selitys sille, miksi ajaa sääntöjen mukaan - kun se kerta noin yleisesti on niin epänormaalia!

8

381

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • csds

      Keskity vain omaan ajamiseen äläkä välitä muista. Jos joku roikkuu puskurissa niin roikkukoot, ei ole sinun vika. Minimoit omat riskisi kun ajat sääntöjen mukaan. Muut tekevät mitä tekevät omalla riskillään.

    • symppis

      mulla iha samat fiilikset, toissapäivänä sain kortin ja eilen ekaa kertaa töihin omalla autolla -> ajelin nopeusrajotuksien mukaan ja silti kaikki ohittelee ja kaahailee ku hullut :D noo, pitää yrittää olla välittämättä ja ajella oman taitonsa mukasesti :) mielummin itse ajelen rajotusten mukaisesti kun kuitenki ekan 2 vuoden aikana lähtee kortti niin helposti...

      • että näin

        Pidä vaan kiinni tuosta eli ajele rajoitusten mukaan maksimissaan. Se, että kortti lähtee herkemmin tuon 2 vuoden sisällä ei ole huono asia ja niin sen pitåisi olla sen jälkeenkin. Nopeusrajotuitukset on osa turvallista liikennettä...kuten sanoit valitettavan huonosti niitä noudatetaan eli valitettavan vähän kokeneetkin kuskit todella miettii mitkä ne ylinopeuden seuraukset voi olla. Joten ole sinä fiksu uusi kuljettaja ja noudata jatkossakin rajotuksia huolimatta siitä lähteekö kortti herkemmin vai ei.


    • Opetuslupaopettaja1

      Kyllä sitä kolmiota pitäisi saada lupa pitää niin kauan kunnes on lopullinen kortti taskussa.

    • saddddddddfff

      siinähän ajavat perseessä kiinni. äkkijarrutuksessa vika ei kuitenkaan ole sinun ja perään ajava on vastuullinen maksamaan. Toki yhdyn siihen että he jotka ovat joka tilanteessa puskurissa kiinni, ovat v*tun ärsyttäviä

    • lol2

      joo lol

    • vinkki

      suosittelen hidastamaan vauhtia 10-20km/h jos jokin tulee liian lähelle takapuskuria,itse teen aina niin kun rupeaa ketuttamaan takapuskuris ajaja. Takapuskurissa ajava luulee että mua rupee vituttaan se että seon persees kiinni ja lähen kaahaamaan. Pyhpah.

    • mikään laki ei kiellä sinua liimaamasta autokoulustakin tutun valkoisen kolmion autosi perään jos haluat tai vaihtoehtoisesti voit teettää ison tarran jossa lukee että olet vasta saanut kortin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      247
      45339
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      11223
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      207
      10873
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9701
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8518
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      223
      6501
    7. Pirjo sanoi Esalle

      Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok
      Maailman menoa
      0
      3210
    8. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      28
      2212
    9. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      36
      1602
    10. Koulu-uhkaus.

      Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
      Hyrynsalmi
      26
      1500
    Aihe