S40 -97 mottori heilahtaa

meikäpoika

Moi,

Nöyrä ja uskollinen S40 (97, 1.6 ltr manuaali aski) heilauttaa mottia kun päästää kaasun vaihdetta vaihtaessa, eli ilmeisesti moottirin tukikumi on tiensä päässä. Osaisitteko vanhemmat Volvistit kertoa onko tuo vaikea vaihtaa itse ja tarviiko jotain erikoista työkalua(normaalit löytyy), ja toisaalta paljonko hommaan menee ammattilaiselta (koitan siis arvioida paljonko maksaa teettää). Lisäksi kysyisin onko siellä yksi vai useampia näitä kumeja? N. reilu 100 eskoa näyttäisi maksavan uusi etukumi manuaaliin motonetissä.

Samalla kysyisin remmi vesipumppu rempasta, paljolla olette saaneet teetettynä ja onko tähän malliin kuinka haastavaa tehdä se itse?

Kiitos vinkeistä.

2

127

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nimimerkki varattu

      Volvo foorumit auttavat pulassa olevaa:
      http://www.x40fin.com/
      http://www.vrcf.fi/foorumi/index.php?board=68.0

      Noin 10 vuotta sitten teetin 1.8i-koneelle jakopäänrempan, ja silloin työlle tuli hintaa hieman alle 500euroa. Samalla vaihdettiin vesipumppu, joka nosti hieman hintaa. Ilman vesipumppua hinta olisi muistaakseni ollut 350 euron paikkeilla.

      Tarkempaa hintaa ei voi saada muutoin kuin kysymällä korjaamoilta suoraan mitä hinnaksi tulisi.

    • poikameikä

      Olikin hyvät linkit nuo volvofoorumit, kiitos niistä.

      Sieltä selvisi että kumeja on kaksi moottorin alla, edessä ja takana, ja sitten kaksi moottorin sivulla, vaihdelaatikon ja jakopään puolella molemmilla yhdet. Tosta omaa kiesiä kun diagnosoin niin nuo alemmat ovat kuoleentuneet, 40 e/laaki maksavat uudet, nuo ylemmät ovat ne kalliit ( 100 e/kpl). Itse pitäisi onnistua ilman mitään ihmeellisiä vehkeitä vaihto, ovat yhdessä tukiraudassa kiinni molemmat joka irtoaa auton alta kun pohjapellin nyppää irti.. Joten viikonloppuna katsotaan saadaanko kone pysymään nykyistä paremmin paikallaan ja sitten leimalle.

      Jakopäärempan taidan teettää. Voin raportoida jos muistan mitä se tulee kustantamaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Häiriköinti

      Sinä joka rälläsit viime yönä aamuun klo. 00 :04 koulun pihassa ja pitkin kyliä. Rekkari ylhäällä. Terv. Kerrostalon as
      Ähtäri
      87
      3513
    2. Askanmäessä Huippu esitys

      Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna
      Puolanka
      25
      3083
    3. rakastan sinua!

      Tule ja ota, kasvetaan yhdessä paremmiksi ❤️❤️❤️❤️ kaikki anteeksi ❤️❤️❤️
      Ikävä
      54
      3012
    4. Näin lähellä

      Se on näin 🤏 lähellä että heitän hanskat tiskiin sun kanssasi.
      Ikävä
      59
      2833
    5. Kerro jotakin hauskaa. :)

      Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)
      Ikävä
      54
      2687
    6. Mä sanon tän suoraan.

      Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.
      Ikävä
      58
      2638
    7. On olemassa tiettyjä sääntöjä!

      Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle
      Ikävä
      56
      2404
    8. Pohdinttavaksi

      No siis, saiko yrityksen toimitusjohtaja potkut vaiko älysi ihan itse jättää nimellisen tittelin ettei maine enää enempä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      80
      2271
    9. Mulla ei oo anteeksi pyydettävää

      Muista se! Mieheltä yhdelle naisellE
      Ikävä
      69
      2128
    10. Siis hetkonen

      Rakastetaankohan me kummatkin toisiamme, ja aletaan tajuamaan se pikkuhiljaa 🤯
      Ikävä
      45
      2122
    Aihe