alfa Romeo 156 Sportwagon 1.8 T.S Super

Pinkman

Mitä mieltä olette alan ihmiset tästä mallista?
Hyvät ja huonot puolet olisi kiva kuulla niiltä joilla kyseinen auto on.
Jos ei omaa kokemusta löydy niin kaikki mitä olet kuullut niin voit myös laittaa.
2000 vuoden malli.
Huomenna menossa katsomaan tälläistä.
Kiitos.

3

330

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Oletko katsonut autoa, mitä mieltä olet?

    • hfdsgfh

      Itselläni on juurikin 156 Sportwagon vm.2000. Oikein hyvä peli. Vaimo kulkee Saab 9-5:lla, itse ajelen Alfalla. Pidän kovasti molemmista autoista. En minä osaa moittia kumpaakaan. Aiemmin olen omistanut Japanilaisia. Tutustuin merkkiin (ja malliin) kunnolla ennen ostamista.

      Sen osaan suoraan sanoa 156:sta ostavalle, että on vallan tyypillistä, että autosta lähtee sellainen Dieselmäinen ääni käynnistettäessä pakkasella. Tämä johtuu erään osan kulumisesta eikä ole vaarallista. Korjauspaketti tuohon maksaa muistaakseni kympin. Lisäksi toinen tyypillinen asia on, että auto ei ota mielellään kierroksia kylmällä koneella vaan ryntäyttäessä esiintyy käyntihäiriöitä, jotka katoavat kun kone lämpiää. Omassani oli tämä vika. Syynä on viallinen ilmamassamittari. Ostin eBaysta uuden, maksoi kotiin kannettuna 43€.

      Osat Alfaan ovat edullisia (jopa halpoja) sytytystulppia lukuunottamatta. Noita kun TS-koneeseen tulee kahdeksan. Ja toinen juttu, pitää käyttää kunnollisia tulppia.

    • hfdsgfh

      Sen verran piti vielä sanomani, että kun sitä liikkuu monen laista tarinaa Alfoista talviautoina, niin arvelin siitäkin jotakin sanoa. Naapuri meinasi, ettei meidän Alfa toimi pakkasella. Sanoin vaimolle, että Alfaa ei muuten tänä talvena lämmitetä kertaakaan niin nähdään tämäkin asia. Menen vaikka kävellen töihin jos se ei oikeasti pelaa. Kovin pakkanen on nyt ollut -26 astetta. Kerrasta käyntiin ilman minkään laisia ongelmia.

      Kone lämpiää nopeasti ja auto on erittäin lämmin. Voi verrata Saabiin tai Mitsubishiin, molemmat lämpiävät erittäin nopeasti ja ovat todella lämpimiä autoja pakkasella kuin pakkasella.

      Sellainen juttu vielä tuosta auton lämpiämisestä ja erityisesti siitä moottorin lämpötilamittarista, että Alfa näyttää sitten tämän hetkistä moottorin lämpötilaa, eikä keskiarvoa, kuten normaalisti autoista. Tästä johtuu sitten se, että viisari seilaa edestakaisin ja on siis aivan normaalia. Tykkääkö siitä tai ei, no se on sitten toinen juttu. Minä tuota arvostan, siitä näkee heti mikä tilanne on.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      106
      9616
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      49
      4711
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1976
    4. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      42
      1961
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1660
    6. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1401
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      40
      1329
    8. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      54
      937
    9. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      30
      913
    10. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      912
    Aihe