Mitä mieltä olette alan ihmiset tästä mallista?
Hyvät ja huonot puolet olisi kiva kuulla niiltä joilla kyseinen auto on.
Jos ei omaa kokemusta löydy niin kaikki mitä olet kuullut niin voit myös laittaa.
2000 vuoden malli.
Huomenna menossa katsomaan tälläistä.
Kiitos.
alfa Romeo 156 Sportwagon 1.8 T.S Super
3
343
Vastaukset
Oletko katsonut autoa, mitä mieltä olet?
- hfdsgfh
Itselläni on juurikin 156 Sportwagon vm.2000. Oikein hyvä peli. Vaimo kulkee Saab 9-5:lla, itse ajelen Alfalla. Pidän kovasti molemmista autoista. En minä osaa moittia kumpaakaan. Aiemmin olen omistanut Japanilaisia. Tutustuin merkkiin (ja malliin) kunnolla ennen ostamista.
Sen osaan suoraan sanoa 156:sta ostavalle, että on vallan tyypillistä, että autosta lähtee sellainen Dieselmäinen ääni käynnistettäessä pakkasella. Tämä johtuu erään osan kulumisesta eikä ole vaarallista. Korjauspaketti tuohon maksaa muistaakseni kympin. Lisäksi toinen tyypillinen asia on, että auto ei ota mielellään kierroksia kylmällä koneella vaan ryntäyttäessä esiintyy käyntihäiriöitä, jotka katoavat kun kone lämpiää. Omassani oli tämä vika. Syynä on viallinen ilmamassamittari. Ostin eBaysta uuden, maksoi kotiin kannettuna 43€.
Osat Alfaan ovat edullisia (jopa halpoja) sytytystulppia lukuunottamatta. Noita kun TS-koneeseen tulee kahdeksan. Ja toinen juttu, pitää käyttää kunnollisia tulppia. - hfdsgfh
Sen verran piti vielä sanomani, että kun sitä liikkuu monen laista tarinaa Alfoista talviautoina, niin arvelin siitäkin jotakin sanoa. Naapuri meinasi, ettei meidän Alfa toimi pakkasella. Sanoin vaimolle, että Alfaa ei muuten tänä talvena lämmitetä kertaakaan niin nähdään tämäkin asia. Menen vaikka kävellen töihin jos se ei oikeasti pelaa. Kovin pakkanen on nyt ollut -26 astetta. Kerrasta käyntiin ilman minkään laisia ongelmia.
Kone lämpiää nopeasti ja auto on erittäin lämmin. Voi verrata Saabiin tai Mitsubishiin, molemmat lämpiävät erittäin nopeasti ja ovat todella lämpimiä autoja pakkasella kuin pakkasella.
Sellainen juttu vielä tuosta auton lämpiämisestä ja erityisesti siitä moottorin lämpötilamittarista, että Alfa näyttää sitten tämän hetkistä moottorin lämpötilaa, eikä keskiarvoa, kuten normaalisti autoista. Tästä johtuu sitten se, että viisari seilaa edestakaisin ja on siis aivan normaalia. Tykkääkö siitä tai ei, no se on sitten toinen juttu. Minä tuota arvostan, siitä näkee heti mikä tilanne on.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella
Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne272360Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle
Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv572238Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.
Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.621740Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?
"Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k651738Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua
Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle1941697Kokoomus on Suomen kommunistisin puolue
"Hallituksessa on erimielisyyttä siitä, kuinka suuri osa veronkiristyksestä hyvitetään datakeskuksille uudella erillisel821632- 1131500
- 1051252
Martina haluaa tasoisensa miehen
Seiskassa juttu minkälaisen miehen Martina haluaa. Kumppanin pitää tuoda hänen herkkyytensä ja vahvuutensa esiin sekä ol2401067Voi ei! Katja Ståhl joutui sairaalaan - Syynä tämä vitsaus - Koskettava päivitys sairaalasängystä
Pikaista paranemista, Katja! Katja Ståhl on kertonut somessa joutuneensa sisään sairaalaan. Lue lisää: https://www.suom21935