Toisella seinustalla on valkoiset, aika massiiviset lipastot ja TV, vastakkaisella taas sänky, pieni yöpöytä ja pehmeä rahi. Kahdella muulla seinustalla vaalea puunvärinen vaatekaappi ja valkoinen työpöytä ikkunoiden alla.
Jotenkin tuntuu, ettei huone ole tasapainossa. Kun katsoo lipastoja, tulee mieleen tarkasti järjestelty huone missä on isot, kulmikkaat huonekalut. Kun taas kääntää pään, näkyy vain sänky ja pehmeä rahi sekä värikkäitä yksityiskohtia.
Miten saisin huoneen tasapainoon? Pitäisikö sängyn puolelle lisätä myöskin jotakin "massiivista ja modenria" ja toiselle puolelle jotakin pehmeälinjaista? Miten?
Huoneeni ei ole tasapainossa
5
482
Vastaukset
- FENGSHUI-Pertti
200euron hinnalla tulen järjestämään kotisi kuntoon, laita sähköpostisi alle. Sovitaan aika, maksu käteisellä ja poistut 2tunnin ajaksi antaen minulle työrauhan, palattuasi huomaat uuden järjestyksen joka muutta elämäsi.
Olen Suomen luotetuin feng shui expertti. - Sisustuspeili
Lainaa kirjastosta kirja nimeltä: Fengshui salat jotka säätelevät elämääsi, Mestari Lam Kam Chuen. Kirjasta voi olla apua.
Kuulostaa siltä, että sängyn puolella on matalaa, pientä ja huomaamatonta ja muualla isoa ja massiivista. Silloin huone tuntuu todella epätasapainoiselta.
Tietysti pitäisi nähdä huone, mutta voisit kokeilla seuraavaa: poista sängyn vierestä kaikki pieni tilpehööri, jos niitä on. Koeta saada massiivisuutta sängyn lähelle laittamalla sängyn päälle pari muhkeaa tyynyä. Laita yöpöydälle jotain kookasta, esim. isohko pöytälamppu tai ruukku tai laatikko, jossa on tilpehöörit piilossa. Laita sängyn yäpuolelle hylly, esim. Ikean Lack seinähylly ja siihen jotain kookasta, pari taulua ja yksi koriste-esine. Yritä siis saada jotain kookasta sängyn lähelle ja poista pienet esineet näkyviltä. Sängyn yläpuolella voi olla myös iso taulu tai näyttävä sängynpääty.
Ennenkuin ostat mitään uutta, voit tehdä paperista tai pahvista hahmotelmia, jolloin näet minkäkokoisten esineiden sijoittelu mihinkin kohtaan tasapainottaa huonetta. Osta vahvaa piirustuspaperia ja leikkaa ja teippaa maalarinteipillä kuutioita ja suorakaiteen muotoisia kappaleita ja asettele niitä taas sillä samaisella leveällä maalarinteipillä seinille ym. niin näet mikä toimii.
Mitään isoa huonekalua en laittaisi sängyn viereen, koska silloin sänky näyttäisi entistä matalammalle. Joku suuri viherkasvi, joka on lattialla, voisi myös olla hyvä idea. Silkkikasvi on hyvä vaihtoehto. Voit tehdä itse kankaasta tauluja vaikka pingottamalla niitä jonkun levyn tai tyroksilevyn päälle. Suosi silloinkin kookkaita lopputuloksia.
Värit ovat toinen tärkeä elementti. Jos kaikki värikäs on sängyn lähellä ja muualla on neutraaleja värejä, niin taas huomio kiinnittyy epätasapainoon. Laita sängyn lähelle samoja värejä kuin muuallakin huoneessa on eli valkoista ja vaaleaa puuta. Jos sinulla on värikkäitä esineitä, joita kuitenkin haluat esille, niin voit tehdä niistä yhden ryhmän vaikka Ikean valkoiseen Expedit 79 x 79 hyllyyn seinälle.
En edusta Ikean tuotteita, laitoin nuo vain esimerkiksi, koska ne on helppo googlettaa. Kannattaa kokeilla erilaisia vaihtoehtoja. Aina kyse ei ole rahasta tai uudista hankinnoista. Vähän mielikuvitusta peliin, niin kyllä se sisutuksen tasapainokin sitten löytyy. - 1234+5678
Tuolta huoneen tasapainoitus:
http://www.e-weber.fi/lattiat/weber-opas/tuotteet/hienot-lattiatasoitteet/webervetonit-4400.html
Ei vieri enää feng shuin jättämät kaljapullot nurkkaan ja huonekalutkin pysyvät ihan tasapainoisesti lattialla. - juhan av krann
meteoriit opastaa
- Fengan kaveri
Suihkuta Raidia koko pullollinen huoneeseen. Odota noin tunti ja huomaat , että ikkuna on auki ja feng shui on jättänyt rakennuksen. Kauniita unia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain17310641Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-8510149Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite1077082Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin2325589- 1825283
Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.1784416- 872982
- 1712885
Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom1212870Miksi miehen on hankala ymmärtää
Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.1662691