Huoneeni ei ole tasapainossa

feng shuita kehiin

Toisella seinustalla on valkoiset, aika massiiviset lipastot ja TV, vastakkaisella taas sänky, pieni yöpöytä ja pehmeä rahi. Kahdella muulla seinustalla vaalea puunvärinen vaatekaappi ja valkoinen työpöytä ikkunoiden alla.
Jotenkin tuntuu, ettei huone ole tasapainossa. Kun katsoo lipastoja, tulee mieleen tarkasti järjestelty huone missä on isot, kulmikkaat huonekalut. Kun taas kääntää pään, näkyy vain sänky ja pehmeä rahi sekä värikkäitä yksityiskohtia.
Miten saisin huoneen tasapainoon? Pitäisikö sängyn puolelle lisätä myöskin jotakin "massiivista ja modenria" ja toiselle puolelle jotakin pehmeälinjaista? Miten?

5

490

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • FENGSHUI-Pertti

      200euron hinnalla tulen järjestämään kotisi kuntoon, laita sähköpostisi alle. Sovitaan aika, maksu käteisellä ja poistut 2tunnin ajaksi antaen minulle työrauhan, palattuasi huomaat uuden järjestyksen joka muutta elämäsi.

      Olen Suomen luotetuin feng shui expertti.

    • Sisustuspeili

      Lainaa kirjastosta kirja nimeltä: Fengshui salat jotka säätelevät elämääsi, Mestari Lam Kam Chuen. Kirjasta voi olla apua.
      Kuulostaa siltä, että sängyn puolella on matalaa, pientä ja huomaamatonta ja muualla isoa ja massiivista. Silloin huone tuntuu todella epätasapainoiselta.
      Tietysti pitäisi nähdä huone, mutta voisit kokeilla seuraavaa: poista sängyn vierestä kaikki pieni tilpehööri, jos niitä on. Koeta saada massiivisuutta sängyn lähelle laittamalla sängyn päälle pari muhkeaa tyynyä. Laita yöpöydälle jotain kookasta, esim. isohko pöytälamppu tai ruukku tai laatikko, jossa on tilpehöörit piilossa. Laita sängyn yäpuolelle hylly, esim. Ikean Lack seinähylly ja siihen jotain kookasta, pari taulua ja yksi koriste-esine. Yritä siis saada jotain kookasta sängyn lähelle ja poista pienet esineet näkyviltä. Sängyn yläpuolella voi olla myös iso taulu tai näyttävä sängynpääty.
      Ennenkuin ostat mitään uutta, voit tehdä paperista tai pahvista hahmotelmia, jolloin näet minkäkokoisten esineiden sijoittelu mihinkin kohtaan tasapainottaa huonetta. Osta vahvaa piirustuspaperia ja leikkaa ja teippaa maalarinteipillä kuutioita ja suorakaiteen muotoisia kappaleita ja asettele niitä taas sillä samaisella leveällä maalarinteipillä seinille ym. niin näet mikä toimii.
      Mitään isoa huonekalua en laittaisi sängyn viereen, koska silloin sänky näyttäisi entistä matalammalle. Joku suuri viherkasvi, joka on lattialla, voisi myös olla hyvä idea. Silkkikasvi on hyvä vaihtoehto. Voit tehdä itse kankaasta tauluja vaikka pingottamalla niitä jonkun levyn tai tyroksilevyn päälle. Suosi silloinkin kookkaita lopputuloksia.
      Värit ovat toinen tärkeä elementti. Jos kaikki värikäs on sängyn lähellä ja muualla on neutraaleja värejä, niin taas huomio kiinnittyy epätasapainoon. Laita sängyn lähelle samoja värejä kuin muuallakin huoneessa on eli valkoista ja vaaleaa puuta. Jos sinulla on värikkäitä esineitä, joita kuitenkin haluat esille, niin voit tehdä niistä yhden ryhmän vaikka Ikean valkoiseen Expedit 79 x 79 hyllyyn seinälle.
      En edusta Ikean tuotteita, laitoin nuo vain esimerkiksi, koska ne on helppo googlettaa. Kannattaa kokeilla erilaisia vaihtoehtoja. Aina kyse ei ole rahasta tai uudista hankinnoista. Vähän mielikuvitusta peliin, niin kyllä se sisutuksen tasapainokin sitten löytyy.

    • 1234+5678
    • juhan av krann

      meteoriit opastaa

    • Fengan kaveri

      Suihkuta Raidia koko pullollinen huoneeseen. Odota noin tunti ja huomaat , että ikkuna on auki ja feng shui on jättänyt rakennuksen. Kauniita unia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      121
      2253
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      58
      2187
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1875
    4. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      12
      1436
    5. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      80
      1408
    6. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      94
      1387
    7. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1161
    8. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1160
    9. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      63
      1139
    10. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      69
      1010
    Aihe