Toisella seinustalla on valkoiset, aika massiiviset lipastot ja TV, vastakkaisella taas sänky, pieni yöpöytä ja pehmeä rahi. Kahdella muulla seinustalla vaalea puunvärinen vaatekaappi ja valkoinen työpöytä ikkunoiden alla.
Jotenkin tuntuu, ettei huone ole tasapainossa. Kun katsoo lipastoja, tulee mieleen tarkasti järjestelty huone missä on isot, kulmikkaat huonekalut. Kun taas kääntää pään, näkyy vain sänky ja pehmeä rahi sekä värikkäitä yksityiskohtia.
Miten saisin huoneen tasapainoon? Pitäisikö sängyn puolelle lisätä myöskin jotakin "massiivista ja modenria" ja toiselle puolelle jotakin pehmeälinjaista? Miten?
Huoneeni ei ole tasapainossa
5
417
Vastaukset
- FENGSHUI-Pertti
200euron hinnalla tulen järjestämään kotisi kuntoon, laita sähköpostisi alle. Sovitaan aika, maksu käteisellä ja poistut 2tunnin ajaksi antaen minulle työrauhan, palattuasi huomaat uuden järjestyksen joka muutta elämäsi.
Olen Suomen luotetuin feng shui expertti. - Sisustuspeili
Lainaa kirjastosta kirja nimeltä: Fengshui salat jotka säätelevät elämääsi, Mestari Lam Kam Chuen. Kirjasta voi olla apua.
Kuulostaa siltä, että sängyn puolella on matalaa, pientä ja huomaamatonta ja muualla isoa ja massiivista. Silloin huone tuntuu todella epätasapainoiselta.
Tietysti pitäisi nähdä huone, mutta voisit kokeilla seuraavaa: poista sängyn vierestä kaikki pieni tilpehööri, jos niitä on. Koeta saada massiivisuutta sängyn lähelle laittamalla sängyn päälle pari muhkeaa tyynyä. Laita yöpöydälle jotain kookasta, esim. isohko pöytälamppu tai ruukku tai laatikko, jossa on tilpehöörit piilossa. Laita sängyn yäpuolelle hylly, esim. Ikean Lack seinähylly ja siihen jotain kookasta, pari taulua ja yksi koriste-esine. Yritä siis saada jotain kookasta sängyn lähelle ja poista pienet esineet näkyviltä. Sängyn yläpuolella voi olla myös iso taulu tai näyttävä sängynpääty.
Ennenkuin ostat mitään uutta, voit tehdä paperista tai pahvista hahmotelmia, jolloin näet minkäkokoisten esineiden sijoittelu mihinkin kohtaan tasapainottaa huonetta. Osta vahvaa piirustuspaperia ja leikkaa ja teippaa maalarinteipillä kuutioita ja suorakaiteen muotoisia kappaleita ja asettele niitä taas sillä samaisella leveällä maalarinteipillä seinille ym. niin näet mikä toimii.
Mitään isoa huonekalua en laittaisi sängyn viereen, koska silloin sänky näyttäisi entistä matalammalle. Joku suuri viherkasvi, joka on lattialla, voisi myös olla hyvä idea. Silkkikasvi on hyvä vaihtoehto. Voit tehdä itse kankaasta tauluja vaikka pingottamalla niitä jonkun levyn tai tyroksilevyn päälle. Suosi silloinkin kookkaita lopputuloksia.
Värit ovat toinen tärkeä elementti. Jos kaikki värikäs on sängyn lähellä ja muualla on neutraaleja värejä, niin taas huomio kiinnittyy epätasapainoon. Laita sängyn lähelle samoja värejä kuin muuallakin huoneessa on eli valkoista ja vaaleaa puuta. Jos sinulla on värikkäitä esineitä, joita kuitenkin haluat esille, niin voit tehdä niistä yhden ryhmän vaikka Ikean valkoiseen Expedit 79 x 79 hyllyyn seinälle.
En edusta Ikean tuotteita, laitoin nuo vain esimerkiksi, koska ne on helppo googlettaa. Kannattaa kokeilla erilaisia vaihtoehtoja. Aina kyse ei ole rahasta tai uudista hankinnoista. Vähän mielikuvitusta peliin, niin kyllä se sisutuksen tasapainokin sitten löytyy. - 1234+5678
Tuolta huoneen tasapainoitus:
http://www.e-weber.fi/lattiat/weber-opas/tuotteet/hienot-lattiatasoitteet/webervetonit-4400.html
Ei vieri enää feng shuin jättämät kaljapullot nurkkaan ja huonekalutkin pysyvät ihan tasapainoisesti lattialla. - juhan av krann
meteoriit opastaa
- Fengan kaveri
Suihkuta Raidia koko pullollinen huoneeseen. Odota noin tunti ja huomaat , että ikkuna on auki ja feng shui on jättänyt rakennuksen. Kauniita unia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?827076Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267043Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1066143Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455394Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845228Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa605173Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405088Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274585Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163447Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003370