Vistan salasana.

Artsi8

Pöytäkoneeni hajosi ja otin taas kannettavani käyttöön.
Voin käyttää sitä poikani osastolla koska en muista
salasanaani ja olen pääkäyttäjä.
Ei voi asentaa ohjelmia tai poistaa.
Enkä saa kamerasta kuvia ulos.

Onko mitään keinoa jolla puran salasanani.

2

117

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tietsikasta

      Ainakin XP:ssä pystyi aikanaan vaihtamaan salasanan kirjoittamalla komentokehotteeseen seuraavanlaisen komennon:

      Net user [Käyttäjänimi ilman sulkeita] *
      Sitten vain Enter ja saat antaa uuden salasanan. Onnistuu myös ohittaa painamalla uudelleen enter kaksi kertaa jolloin salasana nollautui siten, ettei sitä enää ole. Tiedä sitten toimiiko Vistassa, mutta kannattanee kokeilla :)

    • xxx-manne

      Voit murtaa helpohkon salasanan sopivalla ohjelmalla esim. BoottiCD:llä Ophcrack, tai resetoida sen sopivalla Bootti-CD-levyllä esim. Offline NT Password and Registry editor.

      Ensimmäisellä tavalla kukaan muu ei huomaa mitään, resetoinnissa tilin oikea omistaja taas huomaa että jotain on tapahtunut kun ei pääse tilille tai tilille pääsee ilman salasanaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oulaisten vaalit, hyvä alku mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.

      Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus
      Oulainen
      5
      4009
    2. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      87
      2072
    3. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      50
      856
    4. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      784
    5. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      184
      738
    6. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      34
      738
    7. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      35
      732
    8. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      119
      715
    9. 35
      674
    10. Miksi tuota ei saada karkotettua Suomesta?

      Sillä näkyy olevan ilmeinen suojaväri. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/6af3161b-4cdc-4ca7-b6cd-1e745efd1a97
      Maailman menoa
      127
      648
    Aihe