Neonin A4 vaihdeongelma

Junnu

Minulla on Neon A4 vm. 2001 ajettu n.50.000 ja nyt vaihteisto alkaa hajota.Missä vika ??
Alkuun kylmänä toimi ok, mutta jokin ajan ajettua syttyy mittaritauluun engine-valo ja kun kone joutuu vaihtamaan seur. kerran onkin ainut vaihtoehto vaihde 2.Peruutusvaihde toimii kuten pitääkin.Välillä vika katosi pariksi päiväksi,mutta nyt uusi ja paheni niin ettei muita vaihteita enää löydykään.Vein korjaamolle ja ajotietokone kehoittaa vain tarkastamaan öljyt.Öljyt on OK.
Virta kulkee kuulemma vaihteiston ja ohjausyksikön välillä. Siis onko ohjayks. sökönä?
Onko muilla ollut vastaavanlaisia vikoja? Tiedotelkaa please ennen kuin joudun tilaamaan uuden vaihde boxin,kuten korjaamo ehdottaa.

13

3463

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jeppe

      Eikös tuossa tapauksessa takuu tule mieleen?
      Vaikka virallisesti takuuaika onkin ummessa,
      ei vaihdelaatikon rikkoutuminen ole noilla
      kilometreillä normaalia eli "tuote on viallinen",
      kuten kuluttajasuojalaissa sanotaan. Oleppa yhteydessä paikalliseen kuluttajaneuvojaan niin
      etköhän saa apua.

      • Junnu

        Maahantuoja tule varaosassa vastaan 75% osuudella, mutta työn osuus merkkikorjaamolla jäänee kokonaan minun maksettavaksi. Onko tarjous mielestänne kohtuullinen?


    • Matkaaja

      Tuo, että se laittaa 2-vaihteen päälle, taitaa tarkoittaa sitä, että tietokone on havainnut jonkin vian ja 'pakottaa' sähköisen ohjausjärjestelmän käyttämään vain 2-vaihdetta. Joten välttämättä laatikko ei ole vielä vakavasti rikki. Sillä ei kyllä kannattaisi ajella ennekuin on korjattu. Eikö korjaamo ole yhtään tutkinut että missä vika voisi olla? Onko se yleensä valtuutettu Chrysler tai automaattilaatikoihin erikoistunut?

      • junnu

        Merkkikorjaamo on tehnyt hyvin töitä asian tutkimisessa.Ja tänään vika löytyikin.Selostan sen pääotsikon alla.


    • Pete

      Chrysler Voyagerissa on ns. Limp-mode, tarkoittaa osapuilleen nilkutusmoodia. Vaihteen boxi on huomannut jotain mätää vaihteen toiminnassa ja estääkseen vakavat lisävauriot kytkee vain 2 -vaihteen ja pakin toimintaan. Luulisin että Neonissa on sama ominaisuus.

      Virran poiskytkentä resetoi nilkutusmoodin, mutta se vika ei tietenkään ole mihinkään hävinnyt, siten se tulee päälle uudelleen.

      Tämä ei siis ole se vika, vaan vaihteen boxin tarkoituksella päälle laittama turvaominaisuus. Vika on jossain muualla vaihteessa, käyttäjä sitä ei välttämättä ole huomannut.

      Tietääkseni Neonin vaihde on samaa sukua kuin Voyagerin vaihde, niissä on ollut sisäisiä öljyvuotoja joiden takia pakalta häviää öljynpaine -> vaihde luistaa jonka boxi havaitsee.

      Kylmillä öljyillä vuotoa ei kai ollut, öljyn lämmittyä ja notkistutta vuoto alkaa, jolloin nilkutusmoodi menee päälle.

      Vika korjataan vaihtamalla tiivisteet mahdollinen luistanut pakka uuteen. Ikävä puoli on että vaihde pitää irroittaa autosta, mikä on suuritöinen operaatio.

      Kyllä tuo pitäisi takuuseen mennä, silloin autoosi asennetaan merkkihuollossa uusi (peruskorjattu käytetty) vaihdelaatikko.

      Ohjausyksikkö tuskin on sökönä, sillä on omat vikakoodinsa.

      • Junnu

        Arvaa vaan ,mutta vika olikin ohjausyksikössä.


      • Pete
        Junnu kirjoitti:

        Arvaa vaan ,mutta vika olikin ohjausyksikössä.

        No hyvä että löytyi, toivottavasti sait takuuseen. Menee sitä hermot vähemmästäkin kuin automaatin temppuilusta.

        Onko muuten Neonissa tätä "nilkutusmoodia" ?


      • Junnu
        Pete kirjoitti:

        No hyvä että löytyi, toivottavasti sait takuuseen. Menee sitä hermot vähemmästäkin kuin automaatin temppuilusta.

        Onko muuten Neonissa tätä "nilkutusmoodia" ?

        Joo,paineet hellitti heti huomattavasti kun tiesi missä vika luuraa ja ettei koko vaihdelootaa tartte vaihtaa.Takuu juttu onkin sitten vaikeampi.Varsinainen takuu on umpeutunut jo 1v sitten,mutta nykyinen kuluttajasuojalakihan puhuu virhevastuusta joka on kestokulutustavaroilla yli 2 vuottakin tapauskohtaisesti.Saas nähdä miten myyjä reagoi.
        Maahantuojahan on jo luvannut tulla kuluissa vastaan.
        Nilkutusvaihde Neonissa on. Siis vaihdevian ilmetessä kytkeytyy 2-vaihde päälle.


    • Junnu

      Tänään suoritimme empiirisiä testauksia merkkikorjaamolla ja löysimme vian elektronisesta ohjausyksiköstä.Vaihdoimme toisesta Neonista vaihteiston ohjausyksikön autooni ja kuinka ollakaan vaihteetpa toimivat. Kaiken kukkuraksi kun käänsimme alkup. yksikön ylösalaisin tuli sen sisältä n. 1 dl vettä. Tunnetusti vesi ja hienoelektroniikka eivät oikein sovi yhteen.Ohjausyksikköhän sijaitsee oikean etupyörän ja tuulilasinpesimen vesisäiliön takana.Ei ehkä kaiken fiksuin paikka moiselle "palikalle".Huomattavaa on ,että tämä vika ei näköjään näy oikein testerissä.
      Kiitos kaikille jotka ottivat tähän mennessä osaa paniikkiini.

    • Paavali

      Minulla oli vuosimallia -98 oleva Neon, jonka ostin uutena. Automaattilaatikko hajosi 60000 km jälkeen. Samoin kävi aikaisemmin kahdelle Saratogan automaatille. Olen vaihtanut automerkkiä enkä enää ikinä aja Chryslerillä.

      • ryslermään

        Miksi vaihdoit hyvän paskaan?


      • ownwfrjne
        ryslermään kirjoitti:

        Miksi vaihdoit hyvän paskaan?

        Kannentiiviste kyllä noista mennyt järjestään.Kun halvalla tehtyJapanialaisen kampittajaa kuten Dodget tuloksen tietää.


      • ramlerrabbi

        Rimpulaxi ristityt ryslerit?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      278
      10229
    2. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      238
      5942
    3. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      173
      5404
    4. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      93
      5025
    5. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      19
      3305
    6. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      6
      2686
    7. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      214
      2582
    8. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      17
      2414
    9. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      28
      2244
    10. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      382
      2187
    Aihe