Kirkosta eroaminen ja Räsäsen puheet

Pitäisikö erota?

Aika moni tuttu on ilmoittanut eroavansa kirkosta, koska ei halua tukea rahallisesti äärivanhoillista uskontoa (esim. kriittinen suhde homoihin jne). Tällaista puhetta on ollut:

Suurin osa ihmisistä pelkää erota kirkosta, koska pelkäävät yhteisön "leimaa". Sekö on suvaitsevaisuutta? Ei kirkollisveron maksaminen tarkoita pelastusta.

Miksi maksaa kirkon palveluista joita ei käytä? Miksi maksaa joulukirkosta satoja euroja vuodessa, jos ei usko Helvettiin, Saatanaan ja kolmiyhteiseen jumalaan?

Miten raamatusta voidaan poimia sieltä täältä itselle sopivia kohtia? Siinä ihminen asettuu jumalan asemaan, jos valitsee itselleen sopivat elämänohjeet ja hylkää toiset määräykset.

http://eroakirkosta.fi/

1

192

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eronnut ja onnelline

      Erottu on. :)

      Perustelen sen näin:

      1. kirkon oppi on epätieteellinen (maailman luominen, jne....)
      2. jumalan olemassaolosta ei ole todisteita. (miksi uskoisin sellaiseen, mitä ei voi todistaa? miksi jumala piilottelee, eikä näyttäydy ihmisille?)
      3. kirkon piirissä on suvaitsemattomuutta esim. naispappeja ja homoja kohtaan. (mihin unohtui rakkauden kaksoiskäsky, joka on tärkein?)
      4. en halua maksaa kirkollisveroa (maksoiko alkukirkko kirkollisveroa? joutuvatko kaikki veronsa laiminlyöneet kadotukseen?)
      5. jos jumala on armollinen ja hyvä, miksi jumala ei ole tuhonnut helvettiä ja kaikki ihmiset pääsevät suoraan taivaaseen? (miksi jumala sallii kärsimyksen?)

      jokainen uskokoon mihin haluaa, ja siihen ei saa mennä, että kirkosta eronneita aletaan kiusata, esim. lapsia koulussa!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      70
      2412
    2. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      91
      1576
    3. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      64
      1355
    4. Tiesitkö mies

      Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll
      Ikävä
      71
      1339
    5. Nuorempi mies

      Olen tänään ajatellut sua paljon, miten toimittaisiin makuuhuoneessa jne! 😏🔥
      Ikävä
      128
      1237
    6. Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen

      Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍
      Ikävä
      152
      1111
    7. Miksi teillä meni...

      ...välit poikki kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      140
      1072
    8. Jos siis saamme

      Sen keskusteluyhteyden niin olisitko jo sinäkin rehellinen ❤️🙏 ne jää meidän välisiksi kaikki. Tarvitsemme toisiamme, j
      Ikävä
      88
      1039
    9. Onko sinulla

      Joku nyt huonosti? :(
      Ikävä
      70
      1028
    10. Mies, mitä minun pitäisi tehdä

      Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur
      Ikävä
      74
      997
    Aihe