Eli olisin ostamassa uutta sänkyä, onko kellään tietoa miten vanhan sängyn voi hävittää? Onko mitään palvelua joka hakee vanhan pois, tarkoitan siis muita paikkoja kun huonekaluliikkeitä? Ja paljonko sellanen maksaa? Kiitos vastaajille.
Minne vanha sänky?
11
8565
Vastaukset
- tiiuskah
Niin ja vielä unohtu, että minulla ei ole autoa eikä ees ajokorttia.
- 19+14
"Noudamme siistejä ja ehjiä kierrätyskelpoisia lahjoitushuonekaluja Kuopion ja Siilinjärven taajama-alueilta. Kuljetushenkilökunta tarkastaa tavaroiden myyntikelpoisuuden."
http://www.kuopionseuduntyovalmennus.fi/index.php?id=54
- toriin
Ei sitä mihkään tarvi kuskata. Laita vaikka toriin ilmoitus että hakevat poikkeen ilmaiseksi. Noin ainakin itse olen päässyt eroon rikkinäisestä astianpesukoneesta, kasasta betonilaattoja ja kaikesta muusta mitä en itse viitsi kaatopaikalle kuskata. Kun ilmaiseksi luopuu niin aina on joku joka sen käy pois hakemassa..:)
- kjlkjjljl
Me laitettiin kuopionkirppari.fi sivulle vanha runkopatjasänky, heti meni vaikka pyydettiin 100e, toki voi siellä myös lahjottaa.
- Vie sinne
kjlkjjljl kirjoitti:
Me laitettiin kuopionkirppari.fi sivulle vanha runkopatjasänky, heti meni vaikka pyydettiin 100e, toki voi siellä myös lahjottaa.
Kuopion Konttiin Leväselle
- haku toimii
Vie sinne kirjoitti:
Kuopion Konttiin Leväselle
Kontista hakevat sängyn.Pitää olla "kunnossa" eivät hae kaatopaikkatavaraa. Kun ei oo autoa aloittajalla niin miten veisi..?
- joutavaa rojua
Entä jos ostaa uuden sohvan ja tilaa kotiinkuljetuksen, viekö ne yleensä entisen samalla pois samaan hintaan vaikka olisi kuinka huonokuntoinen?
Mulla olisi myös auringonpolttamat ja hieman likaantuneet rullaverhot joutavana, minnekähän tällaiset? En tiedä saisiko noista pesemällä vielä kelvolliset jollekin.
Toinen on n. 140cm leveä vaaleahkonsininen väri ja toinen kapeampi vaalean sävyinen n. 100cm leveä. Molemmissa kuulaketjumekanismi.
Jos näitä rupeaa kaatopaikalle viemään (missä se muuten sijaitsee Kuopiossa?) niin paljonko joutuisi maksamaan? - tiiuskah
No sehän se just et sänky jo aika vanha kulunut, et en tiiä kelpaako kellekään. Et onko mitään paikkaa jotkaa hakee ja vie kaatopaikalle? Itsellä kun ei tosiaan mahollisuutta siihen ole :/
- rds-800
Oletko niin tumpelo ettet ossaa silputa sänkyä? Helpompi tapaus kuin sohva. Ja panna sitä pikku erissä sekajätepönttöön.
Itse olen vuosien varrella silpunnut 2 sohvaa (kun ilmaiseksi aikoinaan sai) ja yhden runkopatjan. Totta kyllä on että pölyistä hommaa (pitää tehdä partsilla) ja säkit vie tilaa partsilla. Kai sulla nyt sentään parveke on tai patio ja työkalupakki jossa tongit, puukko ja vasara
- Vuodesohvaton
Joskus tarjosin jotain vuodesohvaa pelastusarmeijalle. Pian tuli pari innokasta kaveria noutamaan. Olisivat halunneet, että maksan heille kuljetuksesta.
Käskin suurinpiirtein suksia v**tuun tuollaisilla vaatimuksilla. Sitten löytyi onnellinen nuoripari, jolle sohva oli juuri oikea ja he veivät sen pois.- 10+10
Jos se on runkopatjasänky, sen voi viedä ilmaiseksi kaatopaikalle lavalle "pehmustetut huonekalut". Metallisänky metallilavalle. Puusänky puujäte-lavalle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1006494
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303883törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283280Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3781783- 331408
- 271350
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi471033Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11986Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11910- 42879