Asiasta, jolla ei ole mitään tekemistä pelastuksen kanssa.
5 avausta tupakoinnista
Haloo hölmöt
7<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Ottaako koville vl-ketjupolttajalle?
En tiedä kuinka koville vl ketjupolttajalle ottaa, koska en ole vanhoillislestadiolainen, enkä ole koskaan tupakkaa polttanut reliun 60 vuotta kestäneen elä'mäni aikana..
Mutta sen tiedän, että tupakalla ja sen polttamisella ja iankaikkisella elämällä ei ole yhtäkään tarttumakohtaa toisiinsa.
JOs pirun orjilla ei ole muuta sormellaan osoiteltavaa vanhoillislestadiolaisissa, niin kannattaa tämäkin jättää väliin. Rukoilkaa ennemmin että tuntisitte syntinne ja saisitte kokea pelastuksen Jeesuksessa Kristuksessa. Sitä Jeesus toivoo ja odottaa kaikilta meiltä.
Haluatko APINA banaanin?
Eli vaikka luetaan synniksi, niin sillä ei ole pelastuksen kannalta mitään merkitystä! Onko näin? Ja vaikka olet sisällä polttanut ja aiheuttanut lapsellesi keuhkosyövän, hän siihen menehtyy! Tunnetko tehneesi jotain väärin pelastumisen kannalta? Olet omituinen mielipiteinesi!
Tupakointi on vl-teologian keskeinen tukijalka.
Jep, tämän palstan ongelma on henkisesti sairastunut henkilö, jota ei saada hoitoon.
Luulisi kyseisen lahkon ainakin reagoivan, tähän henkilöön, koska hän mustamaalaa oman seurakuntansa totaalisesti.
tupakka on vanha nautintoaine