Norjassa henkilöautokannan keski-ikä on 10.5 vuotta mutta Toyotan vain 9.4 vuotta. Mistä tämä johtuu?
Miksi Toyota ei kestä Norjassakaan?
Thorssen
11171
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Pitkä rannikko, meri-ilmastoa paljon niin ruostuvat pois heikon ruosteeneston vuoksi.
Vuoristotiet hajottavat Toyotien moottorit ja vaihdelaatikot. Heikot jarrut eivät myöskään kestä Tojo-Pappojen alamäkiajoa alinopeudella.
Ei suinkaan tarkoita sitä että Toyota loppuisi,mutta Toyotan
omistajat ovat muita fiksumpia ja varakkaampia joilla on varaa
vaihtaa autonsa useammin. Norjassakin todennäköisesti
Toyotaa ostavat pääasiassa vanhemmat ja vaurastuneet ihmiset
jotka eivät suostu ajelemaan ikälopulla kalustolla.
Afrikka luultavasti on seuraava kotimaa niilläkin Toyotoilla hyvän
laadun ja luotettavuuden täkden.
Norjassa on yksi Euroopan vanhimmista autokannoista. Siellä varakkaat ihmiset eivät edes harkitsekaan Tojotaa (kuten missään muualla päin maailmaa).
Toyota vaan ei kestä vuorien nousuja ja ne paalataan nopeasti heikon laadun vuoksi.
Ainakin uuden mallin RAVneloset norskeille näyttää kelpaavan. Lomailkaa sielläpäin niin huomaatte että kyllä varakas norjalainen hyvän päälle ymmärtää.
Kun katsoo Toyotan rakennelmia niin eihän ne voi kestää pidempään.
Yksikää Saksalainen ei kestä 500th Carinalla kohta 500th ja kaikki alkuperäistä 10th välein öljyt jakohina 200th välein .Toyta Yli-Voimaa Anglia Ali-Voimaa.
Vai Carina, koska sitä on tuotu maahan?? Taitaa olla jokunen vuosi?
Jos joku haluaa ylläpitää ikivanhaa romua, niin ei se mitään kerro auton kestävyydestä ja laadusta yhtään mitään. Eiköhän sakanmaalta löydy vielä vanhempia Trabeja ja ne jos mitkä on paskoja autoja.
Lahopää ihmettelee autojen keski-ikiä ymmärtämättä sitä, että se määräytyy täysin sen mukaan miten paljon autoja on milloinkin ostettu.
No tuo vaatii kyllä hieman avaamista. Eikö se keski-ikä ole ihan sama kuudesta autosta tai sadasta autosta jos ne paalitetaan keskimäärin saman ikäisinä?
tolloloota kohta romahtaa.......