Urpilainen lupaa 100 000 työpaikkaa
Valehtelijat
6<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
kotimaisella energialla työllistäminen parantaisi vaihtotasetta niin että kannattaisi ottaa velkaakin
jos ministerit eivät osaa lukea, palkatkoon lukutaitoisia koululaisiaa ääneen lukemaan Talouselämä 25/2013:n pääkirjoitusta asiasta
SDP ja SAK sattumalta molemmat samaan aikaan lupasivat eduskuntavaalien alla 100 000 työpaikkaa. Toisin kävi, meni päinvastoin. Samaa valetta syöttivät jo kolmansissa vaaleissa peräkkäin.
Todellisuusessa SDP ei ole puolue, vaan pelkkä SAK:n käsikassara. Tämä johtuu siitä, että SAK rahoittaa työntekijöiltä varastamillaan rahoillta SDP:tä. Sitten palkkioksi SDP hokee SAK:n matraa tuhoten työntekijöiden elämää.
Lauri Ihalainenkin piti valita SDP/SAK:n työministeriksi. Hänelle olisi hyvin riittänyt se tuho minkä hän on jo SAK:n aikana missä koko työikänsä hölynpölynpuheita höpisi.
Kannattaa katsoa mitä Urpilainen lupasi ja verrata mikä oli tulos.
Älkää uskoko Jutan tai kenenkään muunkaan poliitikon puheisiin. Puhuvat vaan ns. lämpimikseen.
Uskokaan vain tekoihin. Jutan olisi jo kovin korkea ika näyttää, että mihin ja milloin ne luvatut 100 000 uutta työpaikkaa tulevat. Monet odottavat kiireesti saavansa työpaikan.
se pieni tarkennus; hän lupasi tuhota 100000 työpaikkaa
ja on jo kirkkaasti ylittänyt tavoitteensa.
-työpaikkoja ei synny jos vaan luvataan!
se tarvii yrittäjiä,koska yrittäjille on annettu apua oikeasti?
lisää veroja on ainoa toimi ja röyhkeästi urpilainen sitten lupaa että saadaan työtä?
urpilainen on aina kuten niin moni muukin sdp;stä että yrittäjät pelastaa kuitenkin heidän palkka yrittäjille on lisä-verot ym työllistämisen haitat!
akka vaan ratsastaa ahkeran yrittäjä porukan siivellä, samaan aikaan sdp;n ryhmä toitottaa kuinka yrittäjät ovat rosvoja ja huijareita?
ei mene yhteen!
miten olisi sdp;lle sydiksen paikka ja ehdottaisivat että pienet "paska" duunit voisi teetättää pelkällä palkalla ilman raskaita sivumenoja!
kuitenkin on paljon vähäisiä töitä joihin ei nykyisin voi palkata ketään!
esim palkka päivässä puhtaana eikä rangaistus maksuja yrittäjälle!
palkata voisi ovelta ja ikkunassa ilmoitus töistä!
jos ei työ maistu voi poistua samasta ovesta mistä tulikin.
esim 10-50€ päivä käteen verokortti mukaan ja näin voisi yrittäjä näyttää minne rahat on menny.
kyllä töitä oikeasti syntyisi. tarvitaan paljon apumiehiä,varastotyötä,apulaisia kauppaan ymm lukemattomia töitä!
mitä valtio menettäisi?
yrittäjät saisivat halpaa työvoimaa ja valtio saisi veroja kun nämä työmiehet käyttäisivät rahansa!
kaikki voittaa kukaan ei häviäisi!
työtä riittäisi kunhan tämä saataisiin ajettua sisään myös sossuluukulla ei tarviisi käydä niin usein kun pienet käyttörahat saa työllä!
tällainen puoliharmaatyö vetäisi maata ja työmoraalia ylös!
näin työllä olisi oikeasti joku arvo.
ne verotulot jotka valtio menettäisi ei kaada katään. paljon enemmän me vuosittain maksamme kehitys maihin apuja joita ei kukaan tiedä mihin ne miljoonat menee!
vai pelkän imagon vuoksi!
no niin vasemmistolaiset tässä teille työtä!
Se massiivinen työvoimapula tulee huomenna, onhan sitä ennustettu jo vuosikymmeniä...
uusi tuore porkkana vain aasin eteen ja jaksaa taas nuorempikin sukupolvi odottaa sitä massiivista työvoimapulaa...