Kiinan viranomaiset ovat julkaisseet GlaxoSmithKlinen toiminnasta yksityiskohtia. Ministeriön talousrikostutkimusyksikön yksikön päällikön Gao Fengin mukaan GSK käytti lahjonnan raha-alustana matkatoimstoja. Kerrotun mukaan lahjonta toimi niin, että lääkäri sai matkatoimistolta luottokortin, jonne siirrettiin rahoja lääkkeiden määräämisen jälkeen. Rahaliikenne oli tehty näyttämään kokousmatkoilta, mutta kokouksia ei todellisuudessa koskaan ollut. Gaon mukaan toiminnalla petettiin kuluttajia Kiinassa - esim. lääke jonka olisi pitänyt maksaa 30 juania saattoi maksaa 300 juania. Jotkut GSK:n käyttämät toimistot järjestivät lahjuksiksi rahan lisäksi myös seksuaalisia palveluita.
http://www.telegraph.co.uk/finance/newsbysector/pharmaceuticalsandchemicals/10179241/GlaxoSmithKline-accused-of-criminal-godfather-behaviour-in-China.html
http://www.telegraph.co.uk/finance/newsbysector/pharmaceuticalsandchemicals/10179241/GlaxoSmithKline-accused-of-criminal-godfather-behaviour-in-China.html
Vastaukset 5
Vanhimmat
Pientähän tuo vielä on, mutta kun puhutaan, että lääketehtaat ne pillerit itse asiassa määräävätkin eikä niinkään lääkärit.
http://www.taloussanomat.fi/ihmiset/2013/07/18/syotko-laakarin-vai-yrityksen-maaraamia-pillereita/20139864/12?ref=tf1
https://www.facebook.com/notes/rokotusinfo/thllle-rahaa-lääkeyhtiöiltä-hpv-rokotteen-valmistajalta-yli-10-miljoonaa-onko-as/10151746099859639
Tosiaan, touhu alkaa olla jo niin läpinäkyvää, että ellei sitä itse ajoissa huomaa, saa syyttää vain itseään. Pandemrix-sekoilun aikana jo homma luiskahti hanskasta eikä loppua näy.
THL on nyt näköjään pannut rokotteie suosittelijoiksi semmosia jokka ei suhtauvvu hommaan ihan niin ryppyotsaisesti kuin se roua Rokote, Terhi Shield herself, jynou? Nohynek (kuulostaa joltain kanadalaiselta intiaanipäälliköltä) ja Puumalainen osaa pitää pokkansa huomattavasti paremmin.
Voivoiteltu kuitenkin on että rokotusprosentti uhkaa jäähä katastrovaalisen vähäksi, vain kolmeenkymmeneen, ainakin Kajaanissa. Minusta se on kuitenkin aika raju kun huomioi miten ikävä saattaa se Cervarix vaikutuksiltaan olla
https://www.facebook.com/notes/henri-markku-mikael-lentonen/rokotehuuma/551627928258681