maidonvaahdotin

maitokahvia suomex

Hei!


Ajattelin hankkia maidonvaahdottimen latten/café au lait´n tekoa varten. Harkitsen nyt Juran (Prismassa 99 e) ja Bialetti Tuttocreman (35,90 e) välillä. Kumpikohan olis parempi eli saako rahalla laatua? Kapselikeitintä en halua, en ole vakuuttunut niistä. Onko vinkkejä/kokemuksia maidonvaahdottimista?

3

2895

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • No moi

      Minäkin harkitsin tuota Bialettin vaahdottajaa, mutta tuntuu typerältä lämmittää kaksi levyä kahvin takia. Siispä olen keittänyt kahvin liedellä ja maidon mikrossa. Maidon vaahdotan vispilällä tai vaikka haarukalla kiireessä.

      • No moi

        Editointia, että maidon ennemminkin lämmitän, enkä keittele.


    • kahvi_papu
    • Anonyymi

      Hei! Itsekin pähkäilin pitkään eri maidonvaahdottimien välillä, mutta päädyin lopulta sähköiseen vaihtoehtoon, koska se helpottaa arkea. Esimerkiksi Juran maidonvaahdotin on ollut yllättävän kätevä – se on helppo käyttää ja puhdistaa, ja vaahdon laatu on ollut todella tasaista. Törmäsin tähän arvosteluun, joka avasi hyvin laitteen hyviä ja huonoja puolia, jos kiinnostaa: https://minasydankoti.fi/kokemuksia/sahkoinen-maidonvaahdotin-jura-arvostelu/. Toivottavasti tästä on apua päätöksentekoon!

    • Anonyymi

      Ihan hyvin toimii patteri käyttöiset vaahdottimet tai jopa italiasta ostettu käsikäyttöinen, jolla ensin liedellä (kaasu) lämmitetään maito ja sitten kansi kiinni ja pumpataan käsin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin

      Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.
      Maailman menoa
      134
      732
    2. Kysymys

      Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois
      Sinkut
      197
      690
    3. Töysä otsikoissa

      Töysässä takavarikoitu kaksi luvallista käsiasetta ammuskelun jälkeen!Näin media uutisoi!
      Alavus
      24
      632
    4. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      45
      627
    5. Metsamanin muru kissa kuollut

      Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars
      Tuusniemi
      99
      614
    6. Lähdetkö kanssani

      syömään joskus😘
      Ikävä
      61
      609
    7. Ketä haluaisit suudella?

      🤣
      Ikävä
      42
      544
    8. Mistäkö haaveilen

      Tällä hetkellä. Siitä, että kohtaamme, vetovoima on jäljellä ja saisimme olla aivan kahden, ei tarvitsisi välittää mistä
      Ikävä
      29
      521
    9. Kuinka hyvin kestäisit?

      Oletko miettinyt, että mitä jos olisit pyöreä pullukka ja vielä ruma niin kestäisitkö vai masentuisitko?
      Sinkut
      102
      520
    10. Tapailtaisko nainen

      Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä
      Ikävä
      59
      515
    Aihe