Olen ylemmän korkeakoulun suoritanut mies. Nyt 1 1/2 vuotta työttömänä. Ikärasismisia, 56 v. En enää kauaa jaksa tätä hylkiön elämää. Vaihtoehtona olisi lähteä espanjaan paskaduuniin. Olisi sekin vaihtoehto tällä iän ikuiselle apattisuudelle. Syksy voisi tuota jotain, mutta harvassa ova ne haastattelut olleet. Hakemuksia olen lähetellýt varmaan satoja. Aina sama tulos. Jotain pitäisi kehitellä, jotta pysyy terveen kirjoilla. Nytkin menee unilääkkeitä. Ilman niitä en nuku. Mielialalääkkeet purettiin pois. Lääkäri oli ahdistuksen kannalla. Hyvä, että mahdollisimman vähän lääkkeitä. Uni on se kaikkein tärkein. Nukkumaton uni on kestämätön olotila. Siinä ratkeaa juopottelemaan.
Ulkomaille töihin?
6
301
Vastaukset
- ota haaste vastaan
Yritä valttää ainakin sitä juopottelua. Nyyt on tämä lama ja heikko taloudellinen tilanne maassa. Ei ole sinun syy jos ei ole hommia. Ja yritä hyvä ihminen ajatella että ihmisarvo ei ole työstä kiinni.
Jos pääset Espanjaan, mielstäni paskaduunia ei ole olemassakaan, jos ei ole harmaasta bisneksestä tai rikollisesta toiminnasta kysymys, niin mene ihmeessä sinne. Onhan se jo kokemuksena tapaus. Näkee muuta kulttuuria ja ympyröitä. Oletkohan liikaa ominut ihmisarvon juuri koulutuksen ja työn kautta. - aino3
Hei,olen itse ollut samassa tai ehkä vielä pahemmassa(totaalin loppuun-palaminen,samala alaikäsen ylsin hueltaja).Minut pelasti (ainakin jäin henkkin),että lähdin espanjaan. Sain sieltä uusia virikkeitä ja toivoa,myös autingolla on suuri vaikutus. .eli mikset lähde ja kokeilet,sinulla on jotain voittettavaa,..ja ekä ei,mitään hävittävää?..vai?..ylensä ihminen ei paljon kadu,kuolin-vuotellan,mitä tuli katsottua ja kokeiltua,vaan sitä;miksei kokeillut.
MUTTA,älä lähde sinne juopottelemaan;"tuhoon tuomittu-yritys". ..ja turhaan poltat rahojasi. ..Rohkeuuta auringossa!! - Maria.
Heippa! Älä masennu vaikka et saisi enää töitä. Elämässä on paljon muutakin kuin työ. Voisithan ajatella että olet jo aikasi työelämässä keikkunut, nyt teet kaikelaista muuta mukavaa. Aloita kuntoilu. Mieti, mistä urheilulajista pidät, ja ala harrastamaan sitä. Muitakin uusia harrastuksia voit aloittaa.
Itsekin olen 56- vuotias ja saanut juuri eläkkeen. Oi tätä onnea!
Aamulla voin nukkua ainakin yhdeksään, sitten korien kanssa ulos. Koko ihana päivä edessä jonka saan kuluttaa siten kuin itse haluan!
Elän elämäni parasta aikaa enkä enää millään haluaisi olla työelämässä.
Rakastan vapautta jota minulla on nyt rajattomasti! Voi kuin oiskin noin helppoa. Espanjaan lähden jos ei alkusyksyksystä töitä löydy. En kestö olla toimettomana, työttömänä, terve mies. Tehty työtä varten. Urheilut kunnossa aktiiviliikuntaa myöten.
- Anonyymi
Ei Espaniaan.Töitä löytyy Suomalaiselle työntekijälle varmasti VIIKOSSA esim Norjassa.
- Anonyymi
Maailman onnellisin maa 🍻🍻🍻
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persuja tuntuu kiinnostavan vain muiden rahat
En muista kenenkään muun olleen huolissaan yhtä paljon muiden rahoista kuin persujen. Mistähän se kertoo?712571Järkevä ehdotus: reilun 8 miljardin euron veronkorotukset
Nykyinen hallitus on päästänyt valtion tulopuolen rappeutumaan, vaikka varallisuutta on Suomessa enemmän kuin koskaan. U892456Miksei asevelvollisuuden kuluja lasketa Nato-menoihin?
Koskela (vas) kysyy aiheellisesti, että kun kerran palkka-armejaan perustuvat maat laskevat kysesestä toiminnasta aiheut202181Purralla luistaa hihna isolla pyörällä
Näki taas eilisillan tv-tentissä kuinka paniikissa oli kannatusromahduksen takia. Ei saanut kuin tiuskittua yksittäisiä451854Antti Lindtman heikko johtaja - ei valtiomiesainesta lainkaan
kyllä se eilen taas nähtiin. Ei pystynyt Antti vastaamaan edes toimittajan yhteen yksinkertaiseen kysymykseen - juu tai941820Miksi vasemmisto ei vastusta ulkomaisen halpatyövoiman maahantuontia
joka heikentää suomalaisten duunarien työmarkkina-asemaa ja rasittaa Suomen julkista taloutta? Vasemmistolla ideologin1181735Miksi kaikki avioeronneet miehet eivät kunnioita naisia?
Niin. Miksi avioeronneet miehet kohtelevat huonosti naisia, jotka lähestyvät heitä? Tämä on kokemuksen rintaääntä. Tämä2591689Haluat nainen torjua minut
Yhä uudelleen ja uudelleen. Huomaan sen. Ymmärrän miksi, mutta silti se sattuu. Eihän minulla ole muuta kuin haaveet si111168Mitä koululla tapahtui?
Onks kellää mitää vinkkilöit miks helikopteria tarvittii vuoksenniskan koulul https://www.is.fi/kotimaa/art-200001193287291120Persuilla kannatusromahdus - enää 13,5%.
Ylen tuorein puolueiden kannatusmittaus kertoo, että persujen kannatus on enää 13,5 prosenttiyksikköä. Kepu on mennyt he3251050