Olen ylemmän korkeakoulun suoritanut mies. Nyt 1 1/2 vuotta työttömänä. Ikärasismisia, 56 v. En enää kauaa jaksa tätä hylkiön elämää. Vaihtoehtona olisi lähteä espanjaan paskaduuniin. Olisi sekin vaihtoehto tällä iän ikuiselle apattisuudelle. Syksy voisi tuota jotain, mutta harvassa ova ne haastattelut olleet. Hakemuksia olen lähetellýt varmaan satoja. Aina sama tulos. Jotain pitäisi kehitellä, jotta pysyy terveen kirjoilla. Nytkin menee unilääkkeitä. Ilman niitä en nuku. Mielialalääkkeet purettiin pois. Lääkäri oli ahdistuksen kannalla. Hyvä, että mahdollisimman vähän lääkkeitä. Uni on se kaikkein tärkein. Nukkumaton uni on kestämätön olotila. Siinä ratkeaa juopottelemaan.
Ulkomaille töihin?
6
256
Vastaukset
- ota haaste vastaan
Yritä valttää ainakin sitä juopottelua. Nyyt on tämä lama ja heikko taloudellinen tilanne maassa. Ei ole sinun syy jos ei ole hommia. Ja yritä hyvä ihminen ajatella että ihmisarvo ei ole työstä kiinni.
Jos pääset Espanjaan, mielstäni paskaduunia ei ole olemassakaan, jos ei ole harmaasta bisneksestä tai rikollisesta toiminnasta kysymys, niin mene ihmeessä sinne. Onhan se jo kokemuksena tapaus. Näkee muuta kulttuuria ja ympyröitä. Oletkohan liikaa ominut ihmisarvon juuri koulutuksen ja työn kautta. - aino3
Hei,olen itse ollut samassa tai ehkä vielä pahemmassa(totaalin loppuun-palaminen,samala alaikäsen ylsin hueltaja).Minut pelasti (ainakin jäin henkkin),että lähdin espanjaan. Sain sieltä uusia virikkeitä ja toivoa,myös autingolla on suuri vaikutus. .eli mikset lähde ja kokeilet,sinulla on jotain voittettavaa,..ja ekä ei,mitään hävittävää?..vai?..ylensä ihminen ei paljon kadu,kuolin-vuotellan,mitä tuli katsottua ja kokeiltua,vaan sitä;miksei kokeillut.
MUTTA,älä lähde sinne juopottelemaan;"tuhoon tuomittu-yritys". ..ja turhaan poltat rahojasi. ..Rohkeuuta auringossa!! - Maria.
Heippa! Älä masennu vaikka et saisi enää töitä. Elämässä on paljon muutakin kuin työ. Voisithan ajatella että olet jo aikasi työelämässä keikkunut, nyt teet kaikelaista muuta mukavaa. Aloita kuntoilu. Mieti, mistä urheilulajista pidät, ja ala harrastamaan sitä. Muitakin uusia harrastuksia voit aloittaa.
Itsekin olen 56- vuotias ja saanut juuri eläkkeen. Oi tätä onnea!
Aamulla voin nukkua ainakin yhdeksään, sitten korien kanssa ulos. Koko ihana päivä edessä jonka saan kuluttaa siten kuin itse haluan!
Elän elämäni parasta aikaa enkä enää millään haluaisi olla työelämässä.
Rakastan vapautta jota minulla on nyt rajattomasti! Voi kuin oiskin noin helppoa. Espanjaan lähden jos ei alkusyksyksystä töitä löydy. En kestö olla toimettomana, työttömänä, terve mies. Tehty työtä varten. Urheilut kunnossa aktiiviliikuntaa myöten.
- Anonyymi
Ei Espaniaan.Töitä löytyy Suomalaiselle työntekijälle varmasti VIIKOSSA esim Norjassa.
- Anonyymi
Maailman onnellisin maa 🍻🍻🍻
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois
Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v1942615Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki412500Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta
"I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from592164- 1092141
Riikka se runnoo työttömyyttä lisää
Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276712065Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit
https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen402050Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi (YLE Lahti 24.11.2025)
Että näin sitten: Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi – valtuuston päätös nurin ja 50 000 la681464- 1351305
Poistettuun aloitukseen
Ei se mulle ollut varmastikaan. En usko vaik sille tuntuukin että oisit voinut olla eräs. Mut niin mäkin pelkään. Ei241147- 621046