Hei!
Excel 2010, teen taulukkoa tärkeistä asioista, mm. erilaisten korttien numeroista jne.
Olen määritellyt sarakkeen tekstiksi, jotta kirjoittamani pysyisi tasan tarkkaan oikein, mutta nyt alkaa hermo olla kipeänä, sillä tiedosto tuhoutuu koko ajan niin,
että olipa viimeinen numero mikä vain, se useimmiten vaihtuu nollaksi!
En ymmärrä tuota!? :(
Eikö juuri teksti-valinta pitäisi olla se, joka toistaa merkit, kuten ne on kirjoittanut?
Vai muistanko väärin..!?
Kokeilin myös: luku, yleinen ei apua! Pahimmillaan sotkee koko sarkakkeen oudoilla tyyliin: E23409 eli tekee älyvapaata sotkua korttien 16 numeron sarjoista!
Yritin apua Ms Excel ja netin kautta, mutta kun en tiedä, miten ongelmaa pitäisi nimittää, en löydä apua.
Voikun tänne sattuisi joku, joka olisi minua viisaampi tässä! :)
Lämmin Kiitos!
Pitkä numero, viimeinen muuttuu väärin nollaksi!
9
2067
Vastaukset
- yksi liikaa
Excelin maksimi-lukusarja saa käsittää vain 15 merkkiä.
- muuttuu nollaksi
Hei!
Kiitos vastauksestasi! Löysin tässä välillä tälläisen:
"Number precision 15 digits"
http://office.microsoft.com/en-us/excel-help/excel-specifications-and-limits-HP005199291.aspx
Mutta ?? esim. kaikissa maksukorteissa on 16 numeroinen kortin numero!
Kirjoitan numeron taulukkoon, 16 merkkiä siis, ja excel suttaa viimeisen merkin muuttamalla sen nollaksi. Merkkejä on tuo nolla mukaan luettuna 16 kuitenkin! Eikä tuota 15 digits..
Miten ihmeessä pankkiväki tms onnistuu taulukoimaan korttinumerot!?
Vaikka laitan neljän merkin jälkeen välilyönnin, excel poistaa välilyönnit ja vie kaiken 15merkkiä 0 eli 16 merkin nippuun!
On joku "oma" merkintätapa, mutta en pysty luomaan sellaista..
En ymmärrä miksi Excel ei toimi nimenomaan numeroiden kanssa..- muuttui nollaksi
Saatoin keksiä ratkaisun, mutta hankalaa oli!
Alkuperäinen sarake oli määritelty "yleinen" ei siis tekstikentäksi,
joka saallii merkit niin kuin ne oikeasti kirjoitetaan kenttään.
Loin ensin uuden sarakkeen, jonka määrittelin tekstiksi heti tyhjänä.
Mutta.. eipä onnistunutkaan niin, että kopioin numerot alkuperäisen sarakkeen soluista ja siirsin uuteen tyhjään tekstiksi määriteltyyn sarakkeenseen!
Taas meni sutuksi! :(
Joka ikinen solu piti aktivoida yksitellen yläriville ja kopioida 15 ensimmäistä numeroa ja jättää turhunolla pois. Nuo 15 liitetään uuteen tekstisarakkeeseen ja kirjoitetaan 16. numero perään.
Ohjelman käyttö pitäisi olla tietotekniikkaa ja ihmisen työtä helpottavaa, tyyliin kopio ja liitä! Mutta taas meni käsityöksi, kopio siinä sitten solu kerrallaan! Että oli kätevää! :D
Excel on kökkö ja hankala ohjelma!
Aina ei voi syyttää käyttääjääkään! =)
Ps. ehkä jossain olisi joku kohta "poista asetukset tai kenttämääritykset" tms..? - yleinen ei toimi!
muuttui nollaksi kirjoitti:
Saatoin keksiä ratkaisun, mutta hankalaa oli!
Alkuperäinen sarake oli määritelty "yleinen" ei siis tekstikentäksi,
joka saallii merkit niin kuin ne oikeasti kirjoitetaan kenttään.
Loin ensin uuden sarakkeen, jonka määrittelin tekstiksi heti tyhjänä.
Mutta.. eipä onnistunutkaan niin, että kopioin numerot alkuperäisen sarakkeen soluista ja siirsin uuteen tyhjään tekstiksi määriteltyyn sarakkeenseen!
Taas meni sutuksi! :(
Joka ikinen solu piti aktivoida yksitellen yläriville ja kopioida 15 ensimmäistä numeroa ja jättää turhunolla pois. Nuo 15 liitetään uuteen tekstisarakkeeseen ja kirjoitetaan 16. numero perään.
Ohjelman käyttö pitäisi olla tietotekniikkaa ja ihmisen työtä helpottavaa, tyyliin kopio ja liitä! Mutta taas meni käsityöksi, kopio siinä sitten solu kerrallaan! Että oli kätevää! :D
Excel on kökkö ja hankala ohjelma!
Aina ei voi syyttää käyttääjääkään! =)
Ps. ehkä jossain olisi joku kohta "poista asetukset tai kenttämääritykset" tms..?Minä eli aloittaja tässä vielä... :) purnaan..
Tuo "Yleinen" kenttä on täyttä puppua!
Yleisen kohdalla on 123ABC eli antaa käsityksen, että yleinen, mitä vain merkkejä.
Mutta jos kirjoittaakin vaikka 123456789123456789 Excel sutttaa numerosarjan tällaiseksi: 1,23457E 17
Mitä järkeä tuossa sutussa on!?
Jos tuon sutun aktivoi yläriville, se tuleekin näkyviin näin: 123456789123456000
Ei kertakaikkiaan ole ok! :(
Eli käytännössä on valitattava "teksti" jos tahtoo kirjoittaa numeroita! OMG!
Teksti on tekstiä eli kirjaimia ja sanoja, minun mielestäni! Ei numeroita!
Luku-kenttä ei toimi lainkaan jos merkkejä on enemmän kuin tuo em. vastaajan kertoma 15 kpl! Silloin Excel kyllä kirjoittaa 16. merkin, mutta omavaltaisesti tekee siitä nollan ( 0 )!
Miksi ihmeessä Excelin ohje sitten taas puhuu vain 15 merkistä eli 15 digits!
Epäjohdonmukaista ja epäselvää!
Microsoft Suomi! Onko vikaa käännöksessä vai missä!? Tehkää sellaisia ohjelmia, että ne palvelevat käyttäjää, eikä niin, että käyttäjä joku näin perusasioissa tuhlaamaan järjettömän paljon aikaa ja voimia!
- Textaaja
Excel 2010
Kun muutan solun muotoiluksi "Teksti" ennen kuin kirjoitan sille mitään, voin syöttää siihen 16-merkkisen lukusarjan ja paljon pitemmänkin sen muuttumatta mitenkään.- ex-muuttuu nollaksi
Kiitos myös sinulle! :) Ongelmani oli, että jouduin siirtämään jo kirjoitettua dataa, jossa tulikin mukana ns. muotoiluasetukset. Ne sotkivat! Yst. kts. tämän alla olevasta lisää. :)
- pohdiskelua1
Jos tuodaan uutta tietoa vanhaan paikkaan:
ensin vanhaan paikkaan tekstimuotoinen sarake
sitten kopioidaan uusi tuotava tieto kyseiseen sarakkeeseen, ja valitaan liittämisasetuksista: kohteen muoto, EI lähteen muoto.
Ja tosiaan kuten täällä jo kerrottiin, ensin teksti- muoto, sitten kirjoittamaan, Excelin pitäisi ottaa vastaan ihan mitä vaan.
Jälkikäteen laskeminen ei sitten onnistu tekstityypeillä, mutta tässä tapauksessa se ei haittaa.- ex-muuttuu nollaksi
Hei!
Aloittaja tässä! :) Kiitos tärkeästä lisävinkistä!
Eli tuo liittämisasetuksen lisämääritelmä oli oma kompastuskiveni!
Loin tosiaan uuden sarakkeen ja määrittelin sen tekstiksi,
mutta kun en ymmärtänyt, että liittäessä olisi voinut poistaa tuon kopioitavan sarakkeen "muotoasettelut".
Kiitos kaikille teille jotka olette auttaneet ratkaisemaan ongelman! :)
Toivon, että joku tämän keskustelun myöhemminkin löytää,
jos on törmännyt vastaavaan ongelmaan.
Kivaa kesän jatkoa kaikille!
- kiitollinen
KIITOOOOOOOOS!!!!!!
Olen niin painiskellut tämän kanssa enkä ole saanut kunnos vastausta mistään!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1191702
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991538Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy37993Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M29899Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?38861Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm50826Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s43768Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37760Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56758Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet37730