Loitsuista ja niiden toimivuudesta

Metsähinen

Hei kaikki,

Tällä palstalla törmää kokoajan ihmisiin, jotka tahtovat "oppia" wiccaa ja sitäkin enemmän loitsuja. On myös niitä, jotka tulevat tänne haukkumaan kaiken sortin noitia/ noituuttaa luullen sen olevan Pottermaista pelleilyä. Useilla on näistä loitsuista täysin vääränlainen kuva. Ajattelin nyt oikoa wiccasta (ja noituudesta yleensä) ja sen loitsuista syntyneitä harhakäsityksiä.

Wicca on siis uskonto. Se ei asemallaan poikkea millään tavalla esim. kristinuskosta. Wiccoilla on oma maailmankuva ja omat jumalattaret/jumalat. Wiccoilla ei ole mitään tarvetta näyttää uskontoaan ulkopuolisille, esim. hillua kaupungilla kaavut päällään. He ovat tavallisia ihmisiä, joilla on tietynlainen kuva maailmasta, elämästä ja kuolemasta, kuten kristityillä.

Sitten niistä loitsuista. Wiccoilla on vuodessa kahdeksan suurta pyhäpäivää eli aurinkojuhlaa ja kuunjuhla aina täyden- ja uudenkuun aikaan. Wiccat viettävät juhlinaan omia rituaalejaan, kuten kristityt esim. joulukirkkoa. Molempien rituaalit ovat täysin verrattavissa toisiinsa. Loitsuja ei yleensä suoriteta aurinkopyhien aikaan ainakaan niin paljon, kun kuupyhien aikaan.

Jokainen rituaali (sekä aurinko- että kuupyhien aikaan) alkaa maagisen kehän luomisella ja puhdistamisella. Rituaaliin kutsutaan myös neljän ilmansuunnan vartiotornien herrat(symboloivat myös elementtejä), sekä (useiden wiccojen jumala ja jumalatar) Kuun kolminkertainen Jumalatar ja Auringon sarvipäinen Jumala.

Loitsut tehdään tämän jälkeen. Loitsujen tarkoitus on siis suunnata rituaalin aikana kehään kerääntynyt energia johonkin tavoitteeseen. Loitsuissa on yleensä esineitä ja asioita symbolaimassa loitsun kohdetta. Taikasauvaa käytetään suuntaamaan energia. Wiccojen loitsuja voi verrata kristittyjen rukoukseen. Lotsuihin ei siis liity Harry Pottermaisia hölmöltä kuulostavia keksittyjä sanoja eikä loitsujen avulla ole mahdollista saada esineitä leijumaan tms.

Toivon että kaikki ymmärtäisivät sen, ettei loitsuja noin vain tehdä, eikä ole olemassa mitään kaikkiin uskontoihin ja muotteihin sopivia loitsuja. Wicca on wicca, kristinusko on kristinusko.

2

428

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • frater-perdurabo

      Hyvä valaiseva asiateksti Harry Potterista päänsä sumentaneille.

    • Kokemattomalle ja tietämättömälle loitsujen teko voi olla myös vaarallista ja vahingoittavaa. Ei siis suositella ns. Wiccasta kiinnostuneille "alokkaille", kuten esimerkiksi minulle :) Koitan tälläkin hetkellä löytää itselleni ohjausta parempaan tuntemukseen sisäisen itseni kanssa.
      Olen huomannut itselläni ainakin että aluksi riittää tiedon kerääminen tietenkin, sekä tutustuminen omaan elementtiinsä ja meditointi. :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      203
      13388
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      54
      6710
    3. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      168
      6363
    4. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      93
      4671
    5. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      67
      4602
    6. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      69
      4273
    7. Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.

      Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä
      Maailman menoa
      21
      4161
    8. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      75
      4092
    9. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      98
      3862
    10. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      93
      3640
    Aihe