Saan kohta ponin!

tuleva ponin omistaja

Ollaan kaverin kanssa ostamassa shettistä puoliksi. Pono ei tule ratsastus käyttöö, mutta saatetaan sillä välillä mennä. Kysyisinki että onko meillä nyt kaikki tarvittavat tavarat. Ponia ei klipata talvella ja se on aina kasvattanut paksun talvikarvan(tunnemme ponin siis jo entuudestaan). Poni on siis menossa täysihoitotallille.

-Riimu ja naru
-liina
-delta
-jonkin näköinen juoksutusvyö
-harjat
-kuivatusloimi
-fleeceloimi
-suitset
-heijastinloimi
-loimivyö
-pintelit
-suojat
-kuljetussuojat
-ratsastusvyö tai satula varmuuden vuoksi
-kärpäshuppu
-ötökkämyrkky
-jouhien selvitys aine
-hexocil tai joku muu hevosshampoo
-helosan
-haavaspray
-betadine
-valjasrasva ja saippua

14

286

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mörrinkäinen

      Tuossa on sellaistakin mitä itse en olisi hankkinut ennen kuin vasta nähtyäni onko niille oikeasti tarvetta, mutta lisäisin listaan sadeloimen. Shettiksillä on kyllä paksu karva, mutta kunnon räntäkeleillä sekin kastuu jos on koko päivän ulkona tuulessa ja sateessa.

      En tiedä kuinka kattava listasi oli ensiavun suhteen, mutta lisää siihen pumpulia, pieniä ja keskikokoisia sidetaitoksia (yksi pakkaus kumpaakin riittää hyvin) ja rulla tai pari sideharsoa sellaisten haavojen varalta jotka tarvitsee suojata lialta, ja pienet sakset joita ei käytetä mihinkään muuhun tarkoitukseen kuin haavanhoitotarvikkeiden leikkaamiseen.

    • katherine

      Alussa on turha kerätä tavaraa kaappiin, ostaa sitä mukaan kun tarvetta tulee.

      Juoksutusvyö on aika turha, jos on jo ratsastusvyö, koska silläkin voi juoksuttaa. Tosin juoksutusvyön idea on se, että siihen saa apuohjat kiinni tai mahdollisesti ohjat, mikäli juoksutetaan ohjilla. Jos et käytä juoksuttaessa apuohjia, on turha vyötäkään laittaa.

      Deltan käytöstä on paljon mielipiteitä, omasta mielestä se on täysin turha kapistus.

      Kärpäshuppua ei shettiksellä välttämättä tarvi.


      Jos ponilla ei ratsasteta, miten liikunta hoidetaan? Juoksuttaa ei voi joka päivä. Jos olet ajatellut ajaa ponia, niin valjaat ja kärryt on oltava.

    • mörrinkäinen

      Samaa mieltä. Samoin pintelit ja suojat ovat mielestäni turhia ellei tiedä että poni niitä oikeasti tarvitsee. Mutta jos nuo kaikki on jo hankittu, niin siinähän sitten ovat, joko tarpeeseen tai laatikon pohjalle koristeeksi... Ja tosiaan valjaat ja kärryt pitää olla jos aikoo ajaa.

      Ai joo, ja jos liikkuu ponin kanssa pimeän aikaan maastossa tai muuten paikoissa jossa liikkuu autoja, jalkaheijastimet ovat hyvät olemassa. Heijastinloimesta en viitsisi itse maksaa kun tavalliseen loimeen on niin helppo neuloa itsekin heijastinnauhaa. Mutta ei siitä silti haittaakan ole.

    • kathrine

      Heijastinloimi on kyllä ihan kätevä, jos se on oikeasti sellainen kokonaan kirkkaan värinen (joku neonkeltainen). Sellainen heijastaa paljon paremmin, kuin tavallinen tumma loimi, jossa vain ommeltu heijastimet.

      Sitä paitsi heijastinloimet on suht edullisia. Jos ostaa tavallisen loimen ja ompelee siihen riittävästi heijastinnauhaa, se tulee äkkiiä yhtä kalliiksi kuin oikea heijastinloimi.

    • sesuu

      Sakset millä voisit leikata harjaa ja häntää ja kuumemittari olisi hyvä :-) ja te muut voitte pitää kyllä turpanne kiinni kun toinen on jo ostanut valmiiksi kaiken mitä on hyvä olla koska siinä vaiheessa kun tavaroita tarvii voi olla jo myöhästä ostaa silloin ne!

    • Katherine ja Mörrinkäinen eivät missään vaiheessa sanoneet että hankinnat olisivat huonoja, vaan että jotkut tavarat he olisivat hommanneet vasta jos niitä todella tarvitaan. Esim deltasta Katherine sanoi heti, että siitä on montaa mielipidettä. Hän itse pitää sitä tarpeettomana, muttei sanallakaan kiellä aloittajaa käyttämästä sellaista jos haluaa. Mörrinkäinen taas sanoi pinteleistä, että itse ostaisi ne vasta jos niitä tosiaan tarvitsisi, mutta myönsi rivien välissä, että voihan aloittajalla ollakin niille tarvetta.

      Ja vaikka he sanoivat joistakin hankinnoista että heidän mielestään ne ovat tarpeettomia, he myös lisäsivät listaan tavaroita joita on hyvä olla olemassa. Joten älä suotta riehaannu, he puhuivat aivan asiallisesti puoleen ja toiseen.

    • kaatherine

      Samaa mieltä lampinajadin kanssa.

      Ja kun niitä tavaroita oman hepan kanssa oikeasti kertyy kaapin pohjlle enemmän kuin tarpeeksi ajan kuluessa. On turha hankkia kaappiin jo valmiiksi tavaroita, joita ei tarvitse.

      • sesuu

        Pyydän anteeksi...myönnän etten ajatellut kommentteja sen enempää. Vasta itse sain hevosen ja tavaroita oli aika vähän ja lähimmät hevostavara kaupat(horze ja hööks) ovat 30 kilometrin päässä joten oli vaikea saada tavarat nopeasti jne.. Mutta kyllä vähän "yliammuin"


    • Ymmärrän tuon välimatkaongelman. Meiltä on n. 40km matkaa lähimpään hevostarvikekliikkeeseen, mutta minun oli helppo käydä siellä ohimennen ostamassa sen mitä tarvitsin, kun kaverinikin asuvat siellä päin. Ja omalla autolla pääsee liikkumaan vapaammin kuin julkisilla.

      Onnittelut hevosesta! Miten on lähtenyt sujumaan sen kanssa? :)

      • sesuu

        Hyvin meillä on mennyt. Toki se on vielä vähän epävarma kun asunut koko ikänsä eli 12vuotta osaralla jossa käyn hoitamassa hevosia mutta kyllä se jo on hyvin alkanut tottua :-) Sen voi katsoo sukupostista Osaran Olterman :-)


    • Ei ole alkanut vielä testailla? Vaikka eiväthän kaikki hevoset niin tee. En tiedä miksi sain päähäni vilkaista sukupostin lisäksi myös hippoksesta (ainakin kuvaus vaikutti kivalta! ), mutta vilkaisin kuitenkin ja huomasin, että siellä se on merkitty oriiksi. Tuskinpa sillä mitään merkitystä on eikä se minulle kuulukaan, mutta ajattelin silti mainita. :)

      • sesuu

        Eii, hyvin on toiminut kun se jo puolivuotta ennestäänkin tunsin :-) mutta hippoksen tietoja ei vielä esim omistajan kohdalla muutettu yms. Ruunattu olikohan 2006 :-)


    • Ookei! Toihan onkin hyvä tilanne ostaa entuudestaan tuttu hevonen! :)

      • sesuu

        Joo :-) parempi se kuin täysin tuntematon joka ei oiskaan ollu hyvä :-)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      219
      3670
    2. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      16
      3627
    3. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      94
      2639
    4. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      17
      2229
    5. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      62
      2199
    6. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      13
      1936
    7. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      49
      1757
    8. "Purra löylytti oppositiota", sanoi naistoimittaja Pöllöraadissa

      Kyllä, Purra tekee juuri sitä työtä mitä hänen tuossa asemassa pitää tehdä, hän antaa oppositiolle takaisin samalla mita
      Maailman menoa
      14
      1616
    9. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      90
      1601
    10. Kenen luo menisit nyt

      jos se olisi mahdollista?
      Ikävä
      86
      1245
    Aihe