Terve.
Olen 14v. Tänä kesänä (kesäkuussa) sain epilepsiakohtauksen ja ensi maaliskuussa täytän 15v.
Epilepsiakohtauksia on tullut n. vuoden välein. :(
Mites on jos en saa syntymäpäivääni mennessä kohtauksia niin saanko ajettua mopokortin?
Toivoisin että vastaatte pian jotta tiedän ostanko kevääksi mopon.
toinen kysymys on että onko se 1v ajokielto jo nyt voimassa?
Kiitoksia etukäteen!
mopokortti ja epilepsiakohtaus
5
1467
Vastaukset
- abbe2
ja vielä lisään että kohtaukset minulla tulee yöllä
- repsen
Uskoisin että vuoden ajokielto koskee sekä mopoilijoita että autoilijoita. Se on erittäin harmillinen homma epileptikoilla, kuten myös minulla, mutta muista että kyseessä on myös muiden turvallisuus, ei vain sinun. Keskustele vielä neurologisi kanssa, mutta olen melko varma siitä että hänkään ei sinulle korttia "myönnä" kunnes kohtaukset ovat todella näyttäneet loppuneen. Eli ainakin kesään asti saattaa mennä. Älä kuitenkaan lannistu ennen kuin olet saanut lääkäriltä mielipiteen.
Onko sinulla aloitettu joku lääkitys tai harkittu uutta lääkettä? - nepe
Toivottavasti saat kortin hommattuu ja sitte ei oo välii vaikka tulis kohtauksia, koska ajokielto on vaan lääkärin suositus koska silloin ei oo vakuutukset voimassa ja jos kolaroit niin kaikki menee omasta pussista.
- justiinsa.
Eli susta kolaroidessa ainut ongelma on mopon kolhiintuminen?
- MopoEiLähdeKäsistä
Kannattaa tuon asian kanssa järkeä käyttää - eli jos on kohtauksia niin silloin et aja. Ja sille vaan ei mitään voi, että sen vuoden (vähintään) joutuu olla ajamatta, mutta turvallisuus ennen kaikkea. Itse keski-ikäisenä en ole koskaan voinut ajaa... Mutta kaikki järjestyy :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun684735KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar1713645- 1683174
Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?723094Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo502801- 251964
- 241881
- 301666
- 1741660
- 421362