Osaisiko joku kertoa paljonko sikiön syke kuuluu olla? Multa kuunneltiin tänään ja oli yli 160!! Rupesin jälkeenpäin miettimään, että eikö se ole aika korkea?? En tajunnut sitä lääkäriltä kysyä, kun olin niin hämilläni... ja ei se siitä sen enempää maininnut.
sikiön syke???
rv11
3506
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ihan normaalit sykkeet on masuasukillasi. Sykkeissä voi eri mittaus kerroilla olla suuriakin eroja riippuen siitä nukkuuko lapsi, onko se juuri herännyt jne. Raskauden edetessä syke hidastuu ja muuttuu "voimakkaammaksi".
Meilläkin kuunneltiin ekan kerran sykettä tänään ja 160 oli kuten niin pienellä kuuluukin olla. Viikkoja mulla kasassa 12 ja risat. Ihan normaalia on.
Mulla oli ensimmäisellä neuvolakäynnillä rv 11-12 vauvan syke 183. sen jälkeen kaksi seuraavaa kertaa olivat 150-153 eli kaikki on ihan ok! Lääkäri sanoi, että syke voi nousta jopa kesken mittauksen jos vauveli alkaa "jumppailemaan" eli ei hätää!!
*N*