islam - "rauhan uskonto" :P

Tha Liban

Syyriassa sunnit ja shiat tappavat toisiaan. Kummalla puolella olette?

Osasiko mohammad lukea? Onko mohammad vastuussa kenenkään kuolemasta?

13

261

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tha Liban

      No, miten on? Osasiko mohammad lukea?

    • tha Liban

      Lukutaidoton "profeetta":P mohammad :P

      Sunnit ja shiat tappavat toisiaan Syyriassa. "Rauhan uskonto". :P

    • IQ 154

      Niin, onneksi protestantit ja katolliset eivät ole koskaan tappaneet ketään, saati toisiaan. Toinen rauhan uskonto :P

      Osasiko Jeesus muuten lukea?

      • oletko tyhmä?

        Miksi höpötät kristityistä islam-palstalla?

        Yritätkö kenties siirtää huomion kiusallisista faktoista muualle?


    • Miten islam toimii

      Traagista on, että Suomestakin sinne lähdetään jopa perheen kanssa. Miksi vaimo ja lapset otetaan sotaan mukaan?

      Lehdissä on puhuttu juuri pariskunnasta, joka meni Syyriaan, ja vaimo sai lapsen 2 viikkoa ennen miehensä kuolemaa. Vaimo on siinä islmanin lahkossa, joka pukeutuu päästä jalkoihin kaapuun, josta vain silmät vilkkuvat. Tyttö on 18-vuotias. On kuulemma palannut kotiinsa Turkuun.

      Mitä hänen elämästään enää tulee, jos yhää haluaa olla islamissa ja eristäytyy kaapuunsa. Kukaan ei todellakaan voi ottaa palvelukseensa ihmistä, jota ei näe.

      Pitääkö yhteiskuntamme maksaa leskelle ja lapselle toimeentulo vuosikymmenien ajan? Suomessa tuskin on mahdollista, että kuolleen miehen veli ottaa naisen vaimokseen? Suomessa se ei ole laissa sallittu.

      Uskonto ei ole pelkkä usko. Se on osa yhteiskuntaa, perinteitä ja tapoja. Suomessa ei ole mahdollista toimia kuiten islmain maissa vuosisatoja on toimittu. Meidän kulttuuriimme ei tunne islamin perinteitä eikä edes haluakaan. Meillä on omamme.
      Nuori on kiihkeä, nuori haluaa olla sydämestään mukana kaikessa minkä tuntee oikeaksi ja omakseen. Mutta nyt tämäkin nuori leski tarvitsee kaiken avun. Antaako islam-seurakunta tällaiselle käännynnäiselle sen tuen, jota ilman hän ei selviä?

    • Rakasta lähimmäistä

      Mohammed ei osannut lukea eikä kirjoittaa. Mohammed ja kaikki muslimit ovat vastuussa tuhansien ja taas tuhansien aitojen kristittyjen kuolemasta. Tänäkin päivänä kuolee esim Pohjois-Nigeriassa kristittyjä joita muslimit tappavat. Koska kyseiset kristityt eivät kiellä Jeesusta ja käänny Islamiin.

      Jokainen voi päätellä ihan itse onko tällä tappamisella tekemistä millään tavalla rauhan kanssa?

    • Sunnien ja shiiojen välinen sota on erittäin valitettavaa, surullista.

      Muhammad ei osannut lukea. Miksi kysyt?

      Muhammad ei ole vastuussa kenenkään kuolemasta niin kuin kukaan muukaan ei ole vastuussa muiden ihmisten teoista.

      • 3+3

        Muhammad tappio eräänkin kerran 600-900 juutalaista omin käsin. Oliko "kaveri" siis niin sekaisin päästään, ettei häntä voida pitää syyllisenä vaan on syyntakeeton?


      • tiirismaa

        a.yahyalle

        Kirjoitat:
        ” kukaan muukaan ei ole vastuussa muiden ihmisten teoista”

        Erehdyt perusteellisesti. Esimerkiksi rikoslain 5. luvun 5. pykälässä säädetään:

        ”Joka tahallaan taivuttaa toisen tahalliseen rikokseen tai sen rangaistavaan yritykseen, tuomitaan yllytyksestä rikokseen kuten tekijä.” Vastuupykäliä on toki muitakin, siviilioikeuden puolella vielä enemmän kuin rikosoikeudessa.


      • Alt Gr

        Sunnien ja shiiojen välistä vihanpitoa sanotaan maailman vanhimmaksi konfliktiksi.

        Jatkunut jo noin 1300 vuotta, eikä loppua näy.

        Joten kysyisin kumman suuntauksen puolella a.yahya on?


    • Isa Al-Masih
    • Aina Oikeassa Oleva

      Olen samalla puolella kuin Allah, sillä Allah on aina oikeassa...

    • ukonhan minäkin

      Kysymys ei ole aina uskonnosta vaan tasapainosta oikeuksien suhteen.
      Islam koraanin mukaan on jalostava tiedon tasoa nostava yhteisöllinen ajattelutapa ,samoin juutalaisuus ja kristin usko. Yksikään uskonto ilman väärintulkintaa ei itsestään aiheuta konflikteja vaan ihmiset jotka tulkitsevat väärin hyviä ajatuksia,

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pehmeää laskua

      Sinulle. Muutaman kilsan päästä. Mieheltä, joka salaa välittää.
      Ikävä
      94
      3552
    2. Nainen olet minun

      Olen ominut sinut itselleni, täysin itsekkäistä syistä. Haluan rakastella sinua nainen, toivottavasti sinäkin minua. Oli
      Ikävä
      44
      2917
    3. Sille ei voi enää mitään

      Miten kaikki meni aiemmin. Oon aivan lukossa 🔒 Tuskin uskallat enää mitää tehdä. Ehkä pitää luovuttaa vaan.
      Ikävä
      74
      2396
    4. Mukavaa päivää

      Miehelle 🖕❤️‍🔥 Kahvia ja kävelylle🌞
      Ikävä
      61
      2328
    5. Harmi jos ei enään nähdä

      Ehkä se on parempi näin kuitenkin. Ehkä jotain uutta löytyy. Uskon ja toivon että olet onnellinen. Sinussa on kaikki
      Ikävä
      51
      2291
    6. Miten suhtauisitte jos kaivattunne sanoisi, ettei hänestä ole seurusteluun

      mutta seksi, hellyys ja yhdessäolo kelpaa kyllä??
      Ikävä
      117
      2267
    7. Kunpa minä tietäisin

      Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv
      Ikävä
      21
      2153
    8. Vau miten upea nainen!

      Näytit todella tyrmäävältä. 🤩😍 En meinannut saada katsettani irti sinusta.
      Tunteet
      20
      2127
    9. Merja Kyllönen: Ero

      Joko uusi kierroksessa
      Suomussalmi
      115
      2065
    10. En voi sanoa että toivon sinulle hyvää.

      Ei meitä ole tarkoitettu yhteen.
      Ikävä
      62
      1984
    Aihe