Uuslestadiolaisia ei ole olemassakaan

ei ole olemassa

Tyhjästäkin on nyhjäisty.

3

280

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 16 + 11

      Oletko varma? Uuslestadiolaiset ovat vielä tiukasti kiinni nimellisesti vanhoillislestadiolaisuudessa. Itsenäistymisen aika ei ole vielä tullut.

      • Osittain

        Osa on jo saanut lähtemisen armon.


    • Selvitystä.

      Uuslestadiolaisia ei varsinaisesti olekkaan. Siis tän nimistä herätysliikettä ei ole. Mutta uuslestadiolaisilla käsitetään kaikkia, jotka ovat erkaantuneet joissain opillisissa asioissa vanhoillisemmista lestadiolaisuuden suunnista, kuten Esikoisista, vanhoillisista tai rauhansanan vanhoillisemmasta siivestä.

      Uuslestadiolaisia vaikuttaa näiden kaikkien kolmen päähaaran sisällä.
      Esikoisisten ja vanhoillisten keskuudessa uuslestadiolaiset helposti vaimennetaan. Rauhansanalaisuus taas hyväksyy uudismielisetkin joukkoihinsa.
      Millä sitten uuslestadiolaisuus määritellään?
      Uuslestadiolaisuuden määritelmiä on monenlaisia. Näin pääpiirteittäin uuslestadiolainen ei ole kaikin puolin tyytyväinen vanhoihin opetuksiin.
      Uuslestadiolainen voi ajatella esimerkiksi naispappeudesta, suhtautumisessa musiikkiin ja kulttuuriin, yms. toisella tavalla, kuin mitä ns. virallinen opetus opettaa.
      Maassamme on ainakin kaksi vanhoillislestadiolaista naispappia. Virallinen linja ei näitä omikseen tunne. Heillä on kuitenkin omat kannattajansa omiensa parissa. Useammissa siioneissa saattaa näinä päivinä törmätä vanhoillislestadiolaiseen, jolla on korvakorut. Näihin suhtaudutaan hyvin monella tapaa. Osa tervehtii, osa ei.
      Mutta uuslestadiolaisuus ei välttämättä näy päälle päin millään lailla. Uuslestadiolainen voi elää ulkoisesti hyvin samankaltaista elämää, kuin mitä virallinen opetus edellyttää. He saattavat silti tehdä salassa jotain sellaista, mitä ei muiden uskovaisten nähden halua. Näistä käytetään usein halventavaa nimitystä, tekouskovainen, tai saatetaan todeta, että niillä on jo toinen jalka maailmassa.

      Mitä uuslestadiolaisille yleensä käy?
      Rauhansanalaisuudessa ne saavat elää yhdessä vanhoillisten kanssa.
      Esikoisista ja vanhoillisista ne vähitellen ajetaan ulos. Niille rajataan pääsy tiettyihin tehtäviin. Jätetään tervehtimättä ja pahimmassa tapauksessa luovutetaan sarvipään haltuun. Tosin tuota sarvipään haltuun jättämistä arastellaan nykyisin, koska siitä tulisi helposti sanomista ja syytteitä hengellisestä väkivallasta. Hiljaisesti ollaan kuitenkin sitä mieltä, että joka uskoo toisin, on jo sarvipään hallussa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      17
      2303
    2. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      67
      1529
    3. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      105
      1462
    4. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      6
      1362
    5. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      68
      1295
    6. Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen

      Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell
      Kotimaiset julkkisjuorut
      80
      1206
    7. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      400
      1194
    8. Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?

      Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.
      Puolanka
      36
      1151
    9. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      31
      1077
    10. En haluaisi kaiken kuihtuvan pois

      ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?
      Ikävä
      52
      1056
    Aihe