Uuslestadiolaisia ei ole olemassakaan

ei ole olemassa

Tyhjästäkin on nyhjäisty.

3

257

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 16 + 11

      Oletko varma? Uuslestadiolaiset ovat vielä tiukasti kiinni nimellisesti vanhoillislestadiolaisuudessa. Itsenäistymisen aika ei ole vielä tullut.

      • Osittain

        Osa on jo saanut lähtemisen armon.


    • Selvitystä.

      Uuslestadiolaisia ei varsinaisesti olekkaan. Siis tän nimistä herätysliikettä ei ole. Mutta uuslestadiolaisilla käsitetään kaikkia, jotka ovat erkaantuneet joissain opillisissa asioissa vanhoillisemmista lestadiolaisuuden suunnista, kuten Esikoisista, vanhoillisista tai rauhansanan vanhoillisemmasta siivestä.

      Uuslestadiolaisia vaikuttaa näiden kaikkien kolmen päähaaran sisällä.
      Esikoisisten ja vanhoillisten keskuudessa uuslestadiolaiset helposti vaimennetaan. Rauhansanalaisuus taas hyväksyy uudismielisetkin joukkoihinsa.
      Millä sitten uuslestadiolaisuus määritellään?
      Uuslestadiolaisuuden määritelmiä on monenlaisia. Näin pääpiirteittäin uuslestadiolainen ei ole kaikin puolin tyytyväinen vanhoihin opetuksiin.
      Uuslestadiolainen voi ajatella esimerkiksi naispappeudesta, suhtautumisessa musiikkiin ja kulttuuriin, yms. toisella tavalla, kuin mitä ns. virallinen opetus opettaa.
      Maassamme on ainakin kaksi vanhoillislestadiolaista naispappia. Virallinen linja ei näitä omikseen tunne. Heillä on kuitenkin omat kannattajansa omiensa parissa. Useammissa siioneissa saattaa näinä päivinä törmätä vanhoillislestadiolaiseen, jolla on korvakorut. Näihin suhtaudutaan hyvin monella tapaa. Osa tervehtii, osa ei.
      Mutta uuslestadiolaisuus ei välttämättä näy päälle päin millään lailla. Uuslestadiolainen voi elää ulkoisesti hyvin samankaltaista elämää, kuin mitä virallinen opetus edellyttää. He saattavat silti tehdä salassa jotain sellaista, mitä ei muiden uskovaisten nähden halua. Näistä käytetään usein halventavaa nimitystä, tekouskovainen, tai saatetaan todeta, että niillä on jo toinen jalka maailmassa.

      Mitä uuslestadiolaisille yleensä käy?
      Rauhansanalaisuudessa ne saavat elää yhdessä vanhoillisten kanssa.
      Esikoisista ja vanhoillisista ne vähitellen ajetaan ulos. Niille rajataan pääsy tiettyihin tehtäviin. Jätetään tervehtimättä ja pahimmassa tapauksessa luovutetaan sarvipään haltuun. Tosin tuota sarvipään haltuun jättämistä arastellaan nykyisin, koska siitä tulisi helposti sanomista ja syytteitä hengellisestä väkivallasta. Hiljaisesti ollaan kuitenkin sitä mieltä, että joka uskoo toisin, on jo sarvipään hallussa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      157
      10922
    2. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      193
      10489
    3. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      174
      6464
    4. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      39
      5900
    5. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      62
      4801
    6. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      8
      4595
    7. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      17
      3882
    8. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      89
      3569
    9. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      79
      3529
    10. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      10
      3141
    Aihe