Mikä on suoraveloitus? Onko se semmosta, että esim. pankkiautomaateista
poistetaan mahdollisuus lahjoittaa rahaa köyhille.
poistetaan mahdollisuus lahjoittaa rahaa köyhille.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Joopa joo.
Suoraveloitus on maksajan sopima sopimus, jolloin maksu peritään suoraan tililtä, jonka korvaa pian e-lasku.
Voit edelleenkin jättää nostamasi setelit seuraavalle ohikulkijalle, köyhälle tai rikkaalle.
Menet sinne omaan pankkiisi ja pyydät selvennystä asiaan. Sikäli kun olen saanut pankilta infoa, olen päässyt käsitykseen, että asiakkaan ei tarvitse tehdä mitään. Pitäneekö allekirjoittaa uusi sopimus.
Jos sinulla on verkkopankkitili koneellasi, siellä kerrotaan omalla koneellasi mitä tuo uusi käytäntö meriteeraa asiakkaan kannalta.
Joka tapauksessa aivan erikoista aikaa eletään. Saamme ilmaiseksi pitää tilejämme pankeissa, ilman korkohyötyä. Olen lukenut lehdidtä, että näillä tuottamattomilla ja jopa persnettoa tuottavilla tileillä on suomessa rahaa kymmeniä miljardeja.
On kaksi uutta veloitustapaa käytössä, e-laskutus ja Net Posti, joista kumpikin toimii.
e-laskutusta olen käyttänyt jo kauan, mutta Net postiini näyttävät veloitukset
siirtyvään.
e-laskutus on simppeli ja helppo. ,mutta Net Posti ehkä täydellisempi mutta hankalampi perusasetuksiltaan.
Jos me eläkeläiset saisimme aikaan tasarahatilin, ihan yhteisen, johon kukin tallettaisi 1000 euroa, saisimme kokoon 1,5 000 000 x 1000 e, eli 1,5 mrd.
Paljonkohan tuolle summalle saisi korkoa?? Syntyisikö ihan Meidän Pankki.
Pankki ei toimi jos sieltä joku ota lainaa ja se taas on korollista mistä pankki nettoaa . Se pisni korko jonka tavalliset pulliaiset pitää On korko mitätön . Siittä ei pankki tykkää .. Käyttötili on koroton -
Tietoa googlaamalla sanat, suoraveloitus poistetaan.
http://www.fkl.fi/teemasivut/sahkoinen_laskutus/Sivut/default.aspx