RAX-ruokaravintola Nokialle.

RAX-ruokaravintola pitäisi saada Nokialle, alle kympillä gourmet-tasoista mättöä kansalle, onhan Nokia työläiskaupunki ja kova työ vaatii hyvän ravitsemustason. Illalla nokialaiset voisivat pitää Raxissa häitä ja muita vähän hienompia juhlia.
24342
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 24

Vanhimmat

Oot aika sekasin, jos Rax on mielestäsi laadukasta mättöä.

Äänestä

  • laatumättöä kirjoitti:

    Toinen laatupaika olisi Heart attack grilli. Yli 158-kiloiset syövät sielä ilmaiseksi:

    http://www.heartattackgrill.com/menu8.html

    Taatusti olisi nokialaiseen makuun sopivaa laatumättöä.

    Aah, laadukasta ironiaa, terävää sarkasmia. Älyllinen ylivertaisuutesi pakottaa tavalliset kuolevaiset polvistumaan edessäsi.

    Äänestä

  • Jurpå kirjoitti:

    Aah, laadukasta ironiaa, terävää sarkasmia. Älyllinen ylivertaisuutesi pakottaa tavalliset kuolevaiset polvistumaan edessäsi.

    Juu, ei iske nokialaiseen valveutuneeseen kommunistiin :)

    Äänestä

"Mättö" sanan käyttö ruokailun ja ruuan yhteydessä on rumaa ja osoittaa huonoa tyylitajua. Joskus melkein toivoisi, että Suomeen tulisi taas pula ruuasta niin kunnioitus ruokaa kohtaa saisi taas jotain arvoa.

Äänestä
  • No kumpi on enemmän ruokaa kunnioittavaa, syödä ns "hieno" 100 euron illallinen, jossa lihapalat ovat pienen pieniä palasia lautasella, kastike piirretty pensselillä ja kaksi parsaa ristissä siinä päällä, vai laadukas, kukkarallinen lautanen täynnä herkullista ruokaa, joka "mätetään" syvälle lautaselle (tilavuus 2,5 litraa), ja hintakin alle kympin? Maha tulee täyteen toisesta ja toisen jälkeen täytyy kuitenkin mennä grillin kautta kotio.

    Äänestä

  • laatumättöä Noksalta kirjoitti:

    No kumpi on enemmän ruokaa kunnioittavaa, syödä ns "hieno" 100 euron illallinen, jossa lihapalat ovat pienen pieniä palasia lautasella, kastike piirretty pensselillä ja kaksi parsaa ristissä siinä päällä, vai laadukas, kukkarallinen lautanen täynnä herkullista ruokaa, joka "mätetään" syvälle lautaselle (tilavuus 2,5 litraa), ja hintakin alle kympin? Maha tulee täyteen toisesta ja toisen jälkeen täytyy kuitenkin mennä grillin kautta kotio.

    Kun puhutaan "mättö-aterioista" tarkoitetaan kylläkin näitä mässäily juttuja, joissa vedetään kaksin käsin naamaan kaikkea kuin porsas, tärvätään ruokaa huvin vuoksi hukaan, ylensyödään ja ollaan välittämättä hyvistä pöytätavoista.

    Olen samaa mieltä, tuo "mättö" on ruma sana ruokailun yhteydessä käytettynä.

    Äänestä

  • Nanna22v kirjoitti:

    Kun puhutaan "mättö-aterioista" tarkoitetaan kylläkin näitä mässäily juttuja, joissa vedetään kaksin käsin naamaan kaikkea kuin porsas, tärvätään ruokaa huvin vuoksi hukaan, ylensyödään ja ollaan välittämättä hyvistä pöytätavoista.

    Olen samaa mieltä, tuo "mättö" on ruma sana ruokailun yhteydessä käytettynä.

    Ei pidä paikkaansa! Mättöä voi syödä myös hienostuneesti. Paremmissa piireissähän syödään suoraan pannulta, kuten esimerkiksi L'escargot.

    Samalla tavalla mättöruokaa voi syödä pannulta hienostuneesti haarukalla ja lusikalla. Esimerkiksi tässä resepti, joka sopii nokialaiselle mättöruuan ystävälle:

    http://www.kotikokki.net/reseptit/nayta/252138/Känni/ Krapula mättö namu/

    Äänestä

syökää ja valmistakaa kunnon kotiruokaa niin ei jää nälkä ja on paljon terveellisempää ja ravitsevampaa eikä lihota ,kun muistat harrastaa myös liikuntaa!

Äänestä

Nokian rajalla pitäisi olla vartio joka pysäyttää Tamperelaiset kekkeruusit ja olkalaukkuhimpulat ja vaatii pukeutumaan tuulipukuun, ainoaan oikeaan maakuntapukuun.

Äänestä

Pinta baarissa on ainakin ihan ookoo purilaiset, mätöstä en tiedä mutta nälkä lähti ainakin

Äänestä
  • Onko mielestäsi 120 gramman pihvi nokialaiselle rengastehtaan työntekijälle riittävä annos?

    Äänestä

  • Buffetti kirjoitti:

    Onko mielestäsi 120 gramman pihvi nokialaiselle rengastehtaan työntekijälle riittävä annos?

    Se tuplajuusto minkä söin niin siinä oli ainakin kaksi pihviä ja kasa ranskalaisia. kyllä itseltä nälkä läks ja ihan kukkakeppi en ole minäkään vaikka renkaille en olekaan :)

    Äänestä

Mitä Raxiin tulee niin suuri osa niiden tuotteista on Saarioisilta hankittua esivalmistettua jankkia. Jos lämmitetystä sellaisesta tykkää maksaa ja pitää sitä raintolaruokana niin mikäs siinä.

Mättönä sitten saa Tex-Mex Mexicana ravintolasta Giant Burger towerin jossa pihviä 480g. Lähtee varmaan nälkä kumiduunariltakin.

Äänestä

  • Jossainhan se esivalmiste pitää tehdä. Jos se nyt satutaan alihankkimaan Saarioisilta, niin mikäs se (nyt se) pelkäsätään huonontaisi laatua. Käytännössä kaiki hampurilaispihvit ja sämpylät tulevat parilta pohjoismaiselta toimijalta. Ellei ravintola sitten tee (pihviä) itse. Ja ne ravintolat ovat todella vähissä.Kotipizza tekee tuon esivalmistuksen itse. Mutta huima on ero esim. Pietarsaaren ja Tampereen kotipitsoissa.

    Äänestä

Mitä Raxin ruoasta on Saarioisilta? Kyllä itse ainakin kaipaisin Raxin tyylistä Nokialle :)

Äänestä
  • Veikkaisin ainakin wingsejä.

    Äänestä

  • mä vaan kirjoitti:

    Veikkaisin ainakin wingsejä.

    Pizzapohjat tulee Fazerilta. Salaatinkastikkeet Tanskasta paitsi kermaviilikastike tulee Juustoportilta. Keittojen alkuperäisvalmistajaksi veikkaan myös Saarioisia. Siivet toimittaa Kariniemi, mutta lisäksi lihapullat, nakit, lasagne ja kermaperunat toimittaa Saarioinen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


All u can eat kirjoitti:

RAX-ruokaravintola pitäisi saada Nokialle, alle kympillä gourmet-tasoista mättöä kansalle, onhan Nokia työläiskaupunki ja kova työ vaatii hyvän ravitsemustason. Illalla nokialaiset voisivat pitää Raxissa häitä ja muita vähän hienompia juhlia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu