Lehti uutisoi ke 24.7.2013 tulevista ja menneistä eduskuntavaaleista. Siellä mainittiin mm, että Kääriäinen sai viime vaaleissa 7061 ääntä, Katainen sai 6960 ja Eestilä 3428.Kappas vaan, kun Perussuomalaisten Pentti Oinosen äänimäärä unohtui mainitsematta, ensin kerrotakoon, että hän sai eniten ääniä ja että se PERUSSUOMALAISTEN PENTTI OINOSEN ÄÄNIMÄÄRÄ OLI 8920 ÄÄNTÄ.
Tämä tuli kai nyt selväksi!
Tämä tuli kai nyt selväksi!
Vastaukset 15
Vanhimmat
Hyvä. Näin ne asiat selevijjää.
Kepun torventoitottajan uutisia.Aina saa lukea varauksella,mikä on totuus.
Klassinen propagandamenettely. Ei suoraan valehdella, mutta jätetään jotain tärkeää kertomatta. Selityksenä ehkä tässä tapauksessa se, ettei Pena ole yläsavolainen.
Kyllä lehdessä mainitaan mm. näin.Viime vaaleissa Kääriäinen sai 7061 ääntä eli toiseksi eniten Pohjois-Savon vaalipiiristä. Edellä oli vain perussuomalaisten Pentti Oinonen.
Että kyllä ne äänet tuli pohjois-savon vaalipiiristä, ei mistään muualta. Elä yritä venkoilla, vaikuttaa venkoilulta. Kyllä kansa tietää, ketä ja mihin äänestetään.
Ahkerasti Pena on siellä työskennellytkin, paljon on esillä ollut, eikä aiheetta. Varmasti paras yläsavolaisista kansanedustajista. Muut ovat olleet suoraansanoen Penan rinnalla tuppisuita. Pena on puolustanut kovalla työllä hankittua isänmaata ja kansan omaisuutta, muut sen sijaan ovat olleet hävityksen ja hukkaamisen takuumiehiä. Kyllä kansa seuraa ja toivoo, että perussuomalaiset saisivat viimeinkin tämän rahanjaon ja velkaantumisen loppumaan. Tätä ei kestä pirukaan!
Turhaa kipuilet.Mitäs menitte oppositioon, vaikka vaikuttamisenpaikkaa tarjoiltiin! Pena on oikeella asialla ja hyvästi esittää ajatuksensa, mutta Ylä-Savon ykkösnyrkit asioiden etteenpäin saattamiseksi on Markku Eestilä ja Seppo Kääriäinen. Sitten on näitä tuulaväätäisiä,elsikataisia ym. joittenka ajatuksen juosu tuntuu olevan lähempänä vihrvassareita!
Toinen ei ole saanut mitään aikaan ja toinen ainakin sen , että aikoinaan väitti ettei markkaa devalvoida. Yrittäjät uskoi siihen valheeseen, ottivat koriluottoa, markka devalvoitiin, tuli valtavasti, velkaa, tuli avioeroja, tuli ylösnousemuksia ja niitä moni maksaa vieläkin?
Yhteiskuntavastuun kantava ihminen ja puolue ei PETÄ äänestäjiään. Vaaliteeman tärkein asia oli , että ei rahoja ulkomaiden velkoihin. Jos Soini olisi lähtenyt tähän kansan pettäjä hallitukseen, se olisi kaatunut 2viikon sisälle, ensimmäiseen rahalehetyspäätökseen. Sittenpä olisikin äänestäjät petetty, hallitus nurin, siitä olisi ollut aika huono jatkaa. Soini teki oikeanpäätöksen, nyt on kansan tuki täysimääräisesti ja voimakkaasti kasvavan kannatuksen myötävaikuttamana Soinin ja Perussuomalaisten TAKANA. Tämä tie on oikea ja REHELLINEN. Tälle tielle seuraavissa vaaleissa, antaa suomen kansa täysimääräisen vakuuden.
Ja paskanmarjat.Kansan pettäjä hallitusta ei olisi tullut mikäli T H ei olis puuttunu hallituksen muodostamiseen. Kun ei Käteinen saanu kansanäänestämää hallitusta kasaan, olis pitäny vaihtaa hallitustunnustelija semmoiseen joka onnistuu siinä, eikä tämän Suomensyöjän antaa puuttua asiaan.
Mitä lie Pena saanu aikaseks????
Mukavata se on päättäjiä moittia, kun ite ottaa liikaa riskiä!!
Päättäjä valehteli ja löi 40%:lla silimään!
Omahomma pittää täyttää 101% ja sitten vasta aletaan kyselemmään muita vastuita!
Muilla se ei ole mahdollista. Kepuleilla kylläkin, kun valtio maksaa jatkuvaa tukea 60% liikevaihdosta. Lisäksi siinä autta vielä kuititonkauppa suoraan tilalta. Kohta ollaan kreikan tilanteessa. Missä verot?
Pena on ainakin seurannut jopa pääministerin touhuja, on valiokuntineen laittanut asioita tarkkailun alle. On äänestyttänyt oikeiden asioiden puolesta, on vastustanut rahojen laittoa, ympäri maailmaa, on vastustanut ruoan ja lääkkeiden arvonlisäveron korotusta ym. Siis on pitänyt kansan puolta, hyvin monella tapaa. Nyt on Urpilainen todennut julkisesti, ettei suomen kansa tiedä, kuinka vakavassa tilanteessa ollaan. Eipä tietenkään tiedä, kun se on salattu. Pakon eessä sitten on pakko kertoa, kun on omaisuus tärvätty ja alettu pakolla maksattamaan maailman velkoja suomen kansalla, niin nyt kun näyttää sitten siltä, että Perussuomalaiset ottavat auttamattomasti johtopaikan, niin sitten on irvuiltava, ikäänkuin se olisi kansalaisten syy. Siinämielessä hän kyllä on oikeassa, että vielä jotkut äänestivät vielä viimevaaleissa sdp:tä, nyt eivät tule äänestämään ja se on varma. Kokoomuksessakin on jo silmät aukaistu, etsitää Kataiselle seuraajaa... miksiköhän, niin kun kannatus on jo alle 15%.