Hei,
tarvitseeko tietojenkäsittelytieteen luennoilla olla mukana tietokone omasta takaa vai onko koululla opetuskäytössä jo valmiiksi sellaiset?
Ja lisäksi, kuinka paljon tietojenkäsittelytiede on varsinaista koodausta?
Olen siis aloittamassa avoimessa yliopistossa ja olisi hyvä tietää vähän etukäteen. Toivon asiallisia vastauksia.
Pari kysymystä tietojenkäsittelytieteestä
5
1721
Vastaukset
- zxczxc1
Helsingin yliopisto jakaa ainakin opiskelijoilleen läppärit (käytössä on ollut Asus EEEPC:eitä).
Kannettava on hyvä, jos kokee tarpeelliseksi tehdä muistiinpanoja suoraan koneelle, hakea taustatietoja netistä luentojen aikana tai kuljettaa mukana tietojenkäsittelytieteen opintojen harjoitus-/demotilaisuuksiin.
Ei millään tavalla välttämätön, koska esim. luennoilla voi huomata, että tietokone on enemmänkin rasite, joka haittaa, ei auta varsinaisen luennon seuraamista.
Tietojenkäsittelytieteen alkupään opinnot ovat ohjelmoinnin harjoittelua, jatko-opinnoissa ohjelmointia tehdään vähän riippuen valinnoista ja kurssista riippuen demot ovat joko ohjelmointitehtäviä tai kirjallisia teoriakysymyksiä. Se siis riippuu ihan siitä, että onko käsiteltävänä asiaa, jota on mahdollista tai järkevää tentata ohjelmoimalla tai onko ohjelmoiminen liian työlästä (siis sen toteuttaminen ja teknisen "boilerplaten" valmiiksi saaminen veisi liikaa aikaa), jolloin järkevyyden nimissä harjoitellaan ja kuulustellaan teoriakysymyksillä. Ohjelmoiminen on oleellinen osa tietojenkäsittelytiedettä, mutta ohjelmointi on vain tietojekäsittelytieteen "toteuttamista". TietojenkäsittelyTIEDE on nimensämukaisesti ohjelmointiin, tietojenkäsittelyyn ja tietokonelaskentaan liittyvää teoriaa ja käytäntöä.- zxczxc1
Ja siis yliopistoillahan on myös tietokoneet luokkahuoneissa, joten opiskelijoilta ei todellakaan vaadita tietokoneen omistamista, vaan yliopisto tarjoaa opiskeljoilleen aina työvälineet, niille jotka niitä tarvitsevat.
- 112+4
Ja kommenttina myös, että ainakaan omissa vähäisissä tietojenkäsittelytieteen opinnoissani ei konetta siis tarvinnut siihen, että tunneilla olisi mitään koodattu tms. Tunneilla käytiin asiat läpi, kotona koodattiin ja demoissa käytiin läpi kotona koodattua. Joku kirjoitti koneelle muistiinpanoja luentojen aikana, joku oli facebookissa.
Itse olin Turussa ICT - laitoksella, ja siellä on luokkahuoneita, joissa voi käydä käyttämässä tietokoneita, eli ei ole pakko omistaa edes välttämättä omaa tietokonetta. Ja perusopintojen jälkeen koodausta on, ja ohjelmointi on yksi aika keskeinen osa koko alaa lopulta? Itsekin lopulta turhauduin opiskeluun osittain ohjelmoinnin tähden, vaikka sain ihan hyviä arvosanoja. Alkoi tuntumaan siltä, että ehkä olen väärällä alalla.
Eihän bändin rumpalillakaan välttämättä tarvitse olla omia rumpuja, että voi opiskella bändin kanssa yhteissoittoa.- asdasd7
Tietojenkäsittelytieteen voisi tiivistää niin, että jos et koodaa, niin luet/teet/lasket matematiikkaa. Eli siis teoria ja ohjelmoinninkin kuvauskielikin on matemaattista / käsittelee matemaattisia rakenteita, mutta teorian käytäntö/toteuttaminen vaatii useimmiten ohjelmoimista (eikä siis vain matematiikkaa paperilla/liitutaululla). Eli siis ohjelmointi on olennainen osa alan soveltavaa osaa, asioiden/ideoiden toteuttamista, eikä siitä oikein pääse yli, eikä ympäri. Joku voisi sanoa, että osaa matematiikastakin on kehitetty vain, jotta sitä voitaisiin nyt tietokoneella mallintaa/laskea (eli ei se matemaattinen idea tai ongelma ilman tietokonetta ratkea tai sen pyörittelyssä ei ole mitään mieltä).
Toinen (pragmaattinen) osa taas sitten näkee tietojenkäsittelytieteen tietokoneen käyttöoppina, eli siis pointtina on saada tietokone tekemään asioita, joita se voidaan laittaa tekemään ja joista on hyötyä ihmisille.
Rumpalivertaus ei ihan toimi, kun tuo paperilla (siis ilman tietokonetta) koodaaminen ei ole ihan triviaalia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 854598
Haleja ja pusuja
Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺864426Onko mukava nähdä minua töissä?
Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭433759Oi mun haniseni
Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli173612Hei rakas sinä
Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle402987Kyllä mulla on sua ikävä
Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm102794En kirjoita sulle tänne
Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä212711IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.
IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm392143Nainen, tunnusta että olet varattu ja tyytymätön suhteeseesi
Ja siksi pyörit täällä ikävä palstalla etsien sitä jotain jota elämääsi kaipaat. ehkäpä olet hieman surullinen, koska ta1581758Savon murteella viäntäminen asiakaspalvelussa?
Olin äsken tekemisissä puhelimitse rahoitusalan firman asiakasneuvonnassa. Tyyppi väänsi leveää savoa oikein perusteelli1171332